Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Олекса Pізниченко
Спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші?

ШАНУЙМОСЯ, БО МИ ТОГО ВАРТІ!

У їх народ і славою,
І у нас народ і слово...

Т. Шевченко

А що ж там наші подорожні?
О, вони вже перекусили, підкріпилися та й заново почали свої чвари. А сталося це так.
Козак, звичайно ж, тільки полякав Москаля, що кожен їстиме своє. Насправді він поділився з ним, як з братом, по-християнському. Відбатував шматок запахущого сала, а побачивши, як той охоче їсть його, облизуючи пальчики, недотримався, та й спитав:
- То ти що, пане-брате, любиш сало?
- Ну а чиво ж, я, чай, не чурка, а русский, православний. - Та на свою голову не стримався і зачепив Козака за живе. - Канешна люблю, братец. Но для тебя мне далеко. Вы, козаки, с салом встаете и с салом ложитесь... Даже в поезде... Едет хохол как-то с негром... - почав був уже й анекдота, та Козак аж якось лагідно перебив Москаля:
- Та ти, пане-брате, не мусульманин, не татарин? А хто ж ти по нації?
- Я-та? Русский. Чиво спрашиваешь?
- Та я не питаю, чий ти є, а хто ти по нації.
- Да русский я, русский!
- Ну от ти знову тої самої... Я це знаю, що ти мій, руський...
- Как это твой? Ты же не рус, ты украинец, хохол то єсть... Козак уже зовсім злагіднів, та й провадить екзекуцію далі:
- Ти, пане-брате, забув історію? Як звалася Україна при князі Святославі, при Ярославі Мудрому? Київська... - і він замовчав, даючи можливість Москалеві продовжити.
- Русь! Киевская Русь! - погодився Москаль.
- А як назвав свою історію Михайло Грушевський? "Історія України-Руси"! Значить, ми, українці, називалися в той час русами! І коли завоювали, колонізували фінські племена, що жили по Оці, по Волзі, тамтешні фіноугорські люди стали називати себе руськими,
тобто - чиї? руські! Значить, ти - мій! І я можу з тобою робити, що захочу…- усміхається доброзичливо Козак. Тут уже Москаль почав розпалюватися:
- Да какой ты рус? Ты украинец! И здесь проходило много всяких других племен! И половцы, и ногайцы, и угро-финны, и греки!
- Так вони ж тільки проходили, вони з нами не змішувалися! Подивися на нашу мову! Вона з часів Київської Руси мало змінилася, а отже, ми не змішувалися. Ваша Москва, ваші фіни і татари геть "іспортілі" нашу мову, бо он які зміни поробили, он стільки форм, чергувань і слів позагублювали...
Москаль ще більше почав кип'ятитись:
- А ви... під поляками! Скільки польських слів у вас! Пани!..

Мені здається, що саме час покинути цю пару панів-братів, побратимів, бо все, що вони далі казатимуть, кожному з нас тисячу разів відоме, з усіх боків обсмоктане. А коли це говориться у гніві, із скрежетом зубовним, воно тільки може роз'єднувати, а не здружувати.

Нам же, нашим справді братнім країнам, треба дружити, брататися, жити в мирі і злагоді. Так, Як живуть багато братніх арабських країн, у яких мови дуже і дуже близькі, але вони шанують незалежність одна одної і не прагнуть підкорити собі сусіда. Просто треба знати справжню ціну одне одного і мати свою гідність- щоб не дуже пишатися, гордитися собою, але й не дуже принижуватися, піддаватися. Як писав Тарас у передмові до другого видання "Кобзаря", конфіскованій при арешті, і надрукованій лише в 1906 році (журнал "Былое" № 8) "А на москалів, не вважай, нехай вони собі пишуть по-своєму, а ми по-своєму. У їх народ і слово, і у нас народ і слово. А чиє краще, нехай судять люде."
І ще хочу нагадати читачам, що ми, орудуючи Словом, Мовою, - маємо справу із найважливішою в світі річчю, реалією, сутністю, субстанцією.

Все матеріальне в світі закінчується - означується, називається - Словом, Річчю, Мовою - і все духовне, нематеріальне (поняття, ідеї, уявлення, самосвідомість) починається Словом, Думкою, Поняттям. Саме в людини і саме через Мову загадково-таємниче стикаються Матерія і Дух. Саме через Мову і лише через Мову, через її опанування Дитя Людське стає Людиною. Людинотворча функція Мови є найосновнішою, комунікативна - то вторинна.

Як харчі потрібні дитині, щоб рости, збільшувати масу тіла, так інформація, знання, віди необхідні для зростання її свідомости, духовности, розуму. Без повітря людина помирає через 6 хвилин, без води - через 6 днів, без їжі - через 60 діб, без Мови і спілкування з людьми через два-три роки людське гине безповоротно! Тож навчаймо дітей своїх Мови!
"І вічні ми будемо з нею"... (В. Сосюра)

Далі

До змісту


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ