Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Бальтасар ГРАСІАН
КИШЕНЬКОВИЙ ОРАКУЛ,
або
НАУКА РОЗСУДЛИВОСТІ, ДЕ ЗІБРАНІ АФОРИЗМИ, ВЗЯТІ 3 ТВОРІВ ЛОРЕНСО ГРАСІАНА

97.
Завоювати й зберегти добре ім'я. Воно дає право користуватися славою. Коштує дорого, потрібні гідності великі, а вони дуже рідкісні, оскільки здебільша бувають посередині. Та якщо завоював, зберегти легше. Багато до чого воно зобов'язує, ще більше дає. Викликаючи повагу, оточує буцімто ореолом величі - якщо високі його носій і сфера. Та справжнє добре ім'я не залежить від стану.

98.
Приховувати свої заміри. Пристрасті - вікна духу. Мудрість житейська потребує прихованості: хто грає відкрито - ризикує програти. Стриманість зачаєного вступає в поєдинок із зіркістю проникливого: проти очей рисі - темний струмінь каракатиці. Нехай не знають, чого ти бажаєш, інакше завадять - одні протидією, інші догідливістю.

99.
Сутність і зовнішність. Про речі судять не за їхньою суттю, а на вигляд: мало хто дивиться всередину, частіше задовольняються поверховим враженням. Чи є глузд у тому, що твої судження слушні, якщо на обличчі твоєму лукавство?

100.
Чоловік, не підвладний звабам, - мудрий християнин, світський філософ. Таким треба бути, а не здаватися, тим паче не прикидатися. Філософствування нині не в пошані, хоча це головне заняття людей мислячих. Наука розсудливості - в зневаженні. Сенека - зачинатель її в Рамі, довгий час її шанували при дворах, тепер же мають за безглуздість. Одначе твереза думка завжди була поживою мудрості, насолодою праведності.

101.
Половина людей насміхається над іншою, і обидві однаково дурні. Будь-яка річ на думку одних гарна, а інших - погана; чого один дотримується, те другий зневажає. Нестерпний дурень той, хто прагне все переробити на свій розсуд. Довершеності не на шкоду, що комусь те не до смаку: смаків - що осіб, і вони так само різноманітні. На всяку дичину знайдеться мисливець, і не варто засмучуватися, якщо комусь щось не сподобалося, - знайдуться й такі, що оцінять. Та й похвала нехай не засліпить очі - дивись, інші огудять. Міра справжнього задоволення - похвала славетних і в справах тямущих. Одна думка, одна мода, один вік - це ще не все.

102.
Для великих шматків удачі - великий шлунок. В тілі розсудливості не остання річ - добрячий живіт, бо об'єм цілого залежить від місткості частин. Успіх не викличе неперетравлення в того, хто вартий ще більшого успіху; один ситий по горлянку, другий все ще голодний. Багатьом і царська тарілка не на користь - не по Савці шапка, вони незвичні, не народжені для високих посад. Звідси їхня грубість, фіміам улесливих почестей запаморочує голову; висоти для них небезпечні; наминаючи вдачу без міри, вони тріскаються від пихи. Та чоловік великий покаже, що здатний вмістити ще більше - понад усе остерігаючись виказати обмеженість серця.

103.
Кожен - монарх на свій лад. Нехай будуть твої вчинки, хоча ти й не король, достойні короля в твоїй справі - тримайся в межах своєї сфери, розсудливо знайденої, по-королівськи; будь великий у діяннях, високий у помислах. В усьому й завжди будь схожий на короля достоїнствами, нехай не саном, бо справжня царственість - у величі душі; не стане заздрити чужій величі той, хто сам - його взірець. І особливо тим, хто наближений до престолу, треба запозичувати дещо від справжньої величі. Нехай будуть вони причетні не лише до церемонії суєтності, а насамперед до достоїнств царственості, не напускаючи на себе пусту пиху, а проникаючись сутністю величі.

104.
Випробувати різноманітні заняття. Вони різноманітні, важливо знати їх, а для цього - розуміти. Для одних потребується відвага, для інших тонкість. Легше відзначитися там, де достатньо прямоти; важче там, де потрібна хитрість. Для перших досить мати добрі природні задатки, для других замало й найбільшої уваги та старання. Важка справа - керувати людьми, подвійно - дурнями або божевільними; аби з тими впоратися, в кого немає голови, треба мати дві голови. Тяжкі заняття, які потребують людину всю без останку, причому в точно відведений час і в окремій справі; приємніші заняття, які поєднують важливість предмета з різноманітністю, бо переміни освіжають інтерес. Найдостойніші ті заняття, де менше залежності від інших, бо вона більш віддалена. А найгірші заняття такі, від яких під кінець проймає піт, коли звітуєш перед суддею земним, а тим паче - небесним.

105.
Не бути набридливим. Хто носиться з однією справою, вічно товче про одне й те ж, - тяжкий. Стислість і серцю люб'язна, й справі корисна: нею досягаєш того, що через багатослів'я втрачаєш. Добре та коротко - подвійно добре; погано та недовго - вже не так і погано. Квінтесенція завше ліпше, ніж гора мотлоху. Відома справа: нудного базіку не слухають - відлякує не предмет його мови, а форма. Деяких людей назвеш не окрасою світу, а потворами, вони - як викинутий непотріб, від якого відхрещуються. Розумний не стане надокучати, надто ж особам поважним, бо вони завжди зайняті, одного такого розгнівати небезпечніше, ніж увесь світ. Сказати влучно - сказати коротко.

106.
Не хвалитися фортуною. Чванькуватість дратує більше, ніж похвальба талантами. Удавати з себе поважну персону - збуджувати не лише заздрість, а й ненависть. Поваги чим більше домагаються, тим менше досягають; залежить вона від думки. Силою її не візьмеш, треба заслужити й терпляче чекати. Висока посада потребує такого ж високого авторитету. Для виконання своїх обов'язків бережи честь, яку заслужив; її не розтринькуй, але підкріплюй. Хто, виконуючи обов'язки, стогне, що перетрудився, доводить цим, що її не гідний, що чин - понад його розуміння. Хочеш похизуватися - хвались достоїнствами, а не везінням; навіть короля належить шанувати більше за гідності особисті, ніж за зовнішню велич.

107.
Не виказувати самовдоволення. Не шарпай себе невдоволенням - це слабкодухість, та й самовдоволення - божевілля. У більшості самовдоволення породжене нікчемністю й призводить до дурного блаженства, воно хоча й приємне, та для доброї слави зовсім не корисне. Рідкісні достоїнства когось нікчемі недоступні, і він втішається посереднім, зате своїм. Завжди корисно, навіть мудро, жити з розсудливою засторогою - для кращого старання в досягненні успіху й для втішання на випадок невдачі: жорстокість долі не так вразить того, хто остерігався завчасу. Сам Гомер іноді дрімає, сам Олександр опускається нижче свого сану в мить самообману. Будь-яка справа залежить від багатьох обставин - місце і час не завжди для неї сприятливі. Та дурень непоправний - нице самовдоволення розквітло в ньому пишним цвітом і безперервно дає нові сходи.

108.
Найкоротший шлях, аби стати особистістю, - через вміння вибирати друзів. Велике значення має спілкування - передаються смаки і звички, непомітно змінюється характер, навіть розум. Нехай швидкий дружить з повільним, і так нехай чинить кожен; без усякої принуки він досягне помірності, а стримувати себе важлива справа. Поєднання протилежностей прикрашає світ і підтримує його лад; це породжує гармонію в сфері буденній, тим більше - в моральній. Наслідуй цей повчальний приклад, добираючи наближених і підлеглих - у взаємодії крайнощів встановлюється розумна середина.

Далі

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ