Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Мирослав МАМЧАК
ФЛОТОВОДЦІ УКРАЇНИ
ЗАХАРІЙ КУЛАГА
кошовий отаман

Вперше Захарій Кулага як отаман козацького загону згадується в козацькому реєстрі 1581 року. Служба козаків в королівському реєстрі була своєрідна. Польський король, хоч і складав реєстри і набирав на службу українських козаків, все ж грошей на їх утримання не платив. Тож реєстрові козаки для „прожитку” об’єднувалися з низовими, тобто запорожцями, часто жили на Січі і ходили спільними походами.
Так Захарій Кулага з реєстрового козацького отамана став полковником, а пізніше – кошовим отаманом Запорозької Січі.
У 1568 році полковником, бився він з татарською ордою на Дніпрі, а наступного року ходив морським походом на Очаків.
У 1589 році Захарій Кулага, обраний кошовим отаманом, очолив морський похід у Чорне море.
Успішно пройшовши Дніпровським лиманом, ескадра чайок взяла курс до кримського порту Козлов (нинішня Євпаторія). Рейд міста охороняло кілька великих турецьких галер, озброєних важкими гарматами.
Дочекавшись у відкритому морі, коли стемніє, козацька ескадра провела нічний штурм галер і взяла їх на абордаж, повністю порубавши турецькі екіпажі.
Звільнивши невільників та знявши з галер гармати і майно, козаки потопили непотрібні їм галери і пристали до берега. На березі Захарій Кулага дозволив козакам зробити рейд по крамницях Козловського базару і зробив це дуже необачно. Козаки, не зустрічаючи організованого татарського війська, розійшлися невеликими відділами по місту і почали розбивати крамниці, рубати турків і татар та забирати їх в неволю.
У цей час наспів калга Феті-Гірей з загоном татар, і у місті сталася велика битва. Козаки не встигли вчасно згуртуватися в лаву і почали групами відступати до своїх чайок. У цій битві славною козацькою смертю з шаблею в руках загинув відважний козацький отаман Захарій Кулага.
Інші козаки, відбившись від татар, на чайках вийшли в море і по дорозі на Січ здійснили напад на турецьку фортецю Білгород.
Розгніваний султан наказав своєму беглербеку – „гетьману всіх військ європейських” разом з ханом і волохами (румунами) іти походом на Польщу.
Назрівала війна, в якій козацька відвага і зброя мали прославитися на всю Європу.


Бібліотека сайту "Українське життя в Севастополі"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ