Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРK Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Роман Коваль
Отаман Зелений

"За вільну Україну, проти жидів і руських"

Історик-чекіст Борис Козельський (справжнє прізвище Бернард Вольфович Голованівський. – Ред.) оцінював український повстанський рух як явище "набагато небезпечніше й серйозніше", ніж "регулярна петлюрівська армія" [33, с. 9].
Козельський зазначав, що Зелений "дуже добре закріпився у своєму районі, витиснув звідтіля радвладу, обернувши захоплену смугу на добре зміцнену позицію. Цьому надзвичайно сприяв географічний стан Трипільсько-Ржищівського району. Маючи в себе правий високий берег Дніпра, Зелений, з одного боку, забезпечив себе від нападу з Лівобережжя, а з другого – припинив переправу через Дніпро, що саме в цьому місці звужується, а з боку залізниці зеленівський район охороняла сила озброєних повстанців. Провівши мобілізацію, Зелений поширив свій вплив і на лівий берег Дніпра (на Переяславський та Золотоноський повіти на Полтавщині), а так само й на сусідні повіти Київщини. Сили Зеленого виросли до 30.000 – 35.000 повстанців. Таким чином під боком української столиці була велика територія, охоплена вогнем повстання, де проводилося формування великого контр-революційного війська...
Легко зрозуміти, до якої міри був розпечений той ґрунт, на якому доводилося будувати робітничо-селянську владу, – продовжував чекіст. – Через ці обставини міць радянської влади забезпечено тільки по великих центрах... Провадити на селі якусь справу можна було тільки під захистом озброєних загонів. Унаслідок радянська влада не могла налагодити будівництва не тільки в селянських закутках, а навіть і по багатьох повітових центрах. Бандитизм своїм безпосереднім наслідком мав те, що селянство про радвладу мало найнеправильніше й невірне уявлення. Воно бачило радвладу тільки з найневигіднішого боку. Воно бачило її представників головним чином тоді, як приїздили продзагони збирати продрозкладку, коли червона армія переслідувала бандитів, коли ЧК ловила проводирів повстань. Партійних і радянських робітників, що провадили б організацію нових форм суспільного будівництва, воно не могло бачити просто через те, що їх швидко забивали бандити, і праця на селі була за справжній подвиг" [33, с. 20, 22].
"Майже всі отамани, – продовжував Б. Козельський, – гаряче нападали на радянську владу під "радянськими" гаслами"... Радянську владу організовано не за класовими, а за національними ознаками..." Що ж до ідеології повстанства, то Козельський оцінив її так: "Хай живе радянська влада! Бий жидів, комуністів, кацапів!" – ось офіційна фразеологія повстанства дев'ятнадцятого року" [33, с. 25].
Подібно оцінювали політику трипільського отамана і його земляки. "Прийшов Зелений до мого батька, – розповідав один із них. – Брат батьків, нежонатий, уже був у Зеленого, тепер Зелений агітував і батька – за вільну Україну, проти жидів і руських..." "За що воював Зелений? Ти не вір тому, що пишуть про нього, мов, бандит був, – свідчив інший трипілець. – Зелений був за вільну Україну, хотів, щоб ми вільними були" [29, с. 21, 22]. Такою була правда.
Імпонує, що у боротьбі за Українську державу Зелений не мав жодного сантименту до ворога. Принаймні про це пишуть більшовицькі історики. "Зеленовцы отличались исключительной жестокостью и зверством в расправе с членами коммунистической партии, красноармейцами и советскими активистами… – писав один з таких, з дозволу сказати, істориків. – Бандиты не только расстреливали захваченных в плен комсомольцев, они закапывали их живыми в землю, связанными бросали в Днепр…" [40, с. 334]. Може, й не брехав лиходій. Принаймні в це хочеться вірити, бо з лютим ворогом треба і поводитись люто.

Селянський з'їзд у Германівці

Але не всі на Київщині визнавали авторитет Зеленого, зокрема його недолюблювали козаки Черняхівського куреня – через конфлікт із Директорією. Не довіряли йому й гарматники 2-ї Селянської дивізії Шляхового-Кармелюка. Не бажали мати з ним справи кагарлицькі та став'янські козаки – вони не забули, як Зелений наскочив на Кагарлик, щоб поживитися їхнім хлібом. Зелений, прагнучи збільшити свої сили, ще на початку квітня попрохав Марка Шляхового помирити його з кагарличанами.
У Кагарлиці, у штабі, над яким гордо маяв величезний жовто-блакитний прапор, Шляхового зустріли з повагою, але, коли він почав розмову про Зеленого, обличчя старшин спохмурніли. Ні отаман Гейченко, ні його начальник штабу Бойко, ні комендант містечка Гордієнко і слухати про Зеленого не хотіли, мовляв, він "такий [же] грабіжник, як і большовики, а головне, як казали вони самі, – зрадник". Та врешті-решт Шляховому вдалося переконати кагарличан виступити проти більшовиків разом із трипільцями та іншими повстанцями [58, с. 26, 27].
Потім Шляховий поїхав у Стави, до отамана Дьякова. Той, знаючи, що до нього прямує посланець Зеленого, про всяк випадок поставив проти волості кулемет та відділ козаків із рушницями, мовляв, хто їх знає, тих зеленівців, може, їм знову пшенички заманеться. Та врешті отамани порозумілися. "В розмовах з отаманом Дьяковим я побачив, – згадував Шляховий, – що це людина дуже щира до праці, хоча... видко було, що він був малосвідомий, але зате дуже завзятий до боротьби козак... З початку революції 1917 року Дьяків, пробуваючи на морській флотській службі російської армії, приймав участь в українських військових організаціях Чорноморської фльоти. Коли Чорноморська фльота, як і другі, стала під кінець 1917 р. большовичитись, то Дьяків кинув фльоту і свавільно прибув до Центральної Ради в Київ. Тут в часи бійки Центральної Ради з большовиками в січні 1918 року Дьяків був вже яко вільний козак і того часу в своєму районі на Київщині був отаманом Вільного козацтва. Як казав потім мені сам Дьяків, він так любив Центральну Раду і тодішніх її проводирів, що завжди готовий був віддати своє життя в боротьбі з її ворогами, а особливо з московським чорносотенним большовизмом, в початковій боротьбі з яким він, Дьяків, і загартував свою козацьку відвагу" [58, с. 27].
Ідейно порозумівшись, домовилися, що Дьяків назавтра скличе козацтво волості у Стави – для походу на Київ...
До Зеленого Шляховий повертався у доброму гуморі, адже непросте прохання він виконав.
12 квітня трипільський отаман зі своїм штабом перебував у с. Погребах. Того ж дня він зі Шляховим поїхав "закликати розбігшихся по домівках і блукаючих по канавах поза селом войовничих козаків села Барахт" [58, с. 31].
У той час Зелений входив до складу т. зв. Всеукраїнського революційного комітету, який формально керував походом повстанців на Київ. "Всеукревком" був невдоволений і Директорією, навіть кликав селян битися з нею. Марко Шляховий намагався переконати Зеленого, за плечима якого політикували занадто гарячі голови з "Всеукревкому", перестати слухати їх і, попри образу на Петлюру, таки пристати до Директорії. "Але Зелений, – зазначав Шляховий, – якому пообіцяно було, як члену отого ж "Всеукревкому", "комісарство" у військових справах України, неохотно приймав від мене оці балачки й поради, хотя, між иншим, сказав: "Хай їм чорт, будем робити своє, та й годі..." [58, с. 32].
25 квітня, на третій день Великодніх свят, у містечку Германівці, де 260 літ перед тим гетьман Іван Виговський позбувся булави, розпочав роботу Селянський з'їзд Київського та Васильківського повітів. Серед делегатів були представники Дніпровської дивізії Зеленого та 2-ї Київської дивізії Шляхового-Кармелюка. Зелений же того дня боронив Трипілля, яке більшовики піддали гарматному та кулеметному обстрілу з пароплавів Дніпровської флотилії...
У президії з'їзду "возсідали" майже самі члени "Всеукревкому". Головну промову виголосив колишній член Центральної Ради, тепер член ЦК УСДРП (незалежних) Михайло Авдієнко. Він запропонував резолюцію, в якій були заклики боротися не тільки проти російських більшовиків-комуністів, а й проти "буржуазної" Директорії. Авдієнко хотів перетворити козацько-селянський з'їзд у Чорну раду, тільки на цей раз не проти Виговського, а проти Петлюри...
Бачачи, що президія не туди гне, слово, ніби для привітання, попросив Марко Шляховий. Вийшовши на трибуну, він одразу заявив, що його дивізія є "частиною, яка, оперуючи в тилу ворога, відновляє вчорашню владу Українського народу – Директорію, і що орієнтація 2-ї дивізії – тілько на Директорію, Петлюру і його фронт". А самому Авдієнку отаман кинув із докором, що "не йому, який бігав у Харків до Раковського переймать комісарські портфелі [...], не їм, мов, українським "незалежним" с.-д., яких нарід до того ж зовсім не знає, крутити йому голову і збивати його спантелику. Селянство розуміє одно: "Вчора була влада Директорії, а сьогодні – російських большовиків, і коли ми, селяни, б'ємось з владою сьогоднішньою, то, значить, ми відговляємо владу вчорашню" [58, с. 36].
Делегати посхоплювались із місць, гучно вітаючи промовця. Михайло Авдієнко та інші "незалежники", розхвилювавшись, заявили, що Шляховий образив, "по-перше, всю партію "незалежних", по-друге, вони, мов, бачать, що такі отамани, як Кармелюк, доведуть "нас" до гетьманів". Цікаво було б знати, продовжив Авдієнко, "чи це думки всього козацтва 2-ї дивізії, чи це, може, думки тільки отамана Кармелюка". Якщо так, "то таких отаманів ми повинні заздалегідь усунути" [58, с. 36].
У цей момент піднявся козак 2-ї Київської дивізії Їлько Пивовар.
– Ми, – гримнув він, – добавити до слів свого отамана більш нічого не можемо, бо все, що хотіли сказати тут, на з'їзді, і заявити "Ревку", то вже все сказав сам отаман.
Після цих слів зчинився неймовірний галас. Члени президії схопилися з місць. Раптом голова зборів Сергій Донченко повідомив, що на Германівку наступають більшовики. Бій уже йде по залізничному валу. З'їзд перервав роботу. Делегати пішли у бій.
Під вечір спільними зусиллями вдалося відкинути ворога до Тростинки і Вільшанок. Та наступного ранку більшовики знову посунули на Германівку. Їхню ударну силу становили 6-й Совєтський і 3-й Інтернаціональний полки, "які були сформовані, як вони й самі хвалились, з самих уголовних тюремщиків, китайців і жидів" [58, с. 37]. Врешті ворог вступив у Германівку. Та недовго порядкували зайди – 26 квітня каторжникам у спину раптом ударив Зелений. "Це було для большовиків такою несподіванкою, що за годину-дві вони опинились в одних сорочках і білих штанах, як казали люди, аж у Василькові..." [58, с. 38].

 

Кривава боротьба

Зелений надавав великого значення розвідці та зв’язкам з іншими протибільшовицькими силами. Він уже зв'язався з підпільниками Києва, різними таємними організаціями та отаманами, що діяли в сусідніх повітах і губерніях, зокрема з Матвієм Григор'євим, який на півдні України розворушив повстання проти "московсько-жидівської комуни". Напередодні "куренівського повстання", 8 квітня, Зелений встановив контакт із командувачем Північного фронту Армії УНР Володимиром Оскілком, який перебував у конфлікті з Петлюрою.

Оскілко прийняв представників трипільського отамана – Мищука, Савченка та Добровольського. Ті передали листа, в якому Зелений писав: "Віддаюсь під вашу високу команду і чекаю наказів. Зв'язок утримуватиму постійний тільки з вами. Петлюра продав Україну большевикам, і раджу вам стерегтися його" [46, с. 42]. Делегати поінформували Оскілка, що на Великій Україні скрізь вирують селянські повстання проти червоних, зокрема Дніпровська дивізія зі своїми союзниками розгорнула бойові дії на теренах Київського, Сквирського, Таращанського, Васильківського, Канівського, Золотоніського і Переяславського повітів...
Знаючи, що шлях до українського серця лежить через вирішення земельного питання, що селянин піде за тим, хто дасть йому наділ землі, Зелений взявся за розв'язання цієї проблеми. Окупаційна газета "Більшовик" 10 квітня 1919 р. обурювалася, що Зелений їздить повітами із двома нотаріусами і роздає землю. "Заїжджаючи в село, вони скликають схід. Починається мітинг, а потім поділ землі. Кожному дають наділ землі і видають документ з печатками нотаріуса" [46А]. Після цього проводилась мобілізація селян у Дніпровську дивізію.
Був у Зеленого і флот – 4 броньовані пароплави ("Шарлотта", "Зевс", "Санітарний" і "Дніпровськ"). Повстанці обладнали їх кулеметами, може, де й гарматку встановили. На "Шарлотті" якийсь час розміщався штаб Зеленого. Навіть Петлюра не мав флотилії. А ще у трипільського отамана були сотні човнів, що ховалися в плавнях. Ними керували озброєні рибалки, вони й контролювали судноплавство на Дніпрі. У середині квітня Зелений, зокрема, захопив 30 барж із сіллю, вугіллям та залізом. Здобич роздав селянам. "Як Зелений баржі брав? – перепитували трипільці. – Узнавав, коли баржа з хлібом ітиме на Київ. Тоді робив у кручах засаду. Випливали з усіх боків на човнах проти баржі і стріляли. А з гори гармата стріляла. Солдати, які на баржі були, – у воду і на той бік. А Зелений притягує баржу до берега і людей згукує – хліб роздавать" [29, с. 32].
Якось у Трипіллі розгорівся гарячий бій з пароплавами. Один із них сів на косу і не зміг утекти слідом за іншими. Команда довго не здавалася, відстрілювалася майже дві доби. Врешті більшовики капітулювали, але спочатку постріляли 40 коней, які були на пароплаві, та викинули зброю у Дніпро...
Звичайно, і в червоних було достатньо козирів, наприклад 9 броньованих катерів та пароплав-база "Воєвода". Пасажирські пароплави москалі теж обладнали тридюймовими гарматами, команди ж сформували з моряків Балтійського і Чорноморського флотів. Була серед них і матросня колишнього бронепотяга "Свобода або смерть!". Командував флотилією "русскій брат" А. Полупанов, чоловік дикий і суворий. 30 квітня він вислав військову експедицію – "каральний" теплохід "Тарас Бульба" і буксир "Кур'єр". Вони мали завдання запалити спеціальними бомбами батьківщину Зеленого. "В Триполье, – зазначав ворог, – два снаряда попали в школу, три – в церковь, несколько в отдельные дома, которые сожжены" [29, с. 29, 30].
Жителі Трипілля згадували: "Підійшов корабель під берег і почав бити з гармат по селу... Багато хат згоріло... У Зеленого гармата на кручі була, а стрілять з неї ніхто не вмів. От вони діда мого на кручу і потягнули, бо він у царській армії пушкарем був. Дід каже: "То вона ж у вас без прицілу!" А вони: "Стріляй!" То дід у дуло прицілився на корабель і вистрілив. І попав. Його тоді сам Зелений по плечу поплескав і похвалив" [29, с. 30].
Але москалі – люди наполегливі. Від них не одхрестишся і не відмолишся. Москва мусить бути зверху, бо так завше було, каже приказка. У перших днях травня почався новий похід на Трипілля. Вздовж Дніпра рушив загін Толоконнікова, із заходу насувався російський відділ Я. Кіселя, а з півдня – бригада Шарого-Богунського, який, попри вагання, все ж вирішив залишитися на послугах у "соввласті". З Дніпра жерлами гармат похмуро водили бронепароплави "Адмірал", "Вірний", "Кур'єр", "Арнольд" та бронекатер №5. Виступили також Київський запасний батальйон, Київський стрілецький батальйон і прикордонний полк. 7 травня на поміч їм посунули робітничі та матроські батальйони, резервний комуністичний полк, загін угорського жида Фекете – всього вісім тисяч зарізяк. Загалом у травні і червні комуністична Москва, за визнанням Антонова-Овсєєнка, послала на Трипілля 21 тисячу червоних бандитів [46А]. Отут і згадуєш слова історика Лева Шанковського про те, що не так важливо, скільки козаків мав отаман, а скільки він стягнув на себе ворожого війська. Петлюра мав би дякувати Зеленому, що той стільки червоного війська притягнув на себе.
Ставити чоло такій армаді сенсу не було, фронтові битви – не для партизанів. А от несподівані наскоки – інша справа. Проти ночі 12 травня Зелений налетів на обухівський гарнізон (300 червоноармійців), близько половини "списав у розход", інших врятувала темрява. Повернув Зелений і Ржищів. Відчули на собі шаблі зеленівців і червоноармійці фастівського гарнізону.
Та занадто вже густі були московські хмари. Тож через витачівський міст Зелений перейшов на Лівобережжя до свого друга Ангела. Місцем збору призначив Баришполь і село Воронове Гніздо. З'єднавшись із Ангелом, здійснив рейд Полтавщиною та Чернігівщиною. Відомо, що 1 червня зеленівці билися під м. Борзною. Очевидно, болючих ударів завдали москалям, бо наприкінці травня Совнарком оголосив винагороду в 50000 рублів за голову Зеленого й таку саму суму за Євгена Ангела – живого чи мертвого.
І все ж "Трипільська республіка" впала. 11 – 15 травня Ржищів, Трипілля та навколишні села опинилися в руках ворога. "С Зеленым покончено", – знову рапортували чужинці. Дивізія Зеленого справді десь зникла. В окрузі встановилася московська влада.

 

Черняхівське повстання

Дивізія зникла, бо її розпустив отаман. "Тоді ж, – розповідав Зелений, – була пущена чутка, ніби козаки нас, мене і Ангела, зарубили... З того часу я переховувався по житах та в лозах Дніпра. Правда, большовики скоро довідалися, що я живий, та й стали шукати. Багато разів мені приходилося втікати з-під самого носа їхніх облав, багато разів було так, що от-от, здається, вже піймають, але, як бачите, це їм не удалося..." [53, с. 218].
Переховувалися й повстанці Зеленого... Все ж у Київському повіті пострілювали, особливо вночі. Так, хтось 2 червня накрив кулеметним вогнем кораблі Дніпровської флотилії біля Ржищева. Наступного дня москалі відповіли гарматним вогнем бронеплавів, що підійшли з Києва, – і Ржищів запалав. Постраждали "винні" й невинні.
Повертаючись на базу, судна знову потрапили під кулеметний і рушничний вогонь, на цей раз у районі с. Халеп'я. "Матросы-полупановцы" відповіли гарматами – "к 2 часам 30 минутам дня Халопье была сожжена" [61].
Ось як згадувала про той день Євдокія Дмитрівна Нещерет (Куркина), 1901 р. н. "Саме підспіли літні роботи: всі в полі, далеко за селом... – розповідала вона. – По Дніпру ходив пароплав "Гоголь". Дивимось – горять Халеп'я, Трипілля. Кинулися додому. Селом ходять червоні: одні йдуть на Витачів, інші – на Трипілля. Гвинтівки вперед. Поминули нас. Ми добігли до вулички Катерини Платоничевої (тепер вона – Окружна) – горить її хата. Звернули в Радченкову вулицю... Дійшли до Кіловчихи й Корнієнка – горять Пічкурі, Левовичеві й Кирнощукові хати, горить і наша хата. Спека, підійшли ближче – не можна витримати. Стою... плачу. З боку Шереметового кутка почалася стрілянина, грім, хмари. Вранці червоні виганяють із села: нас погнали в Козин рубати ліс для плотів" [45, с. 35].
"За літо большовики-комуністи добре таки допекли селянам, а особливо нашому селу Трипіллю, – розповідав Зелений, – багато козаків, бувших моїх товаришів, похапали та позамучували. Та селяне за цей час і самі вже зрозуміли, що таке "комунізм". Багато вже тоді пішли жити в "Житомирську губерню", це означає – в жита. На цей раз козаки самі відшукали мене і стали вимагати, аби я взявся за зброю. Я почував, що ще не час, що рано, що нема сил боротися, але козаки твердо стояли на свойому. І я рішився.
На другий день після Петра ми досвіта підійшли до села Черняхова... де стояла большовицька залога в 56 чоловіка. Мали ми 225 чоловік з 150 вінтовками та 4 кулеметами. Наскочивши несподівано, ми їх почасти перебили, почасти захопили в полон. Це була наша перша перемога" [53, с. 218].
Дещо іншу версію подій подав Марко Шляховий. "Неділь за дві перед жнивами, – оповідав він, – в с. Черняхові селяни, чаша терпіння яких, видно, переповнилась, під орудою свого, уже курінного, Завзятого підняли величезне повстання, розсіявши стоявший тут отряд кінноти большовиків, віднявши від них кулемет і иншу зброю, а деяких, половивши, порозстрілювали. Це повстання Черняхівців було своєчасно підхоплене ховаючимся у цьому районі отаманом Зеленим, і повстання Черняхівців було поширено далеко в більшому розмірі, ніж весняне..." [58, с. 41].
"Але треба було квапитись, – продовжував Зелений, – бо навкруги вже стало відомо про повстання – треба було ждати з боку большовиків. Через півтори години ми вже бились під Обуховим, який стоїть за 17 верств, – всю простір ми перебігли босими. Ворог не ждав нас так скоро, і ми і тут мали повну перемогу. Правда, тут моя армія налічувала вже до 3000 при двох сотнях вінтовок, решта з вилами та косами" [53, с. 218, 219].
От що то значить ім'я! Тільки почули селяни, що Зелений знову б'ється з комуною, одразу кинули домашню працю, за вила й коси і – гайда бити загарбників. Отак спалахували в Україні повстання!
В Обухові Зелений уперше зійшовся у бою з китайцями, – “їх було 48 чоловік, та душ 200 кацапів”. Обійшовши з флангу, розбили їх вщент. “Китайці, які не давались живими, всі були перебиті. Тут ми захопили ще 200 вінтовок та 5 кулеметів. Зачувши про се, всі залоги большовиків повтікали, так що с.с. Трипілля, Красне та Долина були захоплені без бою” [53, с. 219].
У Трипілля Зелений скерував миттєво відновлені 1-й і 2-й полки під командуванням полковника Підкови (Максима Удода) і Максима Терпила, свого двоюрідного брата. Повернулися вони в рідне село вночі 27 червня. А вже 28 червня, надвечір, у Халеп'ї, що поруч із Трипіллям, із пароплава "Гоголь" висадилося чотири сотні спраглих крові московських головорізів. Та за ними вже пильно стежили козацькі очі. Пропустивши бандитів у село, халепці підкралися до корабля і несподівано захопили його. Залога і незчулася, як потрапила у полон. А в селі карателів зненацька атакував відділ Степана Тукаленка. Покинувши вбитих, москальня кинулась рятуватись до корабля. Підпустивши червоних, халепці почали жнива. Косили переважно з кулеметів, але й рушниці допомагали. Тих, хто рвонув назад, вибили кулемети, встановлені на високих халеп'янських кручах. Близько двох сотень кацапчуків підняли руки у надії зберегти життя, але того дня в полон не брали. Вибили й тих, кого захопили на кораблі. Недаремно у звіті штабу Дніпровської флотилії від 29 червня 1919 р. зазначалося, що "судьба десанта неизвестна" [53, с. 252].
Учасниками того щасливого бою були молоді халепці: Сергій і Федось Коньки, Зінько Шеремет, Андрій Павельченко, Прохор Удод, Данило Федорченко, Григорій Кочубей, Іван Нещерет, Данило Лукашенко, Данило Пупченко, Іван Лавріненко, Микола Демченко, Федір Заворотній, Петро Савицький, Роман Джерело, Михайло Василенко, Яків Заворотній, Григорій Лемешко, Григорій Лисенко, Василь Друзенко, Сергій Тукаленко, Михайло Яременко. Керували боєм отаман Халеп'янської козацької сотні Степан Тукаленко, сотник пішої сотні Федір Яременко, сотник Особливої козацької сотні Данило Титаренко, ройовий Гнат Пугач і комендант Халеп'я Федір Лемешко [45, с. 37].
Трупи бандитів поскидали у глибоку яму. Викопали її ще навесні для криниці, але місце виявилося невдалим. Тепер трипільці тішилися, що їхня праця не пропала даремно... "З того часу, – розповідав Зелений, – і почалася постійна війна з большовиками. Вони висилали полк за полком, але ми їх всіх розбивали. Часто захоплювали вінтовки, кулемети та інше бойове знаряддя. За тиждень я мав уже 2 полки гарно озброєних: перший полк в складі 1500 з 20 кулеметами та другий полк – 700 душ з 15 кулеметами. Скоро також дістали ми в бою і чотири гармати з 25 набоями" [53, с. 219].
Москва не могла змиритися, що Зелений воскрес і продовжує бити її полки. Для придушення трипільців вона посилала все нові й нові частини. "Біть хахлов" йшли 16-й і 25-й стрілецький полки, саперна рота, Київський резервний комуністичний і 15-й прикордонний полки, бронепотяг, Білоцерківський батальйон, 1-й Інтернаціональний кавалерійський дивізіон, відділ 12-го прикордонного полку, Казанські піхотні курси, загони Толоконнікова і Я. Кіселя, що прибули з Росії, загони жидівських комсомольців із Києва, китайський інтернаціональний загін Ко Гуа, латиські каральні відділи, інтернаціональний полк угорського жида Рудольфа Фекете. Цей виродок видав наказ, що "за сокрытие бандитов" знищуватиме села. І нищив! [31, с. 251].
"Участие интернациональных частей в подавлении кулацких восстаний на Украине крайне будоражило население, разжигая шовинизм, – визнавав В. Антонов-Овсєєнко. – К этому прибавлялся избыток революционной энергии таких командиров, как тов. Фекете" [8, с. 263].
Загальне керівництво здійснював київський губкомісар П. Павлов. Криваві бої розгорілися на території всієї "Трипільської республіки". Палали хати, церкви, школи. Московсько-жидівське військо нищило всіх, хто потрапляв на очі. Розбійники пам'ятали слова міністра війни червоної Росії Лейби Троцького, який послав їх сюди: "Человеческая жизнь в оккупированных странах абсолютно ничего не стоит… устрашающее воздействие возможно лишь путем применения необычной жестокости" [36].
Інший кат-левіт, Ісаак Ізраїльович Шварц, голова Київської ЧК, закликав за кожного вбитого комуніста знищувати 100 заручників. "Ці заклики завжди перевиконувались – тисячі понівечених тіл і спалені села залишали після себе каральні червоні загони", – писав дослідник В. Савченко [54, с. 55]. "Московсько-жидівська комуна" впивалась жертовною кров'ю.

 

Трипільська розплата

2 липня московське злодійське військо знову посунуло на Трипільський фронт. Як кажуть: "Москаль з бісом порадились та й на лихо понадились".
З Києва виступили 1-й Шулявський робітничий загін, Інтернаціональний загін і 2-й Київський караульний полк, до складу якого увійшло близько сотні київських жидків-комсомольців "з червивими задами" (так про них казали люди). Разом півтори тисячі бандитів. А ще три панцерних пароплави із тридюймовими гарматами.
Зелений довідався про каральну експедицію вчасно – його розвідники справно виконували свою роботу. Отаман постановив не наражати Трипілля на артилерійський обстріл – і так он уже скільки хат згоріло. Залишивши звідунів, повстанці відступили до Старих Безрадичів.
Вранці 3 липня Дніпровська флотилія обстріляла Трипілля з гармат, хоч містечко опору не чинило. Після цього гвардія антихриста колонами сторожко вповзла у Трипілля. На вулицях – ні душі. Ніхто не вийшов із хлібом-сіллю. Та завойовники на це і не розраховували. Прагнучи зруйнувати, як вони казали, "бандітскоє ґнєздо", червоні анахтеми почали підпалювати ненависні їм стріхи...
Хто тільки не палив Трипілля за його майже тисячолітню історію! Вперше це зробили половці – 28 травня 1093 року. У грудні 1135 р. скоїли злочин Ольговичі, що перемогли Мономаховичів. Наступного року сюди зі смолоскипами ще раз навідались половці. 1207 року після трьох тижнів облоги і битви Треполь завоював суздальський князь Всеволод, учинивши наругу над містом. У червні 1223 р. Трипільщиною вогненним смерчем пронеслись татаро-монголи. У серпні 1240 р. Треполь здобув хан Батий, грізний онук грізного Чингісхана. 1482 року Трипільщину спустошив хан Менглі-Гірей. Через чотири роки кримські татари повторили свій "подвиг".
На початку XVII ст. не раз палили Трипільщину татари. 1605 – 1607 року вони, здається, й не поверталися до Криму – так їм тут сподобалося. Набіги повторювалися і в 1612, 1615, 1617, 1618, 1626, 1628, 1639 роках. Потім прийшла черга московських воєвод, що "сожглі" Трипілля в 1658 і 1659 роках. Восени 1672 р. тут лютували поляки. За півтора року розправу над Трипіллям учинив московський воєвода Ромодановський. А 1675 року на Трипільщину із трьома тисячами військових людей "завітав" Георгій Гуляницький. Прийшов він сюди, як твердив полковник Флоріан Новацький, "для отобранія Украины". Відібрати Україну прагнула Москва і 1919 року...
3 липня московські розбійники знову взялися за звичне діло. Запаливши хати повстанців та закривши у льохах їхніх рідних, почали кривавий бенкет. А що ви хотіли – москаль не свій брат, не помилує. Те саме можна сказати і про "косих" китайців та червоне жидівське сміття.
До пізнього вечора "радімиє" святкували перемогу: пили реквізовану самогонку, жерли відібрані харчі, "пєлі рєволюционниє пєсні", насправді дурнуваті кацапські. Коли вражі люди вже надумали спочити від пекельної роботи, повернулися зеленівці...
Московські "історики" змалювали подію так: "Наши части заняли было утром 3 июля Триполье… но противник, мобилизовав всех поголовно, даже стариков, женщин и детей, вечером 3 июля бешеным натиском... занял опять Триполье" [29, с. 33, 34]. То був не бій, радше масакра – того духмяного липневого вечора наші хлопці посікли на капусту близько двох сотень московських шкуродерів.
Не дрімала на Дівич-горі й зеленівська гарматка. Якийсь добрий чоловік першим же пострілом з неї вцілив у ворожий пароплав. Той не барився і одразу почав тонути. З нього у воду горохом посипала матросня.
Хотіли врятуватися у Дніпрі і палії. Вони намагались переплисти протоку і дістатися острова Лужок. Та того вечора, здавалось, і Дніпро був на боці трипільців. Ніби й трохи підняв хвилю, а скільки потонуло тоді заброд!
Лише дехто досягнув рятівного острова. Їх, переляканих, підібрав катер – хтось же мусив розповісти Києву про козацьку силу нескореного Трипілля.
Недаремно вже тоді люди співали:

Гей, не дивуйте ви, Українці,
Що в Київщині повстало.
Там під Трипіллям, славним містечком,
Багато комуни пропало.

У той пізній вечір, а може вже і ніч була, трипільці полонили цілу отару – близько 400 овечих душ. Зібрали їх на подвір'ї купця Нюхіна. Вечері не пропонували.
Серед полонених виявилися і "братіки"-українці. Тих, хто покаявся, Зелений відпустив. Ще й дав на прощання по буханцю білого хліба та перепустку. Але поставив умову – не повертатися до Красної армії. Вихідців із Чернігівщини перевіз на лівий берег Дніпра та порадив приєднуватися до Євгена Ангела. Близько сотні червоноармійців вирішили пристати до батька Зеленого.
Кажуть, що відпустив отаман і декого з москалів, бо дуже вже божилися-зарікалися, що більше ніколи не визнаватимуть влади жидівських комісарів. Напевно, забув Зелений, що для москалів брехні покров – найзручніший одяг. Все ж дав їм на прощання різок, щоб пам'ятали козацьку ласку.
Решту на ранок вивели на базарний майдан. Були серед них і шкуродери-латиші, жовто-тупі китайці, не бракувало й кацапів (саме так їх називали люди). Чи не найбільше було переляканих жидків-"козомольців", серед яких страшенно хотів загубитись Міша Ратманський, один з організаторів карального походу на Трипілля. Знав Міша, що комісара ніхто не пожаліє...
Був базарний день. До Трипілля з'їхалися селяни з навколишніх сіл. Війна війною, а не вторгуєш – не проживеш.
Коли на базарну площу на сірому коні приїхав отаман, почалося священне дійство. "Зелений виліз на імпровізовану трибуну і звернувся:
– От, люди добрі, показуйте, хто з них палій, хто підпалював хати ваші?
Ну, оскільки це були переважно чужі, селяни відрізнити один від одного не могли, то вони бачили в кожному комсомольці палія. Ті ж казали: "Я не палив...", тому Зелений вдався до такого соломонівського вирішення справи судової:
– Ну, так-от: ведіть їх, хлопці, до кручі, і з кручі нехай стрибають у Дніпро. Попереджаю: будемо, як тільки стрибнете, і на льоту, і в Дніпрі стріляти по вас. Але Господь Бог знає, хто підпалював хати, а хто ні. І того, хто не підпалював, Господь винесе на лівий берег Дніпра. Там уже ми вас переслідувати не будемо" [7, с. 1224].
Вивели московських бандитів на кручу. Нічого не лишалося їм, як шукати порятунку в Дніпрі. Один за одним стрибали комунари у воду. "Так, стрибаючи, багато загинуло тоді в Дніпрі і на льоту" [7, с. 1224]. Ціла сотня пішла годувати рибу. Тих же, хто досяг лівого берега, Зелений, давши слово, вже не переслідував. Настя Кравченко з Трипілля, 1902 р. н., стверджувала, що "на той берег переплило 6 комсомольців. Ховалися в копицях сіна. Їх забрали на пароплав біля Козина" [56].
А ось згадка іншої, 82-річної, селянки про фінальний акорд трипільської розплати: "...А вночі Зелений їх, п'яних, і пов'язав. Казали люди, що українців відпустив, хто покаявся, а руських, євреїв та нацменів усяких постріляв. А хто їх кликав сюди?" [29, с. 33].

А у неділю рано-вранці, гей, вдарили гармати –
То Зелений та почав Україну рятувати.
Пливуть Дніпром комуністи, гей, спілі і неспілі...
Не хоче їх риба їсти, бо осточортіли.

"Спілі – то, як сказати б, дійсні члени партії, а неспілі – так це кандидати", – пояснювали трипільці немісцевим [7, с. 1212].
А Настя Кравченко додала, що невдовзі з Києва "приїхали матері [вбитих] у сльозах. Більшість євреї" [56]. Хотіли забрати тіла своїх синів.
А пісня летіла над Дніпром:

Ой гуркнуло у Трипіллі, гей, в Каневі лунає;
Отаману Зеленому Дніпро помагає.
Ой рятує, вимітає, гей, вичища Вкраїну.
Його слава, поки віку, не вмре, не загине.

Так співали люди про Зеленого та його хоробрих воїв ще у ті часи. Слава про отамана розійшлася по всій Київщині. Популярність його в народі сягнула вершин: легенди супроводжують кожну його бойову акцію. Розповіді про нього – доброзичливі, приязні.
"Зелений був нежонатий. А дівчата його любили, бо був він дуже гарний лицем, очі такі веселі. Відчайдушний був, нікого не боявся. Сам чорнявий, а вуса рижі... У Зеленого любов була з учителькою. Шура її, кажись, звали. Тут жила, у Трипіллі... Шура з Зеленим так до кінця і була..." [29, с. 16, 17].
"Оратор він був сильний, бачив наперед, що буде" [29, с. 18].
Ось згадка жителя с. Халеп'я: "Я Зеленого не бачив. Але стояв він у нашому селі. Пам'ятаю, кінь у нас по вулиці бігав одв'язаний. Гарний такий кінь, білий, а в гриву стрічки кольорові вплетені. То батько приказував, щоб ніхто того коня не трогав, бо то кінь Зеленого" [29, с. 31].
"А я Зеленого бачила. Ото по тій дорозі, що із Ржищева веде, він їхав. Їде, значить, автомобіль, тільки не сам їде, а коні його тягнуть. Поламався, мабуть. То казали, що в тому автомобілі Зелений їхав..." [29, с. 31].
"Ревком побив і по хліб з Києва не пускав. А в яке село приїдуть хліб забирать, то люди зразу до Зеленого, в Трипілля..."
"Красні як прийшли, так і пішли. А в Зеленого тут в кожній горі – склад зброї, а в кожній хаті – друг-товариш. Вибить його з Трипілля було – це все одно, що он того дуба вирвать" [29, с. 31, 32].

[ Початок ] [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ Джерела ] [ Населенні пункти України, про які йдеться у книзі ] [ Неповний список козаків і старшин отамана Зеленого ] [ Віктор Лісовол. Дума про отамана Зеленого ] [ Про автора ]

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ