Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

ЛЮБЛЮ ТЕБЕ, МІЙ КРИМЕ
Вірші українських поетів про Крим
Упорядник та автор вступної статті Данило КОНОНЕНКО

Сімферополь
Видавництво "ДОЛЯ"
2008

БЛАГОСЛОВЕННИЙ КУТОЧОК УКРАЇНИ

Крим...
Земля, де тісно переплелося коріння сивої давнини і нашого стрімкого невтримного сьогодення, земля, яку з любов’ю називають сонячним краєм, чарівним куточком України.

Коли ми вимовляємо слово Крим, у нашій уяві малюється тепле, найблакитніше в світі Чорне море і ласкаве сонце, стрункі вічнозелені красені-кипариси і білокам’яні світлиці південнобережних здравниць.

Крим — це й повита легендами Ведмідь-гора і гостроверхий шпиль Ай-Петрі, дивовижна, нависла над морем споруда Ластівчиного гнізда і пінистий водограй Учан-Су, всесвітньовідомі Лівадійський та Алупкинський палаци.

Одначе Крим це не лише буйнозелений Південний берег з лагідною чорноморською хвилею і золотавим соняхом сонця, з історичними палацами та визначними місцями.
Крим — це й легендарне місто-герой Севастополь і не менш легендарне місто-герой Керч. Це й солоні води Сиваша, вічнохвилюючі героїчні Ішунь та Перекопський вал, Сапун-гора, Малахів курган, Бльтіген та Аджимушкай.

Крим — земля, рясно полита кров’ю і потом, де на кожному кроці історія, історія, історія...

Сучасний Крим — це трудівничий, двічі орденоносний край, де живуть і працюють прекрасні люди, котрі своїми руками прокладають шлях життєдайній дніпровській воді, плекають небачені тут донині врожаї пшениці й рису, винограду і яблук, добувають сіль і руду, створюють надпотужні супертанкери та унікальні плавучі крани-богатирі, вибудовують електростанції, складають кольорові телевізори.

З давніх-давен ця чудесна земля вабила до себе співців, котрі, замилувавшися її красою, складали хвилюючі вірші і пісні про гори і море, про степове роздолля та сонячне південнобережжя.

В Криму бували і писали про цей неповторний край Олександр Пушкін, Адам Міцкевич, Олександр Грибоєдов, Василь Жуковський...

На севастопольських бастіонах воював проти іноземних загарбників у 1854 —1855 роках Лев Толстой і на основі побаченого, пережитого створив свої знамениті «Севастопольские рассказы».

У Ялті працював над поемою «Кому на Руси жить хорошо» Микола Некрасов.
Імена Антона Чехова, Максима Горького, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки, Степана Руданського, Максима Богдановича, Максиміліана Волошина, Олександра Гріна, Володимира Маяковського, Костянтина Треньова, Сергія Сергєєва-Ценського, Остапа Вишні, Петра Павленка, Миколи Бірюкова та багатьох інших славетних діячів літератури тісно пов’язані з Кримом.

Древній землі Тавріди, її історії, людям, які перетворюють цей край, мальовничим краєвидам присвятили чимало віршів поети різних національностей і різних поколінь.
У видавництвах Криму уже виходили друком колективні збірки, в яких були зібрані твори поетів братніх республік про Крим. Але подібна виходить вперше: упорядник поставив собі за мету залучити до цієї книжки твори українських поетів на кримську тематику — і тих, яких уже, на жаль, немає поміж нас, і нині сущих, — тим самим зробивши спробу створити «малу кримську антологію».

До збірки «Люблю тебе, мій Криме» включено вірші, написані різними поетами у різний час. Деякі з них створені безпосередньо в Криму. Це, передусім, поезії з прекрасного «Кримського циклу» Павла Тичини. Знаменно, що один з віршів цього циклу («Пляж») присвячено Максимові Рильському, цикл якого «Море і солов’ї» повністю адресовано Павлові Тичині. Звичайно ж, і в П. Тичини і в М. Рильського, як і в інших поетів, є ще немало віршів про Крим, але упорядник узяв не все, аби уникнути тематичних повторів і, по змозі, охопити якомога більше авторів, адже обсяг книжки обмежений.

Читач зустрінеться тут з іменами Валеріана Поліщука, Івана Кулика, Миколи Зерова, Володимира Сосюри, Миколи Бажана, Андрія Малишка та багатьох інших поетів старшого покоління, в чиїх творах відбито минуле Криму, його сучасне оновлення.

Кримська земля рясно полита кров’ю її захисників у роки Великої Вітчизняної війни. Ця тема знаходить своє глибоке втілення у творах поетів-фронтовиків, зокрема тих, хто захищав і визволяв Крим від нашестя коричневої чуми. Героїці Криму присвячують свої вірші, й ті автори, хто не воював, але чиє дитинство обпалив вогонь минулої війни, а також представники наймолодшого поетичного покоління. Севастополь, Керч, Аджимушкай — болючі рани землі кримської — дорогі й близькі кожному з нас. Ще не одне покоління митців хвилюватимуть вони героїзмом і мужністю своїх захисників, надихатимуть на створення нових віршів, балад, поем.

Немало поетичних рядків присвячено післявоєнному Криму, відродженню його з руїн, перетворенню колись засушливої таврійської землі в квітучий сад, яку щедро напоїли води сивого Дніпра-Славутича.

На території Кримської автономії розташовані два будинки творчості письменників. Приїжджаючи сюди на відпочинок, літератори знайомляться з древньою землею Тавріди, з її історичним минулим і сьогоднішнім днем, з чарівною природою, творінням рук людських. Тому все нові й нові рядки з’являються про Крим, про цей дивовижний «сад над морем», куди так гостинно запрошував друзів зі всієї землі незабутній Максим Тадейович:

Заходьте в світ, де пурпуром гранат
Край скелі сірої на сонці відливає,
Де пісня і любов у поглядах дівчат,
Де гори і міста цвітуть на небокраї.
Заходьте в світ, відстояний людьми
Від ненажерних зграй, від замахів лукавих!
Ми стали твердо тут і не схитнемось ми,
Струмує наша кров у цих плодах і травах.
Заходьте в світ, де чесна простота
Ріднить серця живі, де небом неозорим
Аероплан стрункий, як лебідь, проліта,
А тінь біжить за ним... Заходьте в сад над морем!

Ласкаво просимо й ми Вас, дорогий читачу, у поетичний світ цієї колективної книжки. Заходьте! Хай зустріч з натхненним словом про кримську землю забринить у вашій душі неповторним акордом, хай у серці Вашому лишиться тепле спогадання про квітучий, сонячний Крим — благословенний куточок півдня України!

Зазначимо лише, що перше видання цієї поетичної антології побачило світ у видавництві «Таврія» 1988 року. Це видання — друге, значно перероблене і доповнене, зокрема творами поетів XIX століття та віршами багатьох сучасних авторів. Гадаємо, що й нинішнє, друге видання, не останнє. Адже підростає молоде покоління поетів, з’являються нові вірші про наш сонячний Крим. А, отже, ця книга, в якої, певно ж, ніколи не буде кінця. Адже Крим не віддільний від поезії, а Поезія — вічна!

Данило КОНОНЕНКО,
заслужений діяч мистецтв Автономної Республіки Крим,
лауреат премії ім. Олекси Гірника та Степана Руданського.

ЛЮБЛЮ ТЕБЕ, МІЙ КРИМЕ
Вірші українських поетів про Крим
| ч.1 | ч.2 | ч.3 |

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ