Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Олекса Pізниченко
Спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші?

БУВАЛЬЩИНА ПРО ДВОХ ПОДОРОЖНІХ

X. ОЙ СИНУ МІЙ МАЛЕСЕНЬКИЙ,
ДЕ Ж ТВІЙ БАТЬКО РІДНЕСЕНЬКИЙ?

Суфікси пестливости, лагідности

Журнал "Українська мова і література в школі" (№ 11 за 1988 рік) надрукував був мою статтю "Опрацювання спільнокореневої сім'ї на мовному гуртку (з досвіду)".

Це, по суті, перша публікація про мій "Стислий Кореневий Словник" (СКС), над яким я почав працювати 1972 року у тому ж таки таборі № 36, в. селищі Кучине на Пермщині. Словник цей лежить у мене готовий, чекає видання (де ви, благодійники?).

Завданням СКС було зібрати і представити системно всю спільнокореневу сім'ю кожного українського кореня чи пракореня. Причому не лише усіх словникових форм, а взагалі усіх можливих для нашої мови суфіксальних, префіксальних та експресивних утворень. У журналі я навів табличку зменшено-емоційних утворень іменника МАМА, прикметника МАЛИЙ та дієслова СПАТИ (так-так! Наша мова уміє здрібнювати навіть дієслова! істоньки, ходиточки і т.д.). Вона має такий вигляд:

МАМА МАЛИЙ СПАТИ
МАМКА МАЛЕНЬКИЙ СПАТКИ
МАМЕНЯ (тко) МАЛЕСЕНЬКИЙ СПАТІНЬКИ
МАМОНЬКА МАЛЮНЕНЬКИЙ СПАТОНЬКИ
МАМОНЬЦЯ МАЛЮПЕНЬКИЙ СПАТОЧКИ
МАМОЧКА МАЛЮПУНЕНЬКИЙ СПАТУЛІ
МАМУЛЕНЬКА МАЛЮПУНІЧКИЙ СПАТУЛЕНЬКИ
МАМУЛЮСЕНЬКА МАЛЮПУСЕНЬКИЙ СПАТУЛЬКАТИ
МАМУЛЮСЕЧКА МАЛЮПУСІНЬКИЙ СПАТУЛЬОЧКИ
МАМУНЯ МАЛЮСЕНЬКИЙ СПАТУНІ
МАМУНЕЧКА МАЛЮСЕНЬОЧКИЙ СПАТУНЯТИ
МАМУНЬОЧКА МАЛЮСІНЬКИЙ СПАТУНЯТКАТИ
МАМУСЕНЦІЯ МАНЕНЬКИЙ СПАТУНЮСИТИ
МАМУСЕНЬКА МАНЕНІЧКИЙ СПАТУНЮСЯТКАTИ
МАМУСЕЧКА МАНЕНЬОЧКИЙ СПАТУНЮСЬКАТИ
(і т.д.) (і т.д.) (і т.д.)

Подібного суфіксального багатства не має в наш час жодна інша мова!

Звичайно, ця таблиця показує не всі можливі парадигми пестливого, лагідно-здрібнілого словотвору. Наведені в ній слова в устах ніжної матері можуть набирати завдяки суфіксам та інтонації сотень пестливих відтінків, на які дитя відповідатиме ще розмаїтішими суфіксальними утвореннями від мама чи рідна. Та наведені вище слова вражають проникненням у найпотаємніші, найцнотливіші глибини мови нашої, "до ядра слова, до зерна і правди слова" (Б. Олійник), до першоджерел її одвічної течії, котра обмиває, проникає, просякає нас від народження і до смерти настільки, що стас нашою суттю...

Загалом кажучи, суфіксальне багатство нашої мови може здивувати і спантеличити будь-якого іномовця, навіть литовця, поляка, москвина, хоч і їхні мови не бідні на суфікси.

Якщо бути відвертим, то й мене самого і дивувало, і вражало це багатство у процесі складання моїх словограм. Виявилося, що навіть у мої словограми я не можу включити усі можливі модифікації слів.
Довелося скласти отаку табличку-зразок найбільш вживаних форм якісних прикметників, пронумерувати їх і посилатися на цю табличку, щоб не повторювати її кожного разу при інших прикметниках:

1 (пре) ЗДОРОВ-ий
2 за ЗДОРОВ-ий
3   ЗДОРОВ-іший
4   ЗДОРОВ-ший
5 най -ЗДОРОВ-(і)ший
6 якнай -ЗДОРОВ-(і)ший
7 щонай -ЗДОРОВ-(і)ший
8 (пре) -ЗДОРОВ-енький
9   ЗДОРОВ-есенький
10   ЗДОРОВ-ісінький
11   ЗДОРОВ-уватий
12 (пре) -ЗДОРОВ-езний
13 (пре) -ЗДОРОВ-енний
14 (пре) -ЗДОРОВ-ущий

Я нараховую тут 22 видозміни прикметника ЗДОРОВИЙ. А ще ж можна сказати: ЗДОРОВ-усінький, ЗДОРОВ-езненький тощо. А можна ж рахувати ще як окреме утворення отаке здвоєне: "здоровенний-прездоровенний" і т.п.

Вчитайтеся, вдумайтеся в кожне словечко-і ви відчуєте, як мова наша бере-визбирує-висмоктує усі найтонші, найдрібніші, найглибинніші значення даного словокореня. На жаль, розмір брошури не дає можливосте подати всю словограму даного кореня, бо ж там ще є дієслова, іменники трьох родів, прислівники. Сила-силенна їхніх відтінків, їхніх видозмін!

І вчителі повинні орієнтувати учнів на все багатство мови нашої, щоб учні мали його у своєму пасивному та й активному запасі і передали своїм дітям. Мова для нашого інтелекту - як повітря для тіла.

Далі

До змісту

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ