Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

СЛОВНИК СИМВОЛІВ

Ю

Юрій святий //////Ярило, Георгій, Юрай, Урай, Рай// - символ перемоги світлих сил над темними, життя над смертю; символ щедрості, родючості; тепла, врожаю; влади; зростання; здоров'я.
Юрій святий - "…символ весни, весняного відродження, буйних імпульсів природи і всього того весняного буяння, в чім би воно не проявлялось..." /Грушевський М. Історія української літератури. - К., 1994. - Т. 4. - Кн. 11. - С. 197/. Юрій може виступати символом сонця.
"Ім'я Ярила /Юрія, напевне, споріднене з ім'ям грецького Ероса чи Героса, виходячи з того, що ім'я Ярило етимологізується як "орел", а ім'я Heros майже збігається з хетським haras "орел" ... орел - птах, який співвідноситься з сонцем чи з богом неба... Ярило божество, що випромінює світло" /Голан А. Миф и символ. - С. 232/.
У народній уяві святий Юрій постає як воїн, як посланець сонця, що покликаний оновити землю і відновити споконвічний хліборобський промисел людини.
Згідно з народним повір'ям, у день святого Юрія звірята збираються і розмовляють один з одним, "... не годиться в цей день відбирати у звіра те, що він схопив, бо йому святий Юрій призначив" /Сапіга В. Українські народні свята... - С. 63/. Святий Юрій оберігає не лише диких, а й свійських тварин. Ще й до нашого часу зберігся звичай Юрієвого дня /6 травня/ виганяти тварин на пасовисько. Це, за повір'ям, має магічну силу: святий Юрій цих тварин оберігатиме від хвороби.
Згідно з народними віруваннями, у цей день "весна сходить на землю". Саме в цей день роса має цілющі властивості. Її збирали до сходу сонця, щоб промити нею хворі очі, щоб омочити обличчя /"на красу"/, голову /"щоб не боліла"/. Нею кропили й домашню птицю.
В.Скуратівський описує вшанування людьми святого Юрія /Скуратівський В. Святвечір. - Кн. 1. - К., 1994. - С. 217/: "На білі скатертини розставляли їжу, на вишитий рушник клали хліб та сіль; потім запрошували присутніх тричі обійти ниву; після цього батьки збирали росу, щоб потім нею змащувати рани дітей. Люди оббризкували один одного росою, вмивалися нею, щоб бути здоровими та вродливими".
У народі вважалося, що святий Юрій визволив людей від багатоголового дракона. "Сам дракон у християнській символіці - це і переможене поганство, на руїнах якого відродилася християнська церква" /О.Воропай/.
Символіка образу святого Юрія відбита у народних прикметах:
На Юрія мороз - уродить овес.
На Юрія дощ - на худобу легкий рік.
На Юрія посади редьку, то вродить як кулак.
У народних віруваннях святий Юрій виступає захисником людей і тварин та провісником життя, тобто символом перемоги весни над зимою, світлих сил над темними.
В українських замовляннях також представлено образ святого Юрія:
Їхав Юрій на білім коні, білі губи, білі зуби, сам
білий, в біле одягся, білим підперезався...

Їхав святий Юрій на вороних конях, на чотирьох колесах:
коні розбіглись, колеса розкотились по синьому морі,
по чистому полю.
/Українські замовляння. - К., 1993. - С. 121-122/.
Л. Довбня.

Юродивий - символ пророчого служіння, пов'язаного з надзвичайним аскетизмом; втілення совісті народу.
Юродство - специфічно православний подвиг. Католицизм та протестанство не знають подібної форми поборництва. Юродиві - поборники Православної Церкви, котрі брали на себе подвиг юродства, тобто зовнішнього безумства. Юродиві відмовлялися ради Христа не лише від усіх земних благ життя, але і від загальноприйнятих норм поведінки у суспільстві. Зимою і влітку вони ходили босі і без одягу. Часто юродиві порушували моральні норми, висловлювали те, що не дозволялося нікому.
Виділяють три основні моменти, що спонукали людей прийняти на себе подвиг юродства. Нехтування славою, яка можлива при веденні монашого, аскетичного способу життя. Підкреслювання протиріч між істиною во Христі і так званим здоровим глуздом та нормами поведінки. Служіння Христу своєрідною проповіддю не словом чи ділом, а силою духу.
Подвиг Юродства - один із найважчих подвигів, що брали на себе в ім'я Христа окремі особи заради спасіння своєї душі та служіння ближнім з метою їх морального пробудження.
Першим юродивим в Київській Русі був Прокопій Устюжанський. Змолоду він був багатим купцем. Прийнявши православ'я, він роздає бідним весь маєток. Ходив по містах та болотах, приймав образи й побої, молився за тих, хто йому робив зло. Для проживання він вибрав місто Устюг. Життя прожив настільки суворе, що з ним не змогли б зрівнятися монашеські аскетичні подвиги.
Центром руського юродства був Новгород. Усі відомі руські юродиві ХІУ ст. пов'язані з Новгородом: це юродиві Микола та Федір /Кочанові/, Прп. Михайло, юродивий Ісидор /1474/. Першим московським юродивим був блаженний Максим. У ХУІ ст. користувалися великою пошаною в Москві Василь Блаженний та Іоан Ковпак.
Юродиві викривали несправедливість, і таким чином не світ сміявся над ними, а юродиві сміялися над світом /Наст. кн. - С. 789-792/.
Т. Товкайло.

[Словник символів][Що таке символ?]

[A][Б][В][Г][Д][Е Є][Ж][З][И][Й][І][Ї][К][Л][М][Н]
[О][П][Р][С][Т][УФ][Х][Ц][Ч][Ш][Щ][Ю]
[Я]

 

До розділу "Бібліотека"


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ