Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

СЛОВНИК СИМВОЛІВ

Й

Йордань //Водохреща, Богоявлення// - символ сили і могутності; день хрещення Господа; здоров'я, життя на землі; чистоти; світла; любові.
Це велике церковне свято /19 січня за н.ст., 6 січня за ст.ст./. За Євангелієм, саме цього дня приблизно 2 тис. років тому 30-річний Ісус Христос прийняв хрещення від Івана Хрестителя /Предтечі/ на річці Йордань. "І не знав Я Його, але Той, Хто хрестити водою послав мене, мені оповів: "Над Ким Духа побачиш, що сходить і зостається на ньому, - це Той, Хто хреститься Духом Святим". І я бачив, і засвідчив, що Він - Божий Син" /Іоанн. 1, 29-39/.
Свято 19 січня називалося празником Хрещення Господа і Богоявлення. Бо при хрещенні Спасителя було з'явлення Пресвятої Трійці та урочисте з'явлення Божества Cпасителя, який всенародно розпочав своє служіння в ім'я визволення світу.
Св. І.Золотоуст говорить, що не той день, в який народився Спаситель, має бути названий Богоявленням, але той день, в який він хрестився.
У цей день, в пам'ять про хрещення Ісуса Христа у Йордані, Церква проводить велике освячення води на річках, озерах, колодязях. Саме місце, куди йдуть від Церкви на освячення води, називають Іорданою /Короткі відомості про свята Православної церкви. - С. 13/.
Слово ордань виникло у найдавніші часи і означало певне надання воді сонячної сили. У часи язичництва це свято було приурочене народженню богині води Дани. З давніх звичаїв у слов'ян збереглося шанобливе ставлення до води.
19 січня вирубували із криги хрест, фарбували буряковим квасом у червоний колір, прикрашали рушниками, гілками сосен, сухими квітами. Потім священник освячував воду та віруючих. Ця вода - особлива, її використовують для лікування хвороб, для різних магічних обрядів. Дівчата вмиваються, щоб "рожеві лиця були". Після освяти несли воду додому, і батько окроплював нею хату і все господарство. Хлопці в цей день малювали хрести на парканах, дверях, хатах, і знаки не можна було витирати до наступного Водохреща.
У цей день ходили у гості, співали йорданські колядки, веселилися, молодь збиралась на різні забави.
Т. Товкайло.

[Словник символів][Що таке символ?]

[A][Б][В][Г][Д][Е Є][Ж][З][И][Й][І][Ї][К][Л][М][Н]

[О][П][Р][С][Т][УФ][Х][Ц][Ч][Ш][Щ][Ю][Я]

 

До розділу "Бібліотека"


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ