Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Iван Боднарук
МIЖ ДВОМА СВIТАМИ
Вибранi статтi про українських письменникiв

Упорядкував В.Олiфiренко
Редактор В.Білецький

Донецьк — 1996
Український Культурологiчний Центр

До збiрника вибраних статей знаного в Сполучених Штатах Америки журналiста i письменника Iвана Боднарука увiйшли нариси про вiдомих i маловiдомих українських письменникiв, якi жили в Українi i в дiаспорi.
Розраховано на учнiв та вчителiв загальноосвiтнiх шкiл, студентiв i викладачiв вищих учбових закладiв, на всiх, кого цiкавлять проблеми розвитку української лiтератури у XX-му столiттi.

В збірнику описаний життєвий шлях та творчість таких письменників, як: Василь Барка, Кость Буревій, Олекса Влизько, Віра Вовк, Анатоль Галан, Андрій Гарасевич, Григор Голіян, Роман Завадович, Галина Журба, Мирослав Ірчан, Олекса Кобець, Григорій Косинка-Стрілець, Олександра Кошиця, Роман Купчинський, Юрій Липа, Євген Маланюк, Микита Мандрика, Юлій Марголін, Олександр Неприцький-Грановський, Федір Одрач, Євген Олесницький, Михайло Островерха, Василь Пачовський, Микола Понеділок, Улас Самчук, Яр Славутич, Юрій Смолич, Олена Теліга, Спиридон Черкасенко, Грицько Чупринка, Авраам Шифрін, Осип Шпитко.

ВСТУПНЕ СЛОВО

Письменником, есеїстом, журналістом постає перед читачем із своєї піввікової публіцистичної спадщини Іван Боднарук. Його перу належать сотні статей в україномовній періодиці Заходу. Це розповіді про нелегке життя українців на чужині, про культурні здобутки нашого народу в Україні та поза її межами. Автор, живучи з другої половини 40-х років в еміграції на Заході, вів своєрідний журналістський календар пам'ятних дат видатних синів і дочок українського народу. Він розповідав українському читачеві про поетів, прозаїків, художників і композиторів. Ці матеріали написані з глибоким знанням справи, їхня патріотична спрямованість протягом десятків років підтримувала життєвий дух українського громадянства у багатьох країнах світу.
Непростим був життєвий шлях Івана Боднарука - вчителя, письменника і журналіста. Народився він 8-го грудня 1903 року в селі Білявинці, біля Бучача в Західній Україні, в родині священника отця Лазора і Іванни (з Кміцикевичів) Боднаруків. Гімназію закінчив в Бучачі, а диплом магістра філософії одержав у Львівському університеті 1928 року зі слов'янської філології (українська і польська мови). Після дворічної практики в державній і приватній гімназіях в Стрию здав професорський іспит у Варшавському університеті 1931 року. Далі продовжував вчителювати в Стрию в учительській дівочій гімназії та в гімназії для хлопцiв. Крім того, працював у музеї "Верховина" та був активним членом багатьох громадських організацій.
У другій половині 40-х років опиняється на еміграції в Німеччині, де працював директором неповної середньої школи в українському таборі переміщених осіб в Бургдорфі, біля Ганноверу. Крім цілоденної праці в школі, був культурно-освітнім референтом у таборі, керував вечірніми курсами для неписьменних, що мали виїжджати до Англії та Канади.
У 1948 році І.Боднарук разом з дружиною (теж вчитель) Леонтією та синами Ростиславом і Богданом виїжджають до Бразилії. В місті Прудентополі (штат Парана) працював вчителем у Малій семінарії оо. Василіян (отці Василіяни - чернецька організація) та допомагав у редагуванні газети "Праця" і календарів-альманахів тощо. В цей час він підготував і видав для школярів-українців "Буквар" і "Другу читанку". В 1950 році окремою книжкою вийшли його спогади про митрополита А.Шептицького під назвою "Великий Чернець і Народолюбець". В 1955 році разом із сім'єю перебрався на помешкання до міста Курітиба, де, крім педагогічної діяльності, брав участь у громадській роботі.
До США переїхав з родиною в 1960 році і оселився в місті Чікаго. Тут працював у школі українознавства і в видавництві Миколи Денисюка, в Українському Національному Музеї, викладав у Народному університеті та брав активну участь в релігійно-громадському житті української громади як член об'єднань "Обнова" й "Учительська громада". В 1963 році переїхав до Детройта, де працював вчителем української мови у Вищій школі оо. Василіян ("гайскул") та в школі українознавства. Тут упорядкував пропам'ятну книгу парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці.
Протягом своєї педагогічної і громадської діяльності І.Боднарук активно виступав на сторінках українських періодичних видань країн Заходу. Його статті, замітки з'являлись у таких часописах США, як: "Свобода", "Америка", "Церковний Вісник", "Нова зоря", "Жіночій світ", "Дзвони", "Дітройські новини" та "Квітучі береги". В Аргентині він друкувався в "Нашому кличі" та в "Українському слові", в Англії - у "Визвольному Шляху" та в "Українській думці", в Німеччині йому охоче надавали сторінки в "Шляху перемоги".
Його статті запалювали серця українців до збереження рідної мови і культури, захищали українські громади від асиміляційних впливів, байдужості і сірої буденщини. В 1974 році І.Боднарук виходить на пенсію і переїздить разом з дружиною до сина Богдана в околиці Чікаго. Але і тут по довгих роках важкої і виснажливої праці не спочиває, а далі працює на ідею відродження української культури в еміграції. Це - робота в Українському Національному музеї, а також його улюблена журналістика. Помер І.Боднарук 31 грудня 1990 року.
З усієї розмаїтості творчої спадщини І.Боднарука як журналіста читачам пропонуються статті про відомих і маловідомих українських письменників, з якими автор мав можливість зустрічатись або жити в один час. Ці діячі - його сучасники. І судить він їх з позицій свого часу, з позицій людини вільного світу, патріота своєї Батьківщини. Статті-нариси пропонованого збірника розкривають певні аспекти творчої своєріності таких письменників діаспори, як Василь Барка, Віра Вовк, Анатоль Галан, Андрій Гарасевич, Григорій Голіян, Галина Журба, Роман Завадович, Мирослав Ірчан, Олекса Кобець, Григорій Косинка, Роман Купчинський, Олександр Кошиць, Юрій Липа, Євген Маланюк, Микита Мандрика, Олександр Непринський-Грановський, Євген Олесницький, Михайло Островерха, Федір Одрач, Василь Пачовський, Микола Понділок, Улас Самчук, Яр Славутич, Олена Теліга, Спиридон Черкасенко, Грицько Чупринка, Осип Шпитько. Пише І.Боднарук і про сучасників - письменників, які жили в Україні за радянських часів: про Костя Буревія, Олексу Влизька, Юрія Смолича, та про євпейських письменників Авраама Шифріна і Юлія Марголіна.
Укладач вважає за потрібне залишити без змін граматичну будову, стиль та орфографію статей І.Боднарука, як такі, що відповідають прийнятим в українській діаспорі нормам українського правоису. До малозрозумілих слів подаються примітки.
Збірник вибраних статей І.Боднарука стане в пригоді вчителям і учням загальноосвітніх шкіл, студентам і викладачам вузів, а також широкому колу читачів в Україні і за її межами.

Вадим Оліфіренко, укладач

ВІД РЕДАКТОРА

Ідея цієї книги народилася в Чікаго. Будучи в 1995 році на XIV щорічній конференції з української проблематики в Ілінойському університеті (Урбана-Шампейн) я прийняв запрошення давніх друзів Донецького Товариства української мови Віри та Богдана Боднарук зустрітися з українськими громадами Чікаго. Тиждень під зичливою опікою подружжя Боднарук я з захопленням знайомився з цим великим промисловим і культурним центром Америки, українським містечком, українськими школами, церквами, музеєм української культури. Ось тут я вперше й усвідомив той великий доробок Івана Боднарука - культурного і громадського діяча, публіциста, літературного критика. Вдома ж пані Віра і пан Богдан дали змогу допізна сидіти над архівом вже покинувшого цей світ пана Івана. За короткий час важко було щось достепенно опрацювати, розкласифікувати, але було зрозуміло одне - потрiбна ретельна робота над архівом, бо велика праця І.Боднарука може бути вельми корисною в сучасній Україні. Попередньо пан Богдан вже домовився з донецьким краєзнавцем Петром Лаврiвим (який був учнем І.Боднарука) про роботу над архівом, я від свого боку обіцяв до неї підключити відповідних фахівців Українського Культурологічного Центру в Донецьку. З тим, взявши частину архіву з собою, прибув в Україну, в Донецьк.
За роботу над архівом I.Боднарука взявся крім П.Лавріва директор програми "Народознавство", доцент, кандидат педагогiчних наук Вадим Оліфіренко і після декількох місяців копіткої праці, дискусій, обговорень контури книги, яка б показала точку зору американського критика, письменника і публіциста Івана Боднарука на творчість і місце в суспільстві його видатних сучасників, вже виокреслилася. Вирішили назвати її "Між двома світами", зорієнтувавши не тільки на науковцiв, але й вчителів, викладачів, студентів і аспірантів.
Далі залишилися технічні питання - виготовлення комп'ютер-макету, що взяв на себе Український Культурологічний Центр, організація видання книги.
І ось праця I.Боднарука приходить до читача. Сподіваємось, що вона разом з багатьма працями наших земляків з-за океану, допоможе нам, сьогоднішнім українцям в Україні, зрозуміти і відкрити для себе великий український народ, що волею долі живе і діє між багатьма світами.

доктор Володимир Білецький

ЗМІСТ

ВАСИЛЬ БАРКА І СТИМУЛИ ЙОГО ТВОРЧОСТИ
КОСТЬ БУРЕВІЙ (ЕДВАРД СТРІХА)
НАДХНЕННИЙ РОМАНТИК МОРЯ (Олекса Влизько)
"ЗОРЯ ПРОВІДНА" ВІРИ ВОВК
АНАТОЛЬ ГАЛАН — ІВАН ЕВЕНТУАЛЬНИЙ
ТРАГІЧНО ОБІРВАНЕ ЖИТТЯ (Андрій Гарасевич)
КНИЖКА ПРО ЛЮБОВ І ПРАВДУ (Григор Голіян)
ФОРМАТОР ДУШІ УКРАЇНСЬКОЇ ДИТИНИ (Роман Завадович)
ПИСЬМЕННИЦЯ ЖІНОЧОЇ МУЖНОСТИ (Галина Журба)
МИРОСЛАВ ІРЧАН (АНДРІЙ БАБ'ЮК)
АВТОР ПОПУЛЯРНОЇ ПЛАСТОВОЇ ПІСНІ (Олекса Кобець)
РЕЧНИК НОВОГО СЕЛА (Григорій Косинка-Стрілець)
З УКРАЇНСЬКОЮ ПІСНЕЮ ПО СВІТУ (Олександр Кошиця)
БАРД СТРІЛЕЦЬКОЇ МУЗИ (Роман Купчинський)
ДО 25-РІЧЧЯ СМЕРТИ ДОКТОРА ЮРІЯ ЛИПИ
МАЙСТЕР ЗАЛІЗНОГО СЛОВА (Євген Маланюк)
НЕСТОР УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ У КАНАДІ (Микита Мандрика)
ЖИДІВСЬКИЙ ПИСЬМЕННИК ПРО УКРАЇНЦІВ У СОВЄТСЬКИХ ТАБОРАХ ПРИМУСОВОЇ ПРАЦІ (Юлій Марголін)
ПОЕТ — ІНТЕЛЕКТУАЛІСТ (Олександр Неприцький-Грановський)
ФЕДІР ОДРАЧ НА ТЛІ СВОЇХ ТВОРІВ
ЄВГЕН ОЛЕСНИЦЬКИЙ ЯК ПУБЛІЦИСТ І ПИСЬМЕННИК
МИХАЙЛО ОСТРОВЕРХА
ПОЕТ — ДЕРЖАВНИК (Василь Пачовський)
ТАЛАНОВИТИЙ ПИСЬМЕННИК-ГУМОРИСТ (Микола Понеділок)
ІДЕОЛОГ НОВОГО УКРАЇНСЬКОГО СЕЛЯНСТВА (Улас Самчук )
НА МАРГІНЕСІ ЗІБРАНИХ ТВОРІВ (1938 — 1978) ЯРА СЛАВУТИЧА
РЕЖИМНИЙ ПРИСТОСУВАНЕЦЬ (Юрій Смолич)
ПОЛУМ'ЯНА ЛЕГЕНДА ГЕРОЇЗМУ І ПОСВЯТИ (Олена Теліга)
ТВОРЧЕ ЖИТТЯ СПИРИДОНА ЧЕРКАСЕНКА
ВИРАЗНИК ВОЛІ НАРОДНИХ МАС (Грицько Чупринка)
УКРАЇНЦІ У СПОГАДАХ АВРААМА ШИФРІНА
ДИВНЕ ЖИТТЯ ПИСЬМЕННИКА — БУНТАРЯ І МРІЙНИКА (Осип Шпитко)

ПРИМІТКИ

До цього видання увійшли вибрані газетні та журнальні публікації про українських письменників відомого в Сполучених Штатах Америки українського журналіста і письменника Івана Боднарука. В кінці кожної статті вказується назва періодичного видання, в якому та чи інша стаття була надрукована, або тільки місце і рік написання матеріалу.
У примітках подаються коментарі до незрозумілих слів та до окремих зафіксованих у енциклопедичних виданнях маловідомих імен і назв. У тексті примітки позначаються цифрами.

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ