Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки


#17 за 21.04.2006
ЯК НЕ «ПРОФЕСТИВАЛИТИ» ДЕВ`ЯТЬ МІЛЬЙОНІВ?
Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

ІЗ КИЄВА ВИДНІШЕ...

10 квітня 2006 року Кабінет Міністрів України постановою № 469 затвердив Порядок використання у 2006 році субвенції міському бюджету міста Севастополя для розвитку та підтримки української культури, забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста.

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 квітня 2006 р. № 469

ПОРЯДОК
використання у 2006 році субвенції, передбаченої у державному бюджеті міському бюджету м. Севастополя для розвитку та підтримки української культури, забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста

1. Цей Порядок визначає механізм використання у 2006 році субвенції, передбаченої у державному бюджеті міському бюджету м. Севастополя для розвитку та підтримки української культури, забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста (далі - субвенція).
2. Головним розпорядником субвенції є управління культури і туризму Севастопольської міськдержадміністрації.
3. Субвенція спрямовується на:
проведення концертів популярних виконавців сучасної української музики у рамках культурно-мистецької акції «Митці України - місту Севастополю»;
популяризацію української мови, пісенної творчості, історії та культури в регіональних засобах масової інформації, зокрема у рамках Всеукраїнської акції «Духовні скарби України»;
проведення конкурсів, фестивалів та інших культурно-мистецьких заходів, зокрема дітей та молоді, у рамках Всеукраїнської акції «Молодь України - майбутнє держави»;
проведення мистецької акції «Золоте перо України»;
підтримку проектів громадських організацій, спрямованих на розвиток української культури, забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста;
виготовлення і розміщення соціальної реклами, спрямованої на підтримку української мови та культури, у рамках Всеукраїнської акції «Український Севастополь»;
створення і показ театральних та концертних програм для дітей у рамках акції «Українське мистецтво - дітям Севастополя»;
забезпечення повноцінного функціонування української мови в музеях та інших закладах культури;
проведення концертів, присвячених Дню Конституції України і Дню Незалежності України у рамках акції «Тобі, Незалежна Батьківщино!» та Дню Військово-Морських Сил України у рамках акції «На варті суверенної держави!»;
поширення інформаційних матеріалів про українську історію та культуру на електронних та паперових носіях;
популяризацію української мови засобами сучасного мистецтва (театр, кіно, анімація), зокрема проведення гастролей Національної опери України з фрагментами з вистав «Наталка Полтавка» і «Запорожець за Дунаєм» та Львівського національного академічного театру опери та балету імені С. Крушельницької з виставою «Мойсей»;
проведення Всеукраїнської акції «Українські джерела».
4. Субвенція перераховується на рахунок Севастопольської міськдержадміністрації, відкритий в органах Державного казначейства.
5. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок субвенції здійснюється відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
6. Складення і подання фінансової звітності про використання коштів субвенції, а також контроль за їх цільовим витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
7. Севастопольська міськдержадміністрація інформує щокварталу до 15 числа наступного місяця МКТ про використання субвенції та стан здійснення заходів щодо розвитку та підтримки української культури, забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста.

ЯК НЕ «ПРОФЕСТИВАЛИТИ» ДЕВ`ЯТЬ МІЛЬЙОНІВ?

Сутність постанови Кабінету Міністрів України про затвердження порядку використання у 2006 році 9-мільйонної субвенції викликала велике розчарування. Відсутністю структури використання коштів, фактичним спрямуванням грошей на нестратегічні і вузькоміністерські цілі, визначенням єдиним розпорядником чималих коштів управління, яке не запідозриш у розвитку української культури в місті, постанова залишає без відповіді найголовніше питання: яким чином буде досягнуте забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста, про що в документі лише згадується. Як можна досягти позитивного результату за відсутності підготовки конкретних носіїв, адже це не може бути наслідком проведення фестивалів чи конкурсів, а кропіткої роботи? Невже і нова влада боїться, що гроші підуть на суто українську справу?
Із цими сумнівами і питаннями я звернувся до заступника голови Севастопольської міської державної адміністрації п. Дмитра БАЗІВА.
- Чи відрізняється остаточний варіант постанови уряду про порядок використання субвенції від пропозицій місцевого рівня?
- Відрізняється і дуже змістовно. Цьому передувало тривале листування. Ми намагались закласти кілька стратегічних напрямків, як, скажімо, побудова українського колегіуму. Нами планувалась розробка і трансляція телевізійних курсів з української мови силами інституту післядипломної освіти, гуманітарного університету та державної телерадіокомпанії. Хотіли суттєво зміцнити матеріально-технічну базу шкіл, які мають українські класи. За умови придбання українських костюмів для ансамблів будинків культури можна було б сподіватись на появу українських номерів і програм. Юридично українськомовний дитячий садок, наприклад, повинен бути обладнаним принаймні не гірше за інші. На папері залишились наміри поповнити фонди бібліотек українськомовними книжками та оплатити розширену передплату газет та журналів для бібліотек та навчальних закладів.
Гастролі ж високопрофесійних оперних театрів є у власних планах міністерства культури і передбачають їх виступи також у Дніпропетровську, Запоріжжі, Сімферополі і Донецьку. Тобто там вони будуть проводитись за гроші міністерства культу і туризму, а у нас - із тих грошей, які є субвенцією. На наш погляд, ці їх заплановані витрати повинні компенсуватись ними ж.
Наші плани профінансувати постановку українських вистав в наших театрах призвели б до постійного показу їх на сценах, а не разової акції.
У такому ж варіанті рішення уряду ми просто не зможемо звітувати про якісь позитивні результати використання субвенції.
- Як ви розцінюєте відсутність виділення коштів для початку фінансування будівництва колегіуму та практичну відсутність виділення коштів на українську освіту?
- На жаль, наші пропозиції не були враховані. Цими намірами знехтували. Інших коштів в бюджеті не закладено. Таким чином, ми не зможемо у 2006 році навіть розпочати будівництво колегіуму.
- Управління освіти щорічно проводить конкурси ім. Петра Яцика та інші, олімпіади з української мови та літератури. Пошук спонсорів є важкою працею. Чи не вважаєте ви, що мусила б бути державна підтримка цих конкурсів або чи не можна було б вирішити виділення цих коштів із субвенції на розвиток культури і мови?
- В наших пропозиціях, надісланих до віце-прем’єра В’ячеслава Кириленка, ми пропонували для більшої частини грошей визначити розпорядником коштів управління освіти і науки, а саме - 4,5 мільйона гривень. Очевидно, що ми ще раз будемо звертатись до Кабінету Міністрів з цими пропозиціями.
- Яким документом і у яких пропорціях розподілені кошти на зазначені в постанові заходи?
- В наших пропозиціях і напрямки використання, і суми були зазначені, а в цьому вигляді постанова потребує додаткових роз’яснень міністерства. Без цього нам ніхто не дозволить використати ні копійки. А так постанова виглядає як протокол про наміри.
- Акції «Український Севастополь», «Українське мистецтво - дітям Севастополя» - що це таке, де вони опубліковані чи як можна із ними ознайомитись?
- Чесно скажу, що я дав завдання начальникам відповідних управлінь уточнити, що це за акції і доповісти мені, бо я, як відповідальний за соціальну сферу, про них не знаю. Це виглядає досить декларативно. Додаткових роз’яснень щодо багатьох пунктів постанови поки що немає. Можливо, розробка суті цих акцій буде доручена нам.
- Чи будуть оголошені конкурси для проектів громадських організацій щодо забезпечення функціонування української мови в усіх сферах громадського життя міста?
- Тут теж потрібні пояснення, щоб провести використання коштів відповідно до постанови. Наша думка, що в першу чергу будуть розглядатись проекти і пропозиції організацій, які зарекомендували себе роботою у сфері впровадження української мови і культури.

Таким чином, у результаті розмови із севастопольським чиновником, як і після постанови уряду, залишився цілий ряд запитань без відповідей. Українська громадськість сподівається, що розподіл і використання коштів будуть щонайраціональнішими і принесуть бажану гуманітарну користь.
Треба додати, що і сам віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко в програмі «Чи на п’ять?» від 2 березня ц. р. говорив у переліку першочергових завдань про безкоштовні курси з вивчення української мови, підтримку мас-медіа, які послуговуються українською мовою, про необхідність об’єктивної інформації у місті. Цікаво довідатись про тих персоналій влади, які торпедують і гальмують впровадження у життя потрібної ідеї щодо цивілізованого вирішення задоволення культурних та освітніх потреб української меншини в Севастополі.
Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ,
координатор громадського комітету «Український Севастополь».

"Кримська Свiтлиця" > #17 за 21.04.2006
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3801

Громадський комітет "Український Севастополь" ЦЕ СОЛОДКЕ СЛОВО «СУБВЕНЦІЯ»

Севастополь просить переглянути постанову про держсубвенції на розвиток української мови

Кореспондент.net
07 Травня 2006, 16:21

Виконавча влада Севастополя звернулася до прем’єр-міністра України з проханням посприяти перегляду урядової постанови від 10 квітня про держсубвенції місту на розвиток української культури і мови, згідно з яким розпорядником коштів визначено тільки Міністерство культури України, передає УНІАН.

Про це повідомив заступник голови міської адміністрації Дмитро Базів.
За його словами, засоби державної субвенції, передбаченої в розмірі 9 мільйонів гривень, уже почали надходити до міста, але на сьогодні є "певна колізія щодо механізму їхньої витрати".
За словами Базіва, міськадміністрація свого часу пропонувала, і була в цьому підтримана міською радою попереднього скликання, визначити п’ять структурних підрозділів міськдержадміністрації, виступати одержувачем цих грошей.
Зокрема, 2,5 мільйони гривень планувалося спрямувати на початок будівництва в місті української школи-колегіуму, частину коштівів направити на інші довгострокові проекти, які можуть принести певний результат.
У той же час, як зазначив віце-мер, "на жаль, урядовою постановою від 10 квітня розпорядником цих коштів було визначено тільки Міністерство культури України, і багато інших наших планів "зависли", оскільки постановою передбачено виділення цих коштів винятково на культурно-масові заходи, на популяризацію українських виконавців різних жанрів".
З одного боку, за його словами, "це дуже добре, та не потрібно спрощувати проблему розвитку української мови виключно до організації культурно-масових заходів. Таке спрощення викликає в нас несприйняття, і я двічі направляв до Міністерства культури заперечення проти проекту постанови в такому вигляді. Зараз ми направили прем’єр-міністрові України теж свої пропзиції-заперечення, і в мене були представники української громадськості міста, які займаються розвитком української мови та культури, і також висловили своє незадоволення постановою в такому вигляді, у якому його було прийнято".
Дмитро Базів також повідомив, що до середини травня в Севастополі буде проведено нараду представників управлінь міської адміністрації та громадськості міста "з метою вироблення загального бачення щодо витрати цих коштів".
За словами віце-мера, йому також відомо, що українські громадські організації міста планують напряму звернутися до Президента України, щоб той узяв під контроль дане питання і змусив внести певні корективи до цієї постанови.

Джерело

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ