Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

СЛОВНИК СИМВОЛІВ

У

Упир - див. Демонології української символіка.

Ф

Фата Моргана - символ нездійсненної мрії; згубних надій та сподівань; безперспективності стихійної боротьби за землю і волю; нерозділеного кохання.
У романі Ф.Вагнера "Трістан та Ізольда" сестра короля Артура фея Моргана уміла викликати різні перетворення, зокрема, міражі, якими вона зваблювала мандрівників. Міраж, марево дістали від імені цієї чарівниці назву фата-моргана /слово це використав як назву твору М.Коцюбинський/. Фата - по-італійськи "фея". Міражі можна спостерігати скрізь: в океані, в пустелі, навіть на асфальтовій дорозі у яскравий сонячний день. Людина, заворожена маревом, сподіваючись потрапити в оазис, перестає стежити за дорогою, збивається з неї, гине /Коваль А.П. Слово про слово. - С.314/.
У повісті М.Коцюбинського "Фата Моргана" герої прагнуть отримати волю, землю, а, отже, надію на щасливе майбутнє дітей, онуків. Але земля і воля, мов те марево, поманили за собою героїв і привели до згуби їх сподівань, прагнень, навіть життя. Ще більший безпросвіток і темрява охопили зневірених людей після сліпучого світла марних мрій: втрачає віру в землю Маланка, стає інвалідом Андрій Волик, гине у полум'ї протесту Хома Гудзь, а молоде, революційно свідоме покоління марно сподівається на швидку перемогу.
У художній літературі цей образ може бути символом нерозділеного кохання, згубного впливу нездійсненних бажань.
Л.Кожуховська.

Фенікс - символ вічного оновлення, безсмертя, періодичного руйнування; оновлення сонця; перемоги життя над смертю; невмирущості.
Це міфологічний птах, розмірами і зовнішнім виглядом схожий на орла чи окремими рисами на фазана. Він вогненно-червоного й золотого кольорів. Легенди про Фенікса виникли у давній Аравії, а потім поширилися в Єгипті і Греції. Відомо кілька варіантів цієї легенди. За одним Фенікс прилітає з Аравії до Єгипту для того, щоб принести мертвого батька для спалення в храмі бога сонця. За іншим, Фенікс спалював себе і відроджувався з попелу молодим і оновленим /"відроджувався з попелу"/. Більш поширений вислів із значенням вічного оновлення, безсмертя /Коваль А.П. Слово про слово. - С.351-352/.
Ще одна легенда стверджує, що Фенікс, відчуваючи наближення смерті, в'є гніздо із запашних смолянистих порід деревини. Готове гніздо він залишає під інтенсивним сонячним промінням. Гніздо спалахує і згорає дотла разом із птахом. Із залишків кісток народжується новий Фенікс. Він символізує періодичне руйнування й оновлення як безперервний процес життя. У Китаї Фенікс вважається імператором птахів і символом сонця. У християн він означає торжество вічного життя над смертю /Керлот Х. Словарь символов. - С.538/.
Образ Фенікса використовувався в українському іконописі. Фенікс - символ вічного відродження, невмирущості.
Л.Кожуховська.

Фіалка - символ смутку, смерті, але водночас емблема пробудження природи; девіз Афін; знак невинності, скромності, цноти, чистоти; беззахисності, відданості своєму коханому.
У греків фіалка вважалася квіткою смутку і смерті. Нею прибирали смертне ложе і могили молодих, дочасно померлих двічат. Символічне значення фіалки пов'язане із легендою про переслідування чарівної дочки Атласа богом сонця Аполлоном і передчасне перетворення на чудесну фіалку.
Фіалка була також емблемою пробудження природи і водночас девізом Афін, котрі Піндар оспівав як заквітчане фіалками місто, а скульптори й живописці зображували у вигляді жінки з вінком фіалок на голові.
Після греків фіалка ні в кого не користувалася такою любов'ю, як у давніх галлів, для яких вона була символом невинності, скромності і цноти, тому нею посипали шлюбне ложе.
Любов до фіалки перейшла до нащадків галлів - французів, у котрих під час поетичних змагань, які відбувались щорічно в Тулузі, однією з вищих нагород була золота фіалка.
У багатьох європейських народів фіалку вважали емблемою чистоти, беззахисності, відданості й вірності своєму коханому лицарю. Її неодноразово оспівували поети, зокрема, сучасник Людовіка XIV французький поет Демаре, посилаючи знаменитій засновниці літературних вечорів Жюлі де Рамбульє вінок із фіалок, змушує цю квітку говорити про себе ось що: "Не маючи честолюбності, я ховаюсь у траві, скромна своїм забарвленням, я скромна також і вибором місця; але якщо коли-небудь побачу себе на вашому чолі, то з найскромнішої квітки я стану найкращою".
За народним сонником, фіалка приносить радість. Вона має здатність причаровувати. Для цього тому, кого хочуть причарувати, потрібно під час сну бризнути на повіки соком фіалки, а потім, коли він прокинеться, прийти і стати перед ним.
В.Куйбіда.

[A][Б][В][Г][Д][Е Є][Ж][З][И][Й][І][Ї][К][Л][М][Н]
[О][П][Р][С][Т][УФ][Х][Ц][Ч][Ш][Щ][Ю][Я]

 

До розділу "Бібліотека"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ