Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Дейл КАРНЕГІ
ЯК ЗДОБУВАТИ ДРУЗІВ І ВПЛИВАТИ НА ЛЮДЕЙ

Частина четверта
ДЕВ'ЯТЬ СПОСОБІВ ПРИМУСИТИ ЛЮДИНУ ЗМІНИТИ СВОЮ ПОЗИЦІЮ,
НЕ ЗАВДАВШИ ЇЙ ОБРАЗИ І НЕ ВИКЛИКАВШИ В НЕЇ ОБУРЕННЯ

РОЗДІЛ II
ЯК КРИТИКУВАТИ, НЕ ВИКЛИКАЮЧИ ПРИ ЦЬОМУ НЕНАВИСТІ

Якось ополудні, обходячи один із своїх сталеливарних заводів, Чарлз Шваб побачив у цеху групу робітників, які курили. Прямо над їхніми головами висіло оголошення: «Курити заборонено». Як гадаєте, вказав їм Шваб на цей напис? Чи зауважив: «Ви що, читати не вмієте?» О ні, хто завгодно, тільки не Шваб. Він підійшов до робітників, дав кожному по сигарі й сказав:

— Буду вдячний вам, хлопці, якщо ви викурите їх на свіжому повітрі.

Ясна річ, він добре знав, що робітники порушили правила, але не став докоряти їм. Це викликало в них захоплення. Він дав їм по сигарі, тобто вшанував їх. Чи можна не симпатизувати такій людині?

Джон Вонамейкер також користувався цим методом. Щодня обходячи свій велетенський універмаг у Філадельфії, він якось побачив жінку біля прилавка, на яку ніхто не звертав уваги. А продавці? Вони зібралися гуртом, сміялись, теревенили. Вонамейкер, не вимовивши й слова, спокійно зайшов за прилавок і обслужив покупця. Він передав продавцю покупку, щоб її запакували, а сам пішов геть.

8 березня 1887 року помер красномовний Генрі Уорд Бічер, або, як кажуть японці, поміняв світи. Наступної після смерті Бічера неділі проповідь мав прочитати запрошений для цього Ліман Еббот. Прагнучи виступити якнайкраще, він писав, переписував і шліфував свою проповідь із старанням, гідним Флобера. Потім прочитав її своїй дружині. Ця проповідь була жалюгідною, як і більшість написаних промов. Дружина могла сказати: «Лімане, це жахливо. Це абсолютно не підходить. Так можна приспати людей. Текст наче з енциклопедії. Проповідуючи стільки років, ти мав би краще розумітися на цій справі. Ради бога, чому б тобі не говорити так, як усі люди? Роби це природно, інакше зганьбиш себе».

Вона могла так сказати. І знаєте, що б сталося тоді? Вона це знала. Тому лише зазначила, що ця проповідь була б чудовою статтею для «Норс Амерікен рев'ю» («Огляд Північної Америки»). Інакше кажучи, вона похвалила промову і разом з тим натякнула, що з неї буде погана проповідь. Ліман Еббот це зрозумів і порвав рукопис. Він прочитав проповідь, навіть не користуючись нотатками.

Щоб примусити людину змінити свою позицію, не завдавши їй образи і не викликавши в неї обурення, дотримуйтесь правила другого:
Вказуючи людині на її помилку, робіть це в непрямій формі.

Далі

До змісту Дейл КАРНЕГІ ЯК ЗДОБУВАТИ ДРУЗІВ І ВПЛИВАТИ НА ЛЮДЕЙ

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ