Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Мирослав МАМЧАК
ФЛОТОВОДЦІ УКРАЇНИ
БОГДАН РУЖИНСЬКИЙ (БОГДАНКО)
гетьман запорозького козацтва,
князь

Богдан Ружинський, як і Дмитро Вишневецький, походить із роду значних української шляхтичів князів Гидиміновичів. На Запорожжі він з’явився на початку 70-х років XVI століття і мав свої власні рахунки з османами. Під час одного з походів татар в Україну вони напали на його маєток на Волині, вбили матір, а молоду дружину взяли в полон. Про це співається в одній з кобзарських дум.
Прибувши на Січ, Ружинський у скорому часі виявив себе завзятим козаком, добрим товаришем і хорошим воєнним організатором. На Січі його поважали за гострий розум, відвагу, простоту у відношенні з козаками і не останнє значення мав і княжий титул. У козацькій масі його звали не інакше як Богданко, з цим іменем він увійшов в народні думи і історію. В 1575 році козацька рада обрала князя гетьманом низових козаків.
Богданко більш відомий в історії як гетьман, що домігся у польського короля Баторія козацької реформи 1576 р. і видання королівського універсалу про права і вольності козацькі, а також закріплення за Січчю відвойованих у татар територій - від Бугу до Дону, та міст – Чигирина і Трахтемирова. Ці територі увійшли в історію під назвою „Вольностей Війська Запорожського”, і стали своєрідною автономною козацькою республікою під управлінням Коша – козацького уряду.
В 1575 році Богдан Ружинський організував великий похід у татарські степи і Крим, під час якого випалив улуси і, визволяючи невільників, за кримськими архівами завдавав татарам нелюдських мук. Своїм походом гетьман зірвав татарський похід на Поділля, а наступного року ударом по лівобережних улусах унеможливив татарам ще й похід орди на Московську державу. Крім цього він розгромив орду, яка спішно поверталася в Крим з походу на Москву.
Впоравшись на суходолі, Богдан Ружинський взявся відновлювати козацький флот, який сильно потерпів у попередніх битвах з турками. Є історичні свідчення про його успішні походи на Синоп, до берегів Малої Азії і Кавказу.
В період, коли головні козацькі сили були зв’язані походами на Молдову і в татарські степи, турки з татарами зуміли відновити і значно зміцнити свою дніпровську фортецю Аслан-Кермен і вона знову стала великою перешкодою козацьким морським походам. За прикладом Вишневецького, Богданко вирішив звільнити шлях до моря. У 1576 році Богдан Ружинський взяв Аслан-Кермен в облогу і особисто закладав міни під фортечні мури. При черговій спробі підірвати кам’яні стіни гетьман від вибуху міни загинув.
Козаки жорстоко помстились за смерть свого гетьмана і князя. Зрівнявши з землею Аслан-Кермен, козацька ескадра вийшла в море і дійшла до стін самого Стамбула. Попаливши його околиці, вона в боях захопила кілька турецьких галер і понищила турецьке узбережжя з болгарським включно.
За „Історією Русів”, цей похід продовжив і переможно завершив кошовий отаман Нечай, ескадра якого налічувала 100 козацьких чайок.
Богдан Ружинський прожив недовге, але героїчне і звитяжне життя, і, як флотоводець, покрив козацькі корогви звитяжною ратною славою. Він першим добився автономії козацтва, з чого розпочався процес відродження державності України.


Бібліотека сайту "Українське життя в Севастополі"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ