Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Валько КРАВЧЕНКО
АБЕТКА ДЛЯ "СТАРШОГО БРАТА"
БРАТИ БОГДАНОВИЧІ.

Історія України надзвичайно багата. Не лише міста, а й практично кожне село цікаві різними подіями, що там відбувалися, і визначними людьми, котрі там жили або бували. Ми колись писали про село Веприк на півночі Полтавської області. На самому півдні цієї області, в Кобеляцькому районі на схід від Кременчука на березі Дніпра існувало село Переволочне.
Це було одне з найдавніших поселень людей на Україні. Археологи розкопали там стоянки часів неоліту - ІУ тисячоліття до н.е., епохи міді й бронзи - ІІІ - І тисячоліття до н.е., ранньоскіфські поселення черняхівської культури ІІ - ІV століть н.е., городище та кургани періоду Київської Русі - ХІІІ ст. н.е. І все це не пожаліли російські комуністи, коли перетворювали наш Дніпро у низку багнистих водосховищ. Так старовинне українське село Переволочне опинилось підж водами т.зв. Дніпродзержинського водосховища. Не пожаліли навіть такого вигідного для Росії факту, що на околиці цього села були взяті в полон рештки розбитої армії Карла ХІІ 30 червня 1709 року - можна було б там на додачу до Севастополя створити ще одне "місце російської слави", хоч там брали участь і козаки Семена Палія, котрий не підтримав гетьмана Мазепу. Так ні ж - усе затопили. Тепер поблизу тих місць село з новою, сучасною назвою - Світлогорське - адже ж світле життя вони нам влаштували, затопивши наші родючі землі.
Село Переволочне було славне й своїми людьми. Там народились брати Богдановичі - видатні діячі української й російської культури ХVІІІ ст. Та годі шукати памяті про них "історія міст і сіл УРСР" (1028 сторінок) "Полтавська область" село Переволочне згадується лише в звязку з поразкою шведів, а що воно було батьківщиною братів Богдановичів - про це нема мови.
Сім’я Богдановичів хоч і була шляхетська, але незалежна. Старший з братів - Іполіт Федорович - народився 3 січня 1744 року (23 грудня 1743 р.). Отримав домашню освіту, а потім батько привіз десятирічного сина до Москви і влаштував там на службу. Хлопець служив і вчився і навіть опублікував свої перші вірші в одному з журналів. В 1761 р. він був прийнятий до Московського університету, де вчився і одночасно служив наглядачем над класами.
В 1763 р. Богданович був прийнятий перекладачем до штату генерала П. І. Паніна і разом з ним в тому ж році переїхав до Петербургу. Там наступного року він був прийнятий на службу до Колегії закордоних справ. Навесні 1766 р. він був призначений секретарем російської амбасади в Саксонії і влітку прибув до Дрездена. До Петербурга повернувся навесні 1769 р. і продовжив служити перекладачем в Колегії закордоних справ, одночасно займаючись літературною діяльністю - писав вірші, перекладав. В його ліриці зустрічаються і політичні мотиви - зокрема досіть недвозначний Захид Катерини ІІ: "Счастливому в твоем владении народу осталося иметь едину лишь свободу". Видавав журнал, редагував газету, співробітничав з багатьма літераторами, зокрема з таким же, як і він, українцем Г. Брайком. В 1780 р. вступив на службу до щойно створеного Петербурзького архіву. В 1778 р. зявилась друком поема "Душенька" - можна сказати, головний твір Іполіта Богдановича, з захопленням зустрітий сучасниками і восоко поцінований літераторами наступних поколінь. Ця поема українця, котрий писав, згідно з умовами того часу російською мовою, за висловом сучасника, "вразила всіх". Вона справила помітний вплив на багатьох російських поетів - Батюшкова, Карамзіна, Пушкіна, котрий використав досвід Богдановича в своїй юнацькій поемі "Руслан і Людмила". Восені 1783 р. Богдановича було обрано членом Російської Академії. З 1788 р. він - Голова Петербурзького архіву. В 1795 р. він пішов у відставку. На початку наступного року він залишив Петербург і приїхав до Сум, до свого брата Івана. В 1798 р. він переїхав до Курська. В листі до Г.О. Потьомкіна в листопаді 1785 р. він писав: "ні землі, ні дому я не маю" і, за висловом Карамзіна, був "багатий єдино римами", а коли в 1798 р. він отримав у спадок маєток він віддав його сестрі, сам жив лише на державну пенсію, сучасник згадував: "Він був доброзичливим і лагідним в стосунках з людьми, і ніколи не чули, щоб він сказав брутальне слово". М.М. Карамзін в статті про Богдановича писав про його "простоту і тихість", вміння співчувати, відчувати чужій біль. В Курську Богданович звернув увагу на хлопчика -кріпака Михайла Щепкіна і заопікувався ним, дозволив йому брати книжки з своєї бібліотеки. Поет помер в Курську в січні 1803 року і там же був похований.
Його молодший брат Іван Федорович Богданович народився в 1758 або 1764 році. Його життя було пов’язане головним чином з містом Сумами Українсько-Слобідської губернії, де він в 1784 -1804 р.р. був міським головою, а в 1811-1813 р.р. повітовим предводителем дворянства. В своєму невеликому маєтку він займався господарством і писав статті на основі свого досвіду. За працю "Про кращій спосіб господарства в різних місцевостях Росії" він отримав велику золоту медаль Вільного економічного товариства в 1809 році. В Сумах і Харькові він спілкувався з В.Н.Каразіним, В.В. Капністом та ін. визначними діячами української культури. Коли помер його брат Іполіт, Іван написав спогади про нього і піклувався про видання підсумкової збірки його віршів.
В своїй книзі "Про виховання юнацтва" виданій в Москві в 1807 р., Іван Богданович обстоював самобутність національного характеру кожної нації. Виступаючи за національні форми життя проти культурного наслідування він заявляв, що ставив собі за мету "отклонять от обезьянства Славяно-Росов". Ця книжка дістала схвальний відгук в журналі Сергія Глинки "Русский вестник" та у інших тогочасних критиків і була б корисною і в наш час, коли б її перевидали.
Іван Богданович помер в 1831 р. в селі Баси Сумського повіту. Його син Модест Іванович Богданович (народився в 1805 р. в Сумах) став відомим військовим історіком. Закінчивши Військову академію, він служив в Генеральному штабі, потім став професором Військової академії і з 1863 р. - офіційним військовим історіографом Росії. З його книжок для нас найцікавіша - чотиритомник "Восточная война 1853-1856 годов", значна частина якої присвячена Севастополю.

АБЕТКА ДЛЯ "СТАРШОГО БРАТА"

КИЇВСЬКІ МІСІОНЕРИ - РОСТОВСЬКІ СВЯТІ

ЯК УКРАЇНЕЦЬ ВИВИЩИВ МОСКВУ. МИТРОПОЛИТ ПЕТРО.

КОРОТКИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ ДІЯЧІВ, ЩО ЗРОБИЛИ ВНЕСОК В ПРОСВІТЛЕННЯ РОСІЇ У XVII-XVIII в.в.

СИН КОЗАЦЬКОГО СОТНИКА - РОСІЙСЬКИЙ СВЯТИЙ

СВІТЛО З УКРАЇНИ. ТЕОФАН ПРОКОПОВИЧ

УКРАЇНЕЦЬ З ЯВОРОВА НА ЧОЛІ РОСІЙСЬКОЇ ЦЕРКВИ. СТЕФАН ЯВОРСЬКИЙ.

УКРАЇНЦІ НА СЛУЖБІ РОСІЙСЬКОГО ФЛОТУ

ПРИЛУЦЬКИЙ КОЗАК ГОРЛЕНКО - РОСІЙСЬКИЙ СВЯТИЙ

"В КНЯЗЬЯ НЕ ПРЫГАЛ ИЗ ХОХЛОВ...". ОЛЕКСАНДР БЕЗБОРОДЬКО.

УКРАЇНСЬКИЙ СЕЛЮК - ВИХОВАТЕЛЬ РОСIЙСЬКОГО ЦАРЯ. АНДРІЙ САМБІРСЬКИЙ.

УКРАЇНСЬКІ ЛІКАРІ НА СЛУЖБІ В РОСІЙСЬКОМУ ФЛОТІ

ХТО СТВОРИВ ТЕАТР В РОСIЇ

ЗВІДКИ ВЗЯЛАСЬ МУЗИКА В РОСІЇ

ХТО ЗДІЙСНИВ ПЕРШУ РОСІЙСЬКУ НАВКОЛОСВІТНЮ ЕКСПЕДИЦІЮ?

БРАТИ БОГДАНОВИЧІ

УКРАЇНЕЦЬ - ВИХОВАТЕЛЬ ПУШКІНА. В. Ф. МАЛИНОВСЬКИЙ

УКРАЇНСЬКЕ СЕЛО ВЕПРИК ПРОТИ РОСІЙСЬКОЇ "СЛАВЫ СЕВАСТОПОЛЯ".
НЕСТОР АМБОДИК і ЛЕОНІД ДУХОВ.

ДІВЧИНА З ЛУБЕН -МУЗА ПУШКІНА. Г. КЕРН

"ХВІРТКА" НА МАЛАХОВОМУ ПАГОРБІ. О. БУДИЩЕВ

ФОСФОРУЄ НОКТИЛЮКА...
УКРАЇНЦІ - РОСІЙСЬКІ СИМВОЛІСТИ

"ЧУДО РОССИИ". СЕРГІЙ КОРОЛЬОВ

ДОДАТОК ДЛЯ ІНШИХ БРАТІВ

СВІТИЛЬНИК ХАЙ СВІТИТЬ. УКРАЇНА - БІЛОРУСІЯ - МОСКОВІЯ

ПРОСВІТИТЕЛЬ СЕРБІЇ. М. КОЗАЧИНСЬКИЙ.

ПРОСВІТИТЕЛЬ РОСІЇ. М. СТАНКЕВИЧ


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ