Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Iван Боднарук
МIЖ ДВОМА СВIТАМИ
Вибранi статтi про українських письменникiв

ВИРАЗНИК ВОЛІ НАРОДНИХ МАС

Перша світова хуртовина з окремою силою прошуміла над нашою батьківщиною. Вона потрясла основами цілого народу й відбилася в нашому письменництві. Коли для інших, щасливіших народів закінчила вона добу страхіть і принесла довго очікуваний мир, для нас загорілося світло "кривавої зірки" й після короткотривалого тріюмфу української національно-державної ідеї прийшла кривава диктатура пролетаріяту. Українські письменники мусіли писати під диктат партії, оспівувати колгоспи й "квітуче, радісне життя". І тут розпочалася трагедія українських письменників: одні з них, сильніші характером, не хотіли нагнутися і пішли під розстріл, або самі наложили на себе руки, про інших слух загинув. Ще інші занепали духовно й разом із тим погасили в собі поетичну іскру.
До тих перших належав і Грицько Чупринка, новатор поетичної форми, співець болів і радощів української людини, поет і борець за визволення Батьківщини. Загинув 50 років тому, розстріляний большевиками за організування протибольшевицького повстання. Був Гр.Чупринка однією з тих мужніх постатей, що поєднували вояцьку рушницю і перо поета, бився сам за українську державу і ці змагання оспівував у своїх чарівних віршах та закликав у них до збройної боротьби за незалежність України. Загинув від большевицької кулі 28 серпня 1921 року, на 41 році життя, разом з іншими членами Центрального Повстанського Комітету, що підготовляв повстання проти большевиків у зв'язку з другим Зимовим Походом під командою Юрка Тютюнника. Трагічна смерть Чупринки випередила на кілька місяців трагедію Базару.

Народився 1879 року в Гоголеві на Чернігівщині в сім'ї селян, що виводилися від колишніх козаків і ніколи не відробляли панщини. Після закінчення народної школи в Гоголеві пішов до київської гімназії. Але скоро хлопець попав у конфлікт з учителями-русифікаторами й мусів покинути гімназію та піти до двох інших. Але там повторилося те саме: хлопець був переслідуваний за свою національну свідомість. Не закінчивши гімназії, здобував дальшу освіту самотужки. Коли вибухла революція 1905 року, керував революційною організацією цілої Остерщини й за це попав у тюрму. Звільнений із тюрми й позбавлений права жити в рідній околиці, оселився в Києві, де жив під постійним наглядом поліції і писав свої літературні твори. Інколи таємно відвідував свій Гоголів, ідтримуючи зв'язки з нелегальною селянською організацією. В час одного такого таємного виїзду його заарештовано.
Коли прийшла перша світова війна, щоб не воювати за чужу справу, Чупринка втік з Києва і вступив на роботу до Трубчевського лісництва, що виконувало військові замовлення. Тут і перебув війну. З вибухом революції 1917 року повернувся до Києва й розгорнув широку літературну діяльність, друкуючись у різних видавництвах. Їздив часто на свою Чернигівщину, закликав земляків до національно-культурного будівництва, засновував "Просвіти" й самодіяльні мистецькі гуртки. В час визвольних змагань вступив добровольцем до першого козацького полку ім.Хмельницького, відзначився на фронті відвагою і рішучістю, здобуваючи собі пошану серед вояків і старшин. Брав участь у Другому Всеукраїнському Військовому З'їзді.
Коли Київ було евакуйовано, Чупринка залишився в столиці, організуючи повстання на Чернігівщині, де його ім'я було дуже популярне. Почувши, що в Києві заарештовано його родину як закладників за нього, приїхав до Києва й домагався звільнення родини. Але і його заарештовано та заслано в Кожухівський констабір під Москвою, звідки пізніше був визволений і згодом повернувся на Україну. Заарештований ще раз, був розстріляний. Через чиюсь зраду був схоплений чекістами.
Після катастрофи наших визвольних змагань Чупринка твердо вірив, що не все ще загинуло й бажана воля таки прийде колись. У віршах він висловив свою рішучість боротися далі:

В мене ж не згасла ще сила могутня,
Хочу боротись ще, хочу ще жить!
Кличе і жде мене доля славутня,
Хто ж мене має спинить!?

З ентузіязмом привітав Г.Чупринка революцію 1917 року і всенародню радість з приводу здійснення мрій народу:

Моя відновлена країна
Вітає всіх, вітає всіх,
Вітає кожну доньку й сина,
Моя відновлена країна
Вітає пасинків своїх.

Він складає радісні пісні, присвячені воскреслій Українській Державі. Свої перші вірші писав ще у в'язниці, висловлюючи в них надію, що "скоро недоля минеться", що "ми будем щасливі колись".

Нащадки прадідів дебелих,
В ярмі ідуть твої сини?...
Мій рідний край такий веселий,
Мій рідний край такий сумний!

А все ж надійним, вільним жаром
Твої сини вже розпеклись:
О, краю, може незабаром
Ти будеш вільним, як колись...

Чупринка увідомлявав собі свою ролю поета, як виразника й речника мас, що повинен запалювати і кликати народ до боротьби. Все ж реакція, яка запанувала в царській імперії після поразки революції 1905 року, відбилася в творах поета. Його вірші стають повні мелянхолії і замріяности. Він заглиблюється в народну міфологію, шукає в ніч під Івана Купала квітку з огнецвітом, що має принести йому щастя, шукає сон-траву, яка дала б спокій його душі. Але й тоді поет горить бажанням нового чину серед мертвої тиші, яка запанувала в Україні після розгрому революції. Він хоче пронестися як метеор, як ураган, усвідомлюючи собі свою ролю в суспільстві:

О, ні, поет — не глядіятор,
Що бавить натовп цирковий!
Поет — пророк, поет — новатор
І вільний мучень життєвий.

Навіть у часах найгіршого народного лихоліття він закликає до боротьби, бо цього вимагає знедолений рідний край. "Я так жду, я так хочу весни, що боюся її не побачити, — пише він, — і коли вона справді прийде вже тоді, коли я буду лежати в могилі, то прийди, я прошу, і скажи мені, крикни, що вже царство весни, царство щастя і волі настало навколо!"
Поезії Г.Чупринки відзначаються блискучою формою. Вони зворушливо щирі. Чупринка був першорядний віртуоз українського слова, новатор віршованих форм, що вмів поєднати палке завзяття ідейного борця за волю України з ніжними почуваннями поета-романтика. Він захоплюється красою природи й чаром кохання, змальовуючи у своїх творах настроєві образи з мотивами народних вірувань, але при тому не забував про мотиви громадської патріотичної лірики. В його поетичних творах музика слова й легкість будови доходять інколи до вершка технічних досягнень. Але трапляється й таке, що в жертву блискучій формі поет приносить зміст, як це бачимо у вірші "З вікна", де змальовано зимовий етюд:

Мов пушинки, порошинки,
На покрівлі, на будівлі
Ніжно падають сніжинки.
Так легенько б'ються, б'ються,
Так тихенько в'ються, в'ються
В сніговій молочній млі,
Мов не хочуть пригорнутись,
Мов бояться доторкнутись
До змертвілої землі...

Перший вірш Чупринки був надрукований 13 травня 1907 року в газеті "Рада". Пізніше появлялися окремі збірки його поезій: в 1910 — "Огнецвіт", "Метеор" і "Ураган", в 1911 році — "Білий гарт".

Детройт, 1971 р.

До змісту Iван Боднарук МIЖ ДВОМА СВIТАМИ

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ