Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Iван Боднарук
МIЖ ДВОМА СВIТАМИ
Вибранi статтi про українських письменникiв

ІДЕОЛОГ НОВОГО УКРАЇНСЬКОГО СЕЛЯНСТВА

Улас Самчук розпочав свою письменницьку працю в 1925 році у варшавському журналі під редакцією Вол.Островського. Там помістив свої оповідання "На старих стежках". Але вже раніш писав вірші й оповідання, які поміщував під псевдом Данильченко в гімназійному журналику "Юнацтво" в Крем'янці.
Не забуваймо, що Самчук також визначний журналіст і публіцист. Почав свою журналістичну працю при кінці 1938 року, працюючи кореспондентом "Українського слова", куди висилав звідомлення про події та визвольну боротьбу Карпатської України, а водночас був звітодавцем командування Карпатської Січі. В Рівному в час німецької окупації редагував газету "Волинь", видавцем якої був Степан Скрипник і яка вже в перших тижнях мала 40 тисяч передплатників із Східної України, Широку журналістичну працю вів Самчук на еміграції в Німеччині, де 4 роки вів МУР, об'єднання українських письменників. У Канаді став одним із ініціяторів і співтворців українського тижневика "Наш Вік", де часто поміщував свої статті на актуальні теми з нашого життя,
Повісті Самчука показують сильних людей, що вміють пробиватися крізь життя своєю працею. Совєтський критик Юрій Мельничук у "Жовтні" ч.6 з 1957 року назвав Самчука "письменником куркульства". Може і є в тому трохи правди, бо герої Самчука цінять матеріяльні добра, майно, приватну ініціятиву. Самчук навіть протиставить комуністичному гаслу "Пролетарі всіх країн, єднайтеся!" свій власний клич: "Кулаки всього світу, єднайтеся!" ("Кулак", ст.87), бо твердить, що не маса, але одиниця є рушієм поступу людства.
В усіх творах Самчука живо й безпосередньо відтворена українська дїйсність. Уся його творчість — це мистецький образ життя українського народу в різні періоди останнього півсторіччя. Всі повісті Самчука — це історія людей, що в найбільш несприятливих умовинах боряться за лад і поступ. Самчук не виявив захоплення модерністичними напрямами. Навпаки, в нього вже в перших його оповіданнях бачимо реалізм і втечу від романтизму.
Темою перших оповідань Самчука була нещасна любов ("Розбита богиня"), самітність і любовна трагедія людини в гаморі міста ("На двірці") або туга ("Собака у вікні", "Сильвестер"). В оповіданні "Останній могікан" показав автор історію смерти останнього поміщика, невдахи й зайвої людини. Він умирає спаралізований, розлютившись за неслухняність на свого лакея. В оповіданні "Моя осінь" показана марна закоханість.
Найкращій твір Самчука, повість "Волинь" це апотеоза1 праці селянина. Вже в 30-их роках зараховано її до клясичних творів нашої літератури, і навіть поляк Сільв.Прушинський писав про неї: "Життя, що пульсує на сторінках повісті, захоплює нас". Коли в 1 томі "Волині" село ще дрімає, то в 2 томі воно вже пробуджене під впливом світової війни й революції, а в 3 томі село вже діє, дає своїх власних провідників, які підвищують його культуру й економічне життя. Щоб піднести розвиток України, треба вийти за її межі. Володько пробує пробитися на схід, але розчаровується і йде на захід здобувати широкий світ. Зате Матвій, його батько, лишається при землі. Володько, як і його батько, не боїться життя і чужини. Він знає, що пропадають тільки слабі, а перемагають мужні й рішучі.
В повісті "Кулак" (1932) автор відходить від стилю хроніки, хоч та повість має багато спільного з "Волинню". Адже обидві повісті писав Самчук одночасно. В обидвох насвітлює автор радянофільство в Західній Україні в 30-их роках серед молоді, в обидвох малює сильних людей, людей поступу й праці, яким протиставить пасивних і слабих. Поруч Лева Бойчука, промисловця, виступає в повісті "кулак" маляр Павловський, що живе в Парижі і здобуває там нагороди за свої картини. Створюючи ті постаті, Самчук неначе ставить знак рівности між матеріяльними й духовними здобутками. "Кулак" вийшов у Чернівцях у 1937 році.
Дія 1 тому трилогії "Ост" відбувається на хуторі Григора Мороза біля Канева, над Дніпром, 2 тому — в різних місцевостях, а 3 — тому в післявоєнній Німеччині. Починається в 1917 році, а кінчається подіями 2 світової війни. Два брати Морози є виразниками авторових ідей: Іван виступає за імперію та федерацію всіх слов'янських республік, зате Андрій обороняє ідею самостійної України й каже до брата: "Це наше хуторянство і привело до загибелі наш славний рід. Доки ми тримали шаблю в руці, доти нас поважали...". В 2 томі тієї трилогії показав Самчук, що люди, які робили революцію, не здатні створити найпростіших життьових умовин для населення краю. В тому томі автор розглядає творчу ролю української людини в умовах СССР та насвітлює українсько-російський конфлікт в історичному аспекті. Тут розказує Самчук про чорні роки тотального наступу Москви на Україну, значить, тема та ж, що в "Раю" Барки і в "Ротонді душогубців" Осьмачки. Але тоді, коли герої Барки й Осьмачки — це жертви розбитого бурею корабля, Самчукові герої виявляють сильний інстинкт самозбереження, відвагу, сприт і охоту жити. Отже, показав тут Самчук українську людину з її біологічною силою жити, виживати й організовувати своє життя.
Друга найкраща повість Самчука "Юність Василя Шеремети" (1947) має риси автобіографічного матеріялу. Автор малює дорогу Волинь і дає чудові картини Крем'янця та його околиць. Показує, як формувалася молодість сучасного авторові покоління в умовинах польської займанщини. В 1959 році появилася повість "Чого не гоїть вогонь", де показав боротьбу УПА в час останньої війни проти німців і большевиків. У повісті "Гори говорять" показав автор відродження Закарпаття, в якому особисто брав активну участь.
"П'ять по дванадцятій" — це цінні спогади Самчука з війни, коли відбивали останні години для Третього Райху, а мільйони втікачів стояли на роздоріжжі між Сходом і Заходом, дожидаючи справедливого вирішення своєї долі. Це записки, які пригадують нам ту тривогу, яка мучила українців не лише про своє власне спасіння, але й тривога перед винищуванням усього, що називалося українським, за яким полювала Москва, користаючи з довір'я своїх західних союзників.
В "Марії", що появилась в 1934 року, поруч головної героїні, виступають два її чоловіки: Гнат і Корній, що є представниками двох верств села: бідняків і багатих. Це теж образ волинського села, але по другій стороні залізної занавіси. Важкий був життьовий шлях Марії: молодість у наймах, любов і розлука з Корнієм, що пішов до війська, осоружне подружжя з Гнатом, смерть дітей, розлучення, життя з Корнієм, голод, зрада сина й голодова смерть сім'ї. Корній по 7 роках у російській армії, вернувся здеморалізований, але під впливом Маріїної любови і праці знову став доброю людиною і зрісся з рідним грунтом. Став добрим хазяїном, побудував нову хзату.
Останнім романом Самчука є "На твердій землі", твір про людей, які врятувалися в час лихоліття народу й поселилися в Канаді. Автор дає трагічний образ малярки Лени, дочки репресованого харківського інженера, якого знищили большевики тільки тому, що мав неросійське прізвище. Лену з матір'ю викинули на вулицю, і вони були приречені на смерть. Але чудом дібралися до Одеси, де випадково мати влаштувалася на працю кондуктора трамваю. В час війни Лена вирвавлася з совєтського пекла на волю та спинилася в Канаді. Цю повість присвятив Самчук сотим роковинам Канади та 75-літтю поселенню українців у тій країні, висловлюючи пошану до її творчого й організаційного генія. Дія відбувається в 50-х і 60-х роках у Канаді. Головний герой є неодружений харків'янин Павло Данилів, який, відбувши однорічний контракт у Ванкувері, влаштовується на працю в Торонто, де попадає в центр українського життя і швидко акліматизується. Він бажає працювати, жити вигідно й мати власний дім та родину. Це все він осягає і в цьому відношенні нагадує промисловця Лева Бойчука в романі "Кулак" та Івана Мороза в трилогії "Ост". Ці всі три постаті є втіленням ідей і мрій Самчука, який бажає бачити своїх земляків багатими, на провідних становищах. Він вірить у здібности українців, в їх особисту ініціятиву, в їх творчу працю і вроджену життєздатність.

США, Iлiнойс,?

1 Апотеоза — апофеоз.

До змісту Iван Боднарук МIЖ ДВОМА СВIТАМИ

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ