Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Мирослав ДОЧИНЕЦЬ
«МНОГІЇ ЛІТА, БЛАГІЇ ЛІТА»

Заповіді 104-річного Андрія Ворона – як жити довго в щасті і радості

РЕЦЕПТИ ПОЖИВНИХ, СМАЧНИХ І ДЕШЕВИХ СТРАВ ВІД АНДРІЯ ВОРОНА

КАПУСТА, НАЧИНЕНА ЗЕЛЕНИНОЮ

Головку капусти розібрати на листки, занурити в окріп на декілька хвилин. Дати воді стекти. Натерти крупно моркву, змішати з посіченою зелениною (будь-якою) і часником. Загорнути начинку в капустяні листки, покласти в посудину і залити киплячим розсолом — 1 столову ложку солі на літр води. Через два дні страва готова.

БУРЯКОВА КАША

На 2 частини тертого буряка — по 1 частині тертої моркви, помідорів, цибулі. Все це окремо присмажити на олії, перемішати в горщику, потушкувати півгодини, посолити. Перед їдою додаю часник і перець. Можна закручувати і в банки на зиму.

КАПУСТА ГОСТРЕНЬКА

Капусту нашинкувати, пересипати сіллю, дати кілька годин постояти. У порізані цибулю і часник всипати меленого червоного перцю, змішати з капустою в глиняному посуді. Тримати під гнітом 3 дні. На стіл подавати із зелениною.

КАРТОПЛЯ З ОГІРКАМИ

Нарізати 4 гарячі картоплини і 2 квашені огірки кубиками, накришити зеленої цибулі, трішки посолити, скропити олією і перемішати.

ХОЛОСТЯЦЬКА ВЕЧЕРЯ

Зварити 100 г рису. Нашинкувати в нього 1 солодкий перець, 1 помідор, 1 квашений огірок, 1 морквину, 1 цибулину. На смак додати сіль, оцет, цукор, перець.

КАРТОПЛЯ З ОСЕЛЕДЦЕМ

Картоплю зварити в лушпинні, порізати кружальцями. Так само цибулю. Оселедець нарізати скибочками. Скласти все гіркою, заправити олією, оцтом і гірчицею.

ГОРОХ З ОГІРКАМИ

Попередньо замочити горох, зварити. Нашинкувати в нього квашені огірки, цибулю. Заправити олією, зелениною, прянощами, вкинути дрібку солі.

ГРИБНІ КОТЛЕТИ

Зварити гриби, краще білі. Дрібно посікти і змішати з рисом, який варимо на солі й петрушці. Зліпити котлети, обсипати їх мукою або обваляти в яйці. Підсмажити.

БУРЯК З ЧАСНИКОМ І СЛИВАМИ

Зварити буряк, натерти, додати посічений часник, запарений і порізаний чорнослив, потовчені горіхи. Покропити олією і присмачити зеленою петрушкою.

СУП ГРЕЧАНИЙ

В окріп (менше літра) опустити 4 картоплини, через 10 хвилин додати 1 склянку гречаної крупи, натерту моркву, цибулю, багато зеленини з коренями, сіль. Варити ще 20 хвилин.

СУП ГОРОХОВИЙ

Замочити в 2 літрах води 1 склянку гороху. Через 3 години довести до кипіння. Вкинути 4 картоплини, порізані на кубики, натерту моркву, зеленину, приправи, часник, лавровий лист, сіль.

БОРЩ КВАСОЛЕВИЙ

Горня квасолі замочити на ніч в 2 літрах води. Коли квасоля звариться, злити відвар і додати в нього насіння кропу, нашинковані буряки, моркву, цибулю, коріння. Трохи поварити. Додати нарізану капусту і, коли борщ закипить, влити цибулю, заправлену на олії з помідорами. За 3 хвилини до завершення варіння додати товчений часник, зелень кропу і петрушки, приправи на смак.

КАРТОПЛЯНИЙ СУП З ПОМІДОРАМИ

8 картоплин нарізати дольками, варити 20 хвилин. Моркву, петрушку, цибулю, помідори нарізати і підсмажити на маргарині. Все це додати до картоплі і варити до готовності. Під кінець додати спеції.

СЕЛЯНСЬКИЙ СУП

Нарізати моркву, ріпу, цибулю, селеру. Легенько підсмажити на олії, потім залити гарячим грибним або овочевим бульйоном і варити 15 хвилин. Потім додати нарізану картоплю і варити до готовності. За 6 хвилин до завершення покласти кружечки помідорів, листки щавлю, шпинату або салату.

СУП ОГІРКОВИЙ

Почистити 4 квашені огірки. Шкірку кип’ятити 15 хвилин у склянці води, відкинути. А в розсіл опустити дрібно нарізані огірки, проварити 10 хвилин. У 1,5 л окропу зварити 1 картоплину, 1 морквину, 1 ріпу, 1 петрушку, 2 цибулі, корінь селери, 3 ст. ложки гречки або рису, лавровий лист, перець, кріп, прянощі.

СУП ОВОЧЕВО-ГРИБНИЙ

Моркву, корінь селери, цибулю нарізати соломкою і обсмажити з мукою. Відварені порізані гриби тушкувати з овочами 7 хвилин. Картоплю, нарізану соломкою, варити з овочами і грибами до повної готовності. Додати товчені з сіллю часник і зелену петрушку.

КАПУСТЯНИК ГРИБОВИЙ

У бульйон (1 літр) зі звареними грибами покласти відварену перлову крупу, картоплю, свіжу капусту. Кип’ятити 10 хвилин. Натерті моркву і цибулю тушкувати 15 хвилин з олією і водою. Варити до готовності овочів. Посипати дрібною зелениною.

ДІДОВІ ГОЛУБЦІ

Відварити до напівготовності головку капусти в підсоленій воді. Розібрати її на листя і кожен загорнути конвертом, обваляти в сухарях і обсмажити на олії.

КОРЖІ КАРТОПЛЯНІ

Відварити 15 нечищених картоплин, розім’яти, додати 20 г дріжджів, трохи води, дати піднятися. Додати 1 склянку муки, сіль, перемішати і дати ще раз піднятися. Викладати ложкою на змазаний олією лист і випікати.

ТУШКОВАНА КАРТОПЛЯ

Почищену картоплю нарізати кружальцями, покласти в глибоку сковороду, посолити і залити водою. Тушкувати під кришкою. Окремо підсмажити терту моркву, цибулю, помідори і перець. Овочі додати до картоплі, обережно перемішати і продовжувати тушкувати до готовності.

ЛІНИВА ВЕЧЕРЯ

Жменю кукурудзяної муки добре просмажити і насипати в кухоль гарячого молока. Можна з медом.

СКРОМНА ВЕЧЕРЯ

Зварити картоплю разом з порізаним навпіл часником і кмином. Злити відвар і скропити картоплю олією.

ВАРЕНИКИ З КАПУСТОЮ І ГРИБАМИ

Гриби зварити і нарізати дрібними кубиками. Капусту посікти і обсмажити на олії, змішати з підсмаженою цибулею, грибами. Замісити тісто, тонко розкачати, виліпити коржики, на які покласти начинку, і защипнути краї. Відварити вареники в підсоленій воді.

ОВОЧЕВА ЗАПІКАНКА

Лопатки і цвітну капусту відварити і кинути на друшляк. Помідори надрізати навхрест, опустити на 3 секунди в окріп, дрібно нарізати. Солодкий перець нарізати кубиками. Цибулину із зубком часнику нашинкувати і пасерувати в олії. Столову ложку муки підсмажити в олії, розвести водою до сметаноподібного стану, додати цибулю. Овочі скласти у вогнетривкий посуд, залити соусом і запікати в печі або духовці півгодини.

РИБА В ЧЕРВОНОМУ ВИНІ

Рибу нарізати, посолити, обваляти в муці і обсмажити в олії. Скласти в чавунок і приготувати соус: моркву, петрушку, солоний огірок і цибулю настругати і спасерувати на олії. В кінці додати протерті помідори, лавровий лист, перець, трохи червоного вина.
Залити соусом рибу і дати прокипіти на малому вогні 7 хвилин.

КОРОП З ЦИБУЛЕЮ

Рибу нарізати, посолити, посипати меленим перцем, обсмажити в муці на олії. Цибулю трохи присмажити на олії. Половину покласти в горщик, додати лавровий лист, зеленину, духмяний перець, оцет і цукор. На це викласти смажену рибу, посипати рештою смаженої цибулі, залити відваром, який приготувати з голови, кісток і плавників коропа, і тушкувати до готовності.

МЕДОВУХА

12 літрів меду переварити в поливаній каструлі. Влити 30 літрів криничної води. Місяць-два переброджує. Потім перелити (бажано в дубову бочечку) і вистоювати в пивниці. Чим довше, тим краще. Медовуха має 12-13 градусів.

ОМОЛОДЖУЮЧЕ КВАШЕННЯ

За цим рецептом можна квасити будь-які овочі, фрукти, зеленину, бобові, злаки, насіння і навіть жолуді, акацію, конюшину. Якщо будете вживати їх в широкій різноманітності, то забудете про інфекційні захворювання, а тіло омолодиться.
В 3-літрову банку насипати продукт, залити водою, дати ложку солі, 200 г цукру і чайну ложку сметани. Бродити повинно не менше 2-х тижнів. Відтак можна вживати як сам розсіл, так і зброджені продукти. Такі страви не поступаються за поживністю м’ясним. Та ще зміцнюють печінку і знижують холестерин у крові.

Далі

До змісту Мирослав ДОЧИНЕЦЬ «МНОГІЇ ЛІТА, БЛАГІЇ ЛІТА»

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ