Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРК Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Анатолій ДАНІЛОВ
Український флот: біля джерел відродження

Створення військово-морських сил України
(Хроніка подій)

І. Державотворення України — передумова відродження Українського флоту  

22 травня 1989 рік Створено Севастопольське Товариство української мови імені Тараса Шевченка. Першим головою обрано капітан-лейтенанта Миколу Гука.
1990 рік
7 квітня На зборах ініціативної групи військовослужбовців і військовозобов’язаних у Харкові створено «Український військовий комітет». Першим головою Комітету обрано майора Петра Недзельського.
16 липня  Верховна Рада України ухвалила «Декларацію про державний суверенітет України», в якій юридично закріплено її право мати свої власні Збройні Сили.
2 жовтня Київ. Українське студентство розпочало політичне голодування на майдані Незалежності.
14 жовтня Уперше за післявоєнний період у Львові урочисто відзначено свято Покрови — День Українського війська.
Жовтень У Львові проведено напівлегальне засідання членів різних громадських організацій України, що ставили собі за мету відродити Українські Збройні Сили.
25—28 жовтня На ІІ Всеукраїнських зборах НРУ в Києві дано великий поштовх переходові на новий етап боротьби за відновлення Української армії.
21 листопада Уряд України припинив виряд новобранців за межі республіки.
Відкриття в Севастополі на базі СШ №1 недільної української   школи.
1991 рік
2—3 лютого  Відбулася в Києві конференція «Зовнішня і внутрішня безпека України. Концепція Української армії та пошуки шляхів її створення».
27 липня На 1-му з’їзді офіцерів України в Києві створено Спілку офіцерів України. Першим Головою СОУ обрано народного депутата СРСР полковника Вілена Мартиросяна.
24 серпня  Ухвалення Верховною Радою УРСР «Акту проголошення незалежності України» та прийняття Постанови «Про військові формування в Україні».
3 вересня  Верховна Рада України призначила першим міністром оборони України генерала Костянтина Морозова.
22 жовтня Приїзд до Севастополя кандидата в Президенти України, Голови Верховної Ради України Леоніда Кравчука. В цей день відбулись його зустрічі з трудівниками морзаводу і моряками-чорноморцями.
23 жовтня  Участь кандидата в Президенти України, Голови Верховної Ради України Леоніда Кравчука в роботі 4-ї сесії Верховної Ради Кримської АРСР.
1 листопада Прийняття Верховною Радою Декларації прав національностей України.
4 листопада  Прийняття Верховною Радою України Законів «Про Державний кордон України» та «Про Прикордонне військо України».
    Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Національну гвардію України».
14 листопада Указом Президії Верховної Ради схвалено текст військової присяги та тимчасове положення про порядок її складання.
1 грудня Всеукраїнський референдум підтвердив «Акт проголошення незалежності України». Президентом України обрано Леоніда Кравчука.
6 грудня   Прийняття Верховною Радою України Законів «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України». Затвердження Постановою Верховної Ради України тексту військової присяги, яку в залі Верховної Ради першим прийняв міністр оборони України К.Морозов.
7—8 грудня На зустрічі в Мінську керівники Білорусії, Росії та України підписали Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав, констатуючи, що СРСР, як суб’єкт міжнародного права і геополітична дійсність, припиняє своє існування.
10 грудня Угода про створення Співдружності Незалежних Держав ратифікована Верховною Радою України.
12 грудня Прийняття Верховною Радою України Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
30 грудня Підписання головами держав-учасниць СНД у Мінську Угоди про Збройні Сили своїх держав і Прикордонні війська.
1992 рік
3 січня Україна приступила до практичного формування Національних Збройних Сил.
19 лютого Прийняття Верховною Радою України Постанови «Про Державний Герб України».
1 березня Прибуття до Севастополя поїзда із невеличким загоном молодих унсовців на чолі з народним депутатом України Степаном Хмарою.
11 березня У Києві відбулась зустріч депутатської делегації від міста Севастополя з Президентом України Леонідом Кравчуком.
12 березня Президент України підписав Указ про надання місту Севастополю статусу міста республіканського підпорядкування.

ІІ. Створення Військово-Морських Сил України: протиріччя та їх подолання

1991 рік
4 вересня Створено осередок Севастопольської організації СОУ. Першим головою обрано капітан-лейтенанта Ігоря Тенюха.
1992 рік
1 січня Газета учбового загону ЧФ імені адмірала Ф.Октябрського «Вымпел» першою на флоті надрукувала українською мовою тексти військової присяги та Гімну України «Ще не вмерла Україна». Редактором  газети був капітан-лейтенант Микола Гук.
8 січня Звернення наради представників офіцерських зборів кораблів і частин Чорноморського флоту до керівників СНД з попередженням, що Чорноморський флот є оперативно-стратегічним об’єднанням і Україні не буде підпорядковуватися.
10 січня У газеті «Флаг Родины» друкується звернення Президента України — Головнокомандувача Збройними Силами України Л.Кравчука до військовослужбовців, які проходять службу на території України та за її межами. У зверненні вказується, що всі угруповання військ, які базуються на українській території, крім військ стратегічних сил, становлять Збройні Сили України, а військовослужбовцям необхідно до 20 січня скласти військову присягу на вірність народу України. Звернення повною мірою торкалося і моряків-чорноморців.
12 січня  Особовий склад бригади Прикордонних військ у Балаклаві першим у військово-морській формі в Севастополі склав присягу на вірність народу України.
14 січня Звернення колегії постійних комісій і виконавчого комітету Севастопольської міської Ради народних депутатів до Верховних Рад і президентів України та Російської Федерації із закликом терміново прийняти політичне рішення щодо статусу Чорноморського флоту.
16 січня Москва. Укладення угоди держав-учасниць СНД про військову присягу в стратегічних силах.
18 січня Першим на Чорноморському флоті склав військову присягу на вірність народу України командир 3-ї роти школи водолазів капітан 3 рангу Олександр Клюєв і його підлеглі.
Також у цей день присягнули на вірність Україні офіцери військово-морської кафедри Севастопольського приладобудівельного інституту на чолі з начальником кафедри капітаном 1 рангу Павлом Чабаненком.
19 січня 46 військово-морських авіаторів на центральному майдані в Миколаєві склали присягу на вірність народу України.
25 січня Відбувся урочистий ритуал складання присяги на вірність народу України у 257-й школі прапорщиків військових будівельників (командир полковник Анатолій Вельський).
26 січня У 7-му учбовому загоні капітани 3 рангу Геннадій Ситников і Володимир Ященко виступили проти приведення молодого поповнення до присяги СНД і організували складання присяги Україні своїми підлеглими.
Більшість особового складу 17-ї бригади кораблів охорони водного району Кримської ВМБ на чолі з командиром з’єднання капітаном 2 рангу Юрієм Шалитом і начальником штабу капітаном 2 рангу Миколою Жибарєвим склали присягу на вірність народу України.
28 січня Президент Російської Федерації Б.Єльцин зустрівся з моряками-чорноморцями на борту крейсера «Москва» біля Новоросійська.
1 лютого 15 офіцерів військової частини 40241 Будівельного управління на ЧФ (командир полковник Петро Савчук) склали присягу Україні. Ініціатор цієї патріотичної акції — член Севастопольської організації СОУ майор Володимир Холодюк.
11—12 лютого Більшість особового складу великого протичовнового корабля «Сметливый» ЧФ склала присягу на вірність народу України. Очолили ритуал складання присяги командири бойових частин корабля капітан-лейтенанти Юрій Лужецький, Геннадій Кузнецов та ін.
16 лютого Військову присягу на вірність українському народу склали понад 50 відсотків курсантів-випускників Київського ВВМУ.
22 лютого Особовий склад 880-го окремого батальйону морської піхоти ЧФ на чолі з командиром батальйону майором Віталієм Рожмановим і його заступником із роботи з особовим складом старшим лейтенантом Михайлом Рудем присягнули українському народу. Першою із жінок-військовослужбовців ЧФ склала присягу українському народу прапорщик морської піхоти 880-ї ОБМП Валентина Ковальченко.
6 березня  Усі офіцери і прапорщики військово-будівельного загону ЧФ у Євпаторії присягнули на вірність Україні, до цього їх привів командир загону підполковник Василь Кухельний.
8 березня Присягу на вірність народу України склали  моряки крейсера «Михаил Кутузов». Очолив складання присяги старший помічник командира крейсера капітан 2 рангу Володимир Шишов.
12 березня Помічник начальника Тилу із роботи з особовим складом Кримської ВМБ капітан 3 рангу Мирослав Мамчак особисто присягнув Україні.
13 березня Більша частина екіпажу підводного човна Б-871 ЧФ на чолі із заступником командира дивізії капітаном 1 рангу Євгеном Лупаковим і заступником командира підводного човна із роботи з особовим складом капітан-лейтенантом Валерієм Петренком склали присягу на вірність народу України.
3 квітня Київ. Офіцери Чорноморського флоту — представники Севастопольської організації Спілки офіцерів України на чолі з головою капітаном 3 рангу О.Пляшечниковим зустрілися з першим заступником Голови Верховної Ради України В.Дурдинцем і міністром оборони України генерал-полковником К.Морозовим. На зустрічі були обговорені питання створення Військово-Морських Сил України.
4—5 квітня Київ. 25 офіцерів-делегатів від Чорноморського флоту брали участь у роботі 3-го з’їзду Спілки офіцерів України.
З’їзд прийняв рішення рекомендувати Президенту України створити національні Військово-Морські Сили.
5 квітня Вийшов Указ Президента України Леоніда Кравчука «Про невідкладні заходи щодо будівництва Збройних Сил України», в якому пунктом № 2 передбачалося сформувати Військово-Морські Сили України на базі сил Чорноморського флоту, дислокованого на території України.
6—7 квітня Севастополь. Початок роботи орггрупи  (в колишньому штабі ППО на вул. 4-й Бастіонній, 5) з метою створення ВМС України. Організаційна робота з облаштування приміщення для базування орггрупи, початок її діяльності здійснювався під керівництвом капітана 1 рангу Євгена Лупакова. Державний прапор України на місці базування орггрупи ВМС вперше підняв майор Геннадій Варицький.
7 квітня Офіцери штабу Кримської ВМБ ЧФ (командир контр-адмірал Борис Кожин) склали присягу на вірність народу України.
Указ Президента Російської Федерації Б.Єльцина «Про перехід під юрисдикцію Російської Федерації Чорноморського флоту» з підпорядкуванням його Головнокомандувачу Об’єднаних Збройних Сил СНД.
На підставі Указу Президента України від 6 квітня 1992 року першим командувачем ВМС України призначено контр-адмірала Бориса Кожина.
7—9 квітня Севастополь. Приїзд  українських парламентаріїв на чолі з першим заступником Голови Верховної Ради Василем Дурдинцем
8 квітня Відповідно до указу Президента України приступив до виконання обов’язків командувача Військово-Морськими Силами України контр-адмірал Борис Кожин.
9 квітня   Президенти Л.Кравчук і Б.Єльцин домовились по телефону припинити дію своїх указів щодо Чорноморського флоту і створити депутатські комісії двох держав для врегулювання спірних питань про приналежність флоту.
Севастополь. Орггрупу ВМС України перебазовано в приміщення школи прапорщиків військових будівельників, якою командував полковник Анатолій Вельський.
Сімферополь. Відбулась прес-конференція для журналістів, в якій брали участь перший заступник Голови Верховної Ради України В.Дурдинець, перший віце-прем’єр міністр України К.Масик, Голова Верховної Ради Криму М.Багров, командувач ЧФ адмірал І.Касатонов.
Прийнято Заяву Верховної Ради України і Постанову Президії ВР України «Про неправомірність дій керівництва Об’єднаних Збройних Сил СНД».
Більшість особового складу частини спеціального призначення Розвідуправління Чорноморського флоту, розташованої у Миколаївській області, на чолі з полковником В.Трохименком склали присягу на вірність народу України.
10 квітня Севастополь. Відбулась зустріч Голови Верховної Ради Криму М.Багрова і представника Президента України в Севастополі І.Єрмакова з військовими депутатами від міста Севастополя і членами комісії ВР Криму з військових питань. У зустрічі взяли участь ВО начальника Головного штабу ЗС України генерал-лейтенант Г.Живиця, командувач ВМС України контр-адмірал Б.Кожин і командувач ЧФ адмірал І.Касатонов.
Севастополь. Відбулась перша офіційна прес-конференція командувача Військово-Морськими Силами України контр-адмірала Бориса Кожина для вітчизняних і зарубіжних кореспондентів засобів масової інформації.
Присягнув народові України майже весь особовий склад Центру бойового застосування корабельної авіації у м. Саки (Крим). Урочистий ритуал складання присяги Україні під керівництвом начальника Центру полковника авіації Віктора Безногих вперше транслювався по державному телебаченню.
11 квітня Створено оргядро майбутньої Соціально-психологічної служби ВМС України на чолі з капітаном 1 рангу Анатолієм Даніловим.
13 квітня  Присягу на вірність народу України склали військовослужбовці 33-го учбового центру бойового застосування і перенавчання авіації ВМФ імені Героя Радянського Союзу  Є.Преображенського.
16—17 квітня Київ. Зустріч експертних груп України і Росії для підготовки і проведення переговорів про Чорноморський флот.
29—30 квітня Одеса. Перша зустріч державних делегацій України і Російської Федерації на чолі з В.Дурдинцем і Ю.Яровим з приводу Чорноморського флоту.
5 травня Верховна Рада Криму прийняла Акт про державну незалежність республіки Крим і проведення загальнокримського референдуму.
8 травня Київ. Виступ командувача ВМС України контр-адмірала Бориса Кожина на урочистих  зборах  з нагоди Дня Перемоги.
9 травня Зустріч  міністра  оборони  України генерал-полковника К.Морозова з командувачем ВМС України контр-адміралом Борисом Кожиним і капітаном 1 рангу Анатолієм Даніловим.
13 травня Український  парламент  визнав голосування за незалежність Криму протиконституційним і зажадав до 20 травня 1992 року анулювати відповідні постанови ВР АРК.
21 травня Верховна Рада АР Крим скасувала свою Постанову «Про Акт державної незалежності республіки Крим» і зупинила до 10 червня 1992 року дію Постанови «Про проведення загальнокримського референдуму».
30 травня Сім військовослужбовців Центру морської підготовки кадрів ЧМП в Одесі на чолі з командиром учбової роти капітаном 3 рангу Миколою Марченком присягнули Україні.
8 червня Вийшов перший номер газети «Флот України» (головний редактор капітан 1 рангу Юрій Тимощук).
10—15 червня Створено прес-центр ВМС України під керівництвом капітана 2 рангу Костянтина Іванка.
18 червня  Особовий склад об’єднаного складу озброєння і майна тилу ЧФ в Очакові, яким командував капітан 3 рангу Микола Нікітін, присягнув народу України.
23 червня Дагомис (Російська Федерація). Президентами Л.Кравчуком і Б.Єльциним укладено Угоду про подальший розвиток міждержавних відносин між Україною і Російською Федерацією.
27 червня На вірність українському народові присягнули військові контррозвідники ЧФ і ВМС України на чолі з начальником Управління капітаном 1 рангу Олександром Обіщенком.
28 червня Особовий склад морського тральника «Сигнальщик» 68-ї бригади кораблів охорони водного району Кримської ВМБ ЧФ під командуванням капітана 3 рангу Теймура Сулейманова, помічника командира капітан-лейтенанта Володимира Лещенка присягнув на вірність народу України.
2 липня Особовий склад артилерійського полку і протитанкового батальйону 126-ї дивізії берегової охорони ЧФ присягнув на вірність народу України.
5 липня На плацу школи прапорщиків у Севастополі відбувся урочистий ритуал складання присяги на вірність українському народові. Першим присягнув командувач Військово-Морськими Силами України контр-адмірал Борис Кожин.
9 липня Військовослужбовці Севастопольської гарнізонної військової комендатури під керівництвом військового коменданта підполковника Володимира Звєрєва присягнули на вірність народу України.
Зустріч голови Комітету із соціального захисту військовослужбовців і членів їхніх сімей при Кабінеті міністрів України генерал-майора Вілена Мартиросяна з членами організаційної групи ВМС України і командуванням Чорноморського флоту.
11 липня Присягнув на вірність народу України особовий склад 41-ї школи молодших спеціалістів зв’язку у м.Миколаєві з командиром капітаном 1 рангу Олександром Родькіним.
13 липня За наказом міністра оборони України 41-шу школу молодших спеціалістів зв’язку включено до складу Збройних Сил України.
16 липня Зустріч командувача ВСМ України Б.Кожина з делегатами від кораблів і військових частин Чорноморського флоту у Севастополі.
18 липня Москва. Відбулась робоча зустріч керівників державних делегацій України В.Дурдинця і Російської Федерації Ю.Ярова з обговоренням питань про Чорноморський флот.
20 липня Наказом міністра оборони України капітана 1 рангу Миколу Кострова призначено першим заступником командувача Військово-Морськими Силами України.
21 липня Сторожовий корабель № 112 17-ї бригади ОВР Кримської ВМБ під командуванням начальника штабу бригади капітана 2 рангу Миколи Жибарєва та командира  корабля капітан-лейтенанта Сергія Настенка вийшов з бази Донузлав, підняв Державний прапор України і здійснив перехід  до порту Одеса.

Далі

До змісту Анатолій ДАНІЛОВ Український флот: біля джерел відродження

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ