Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Євген ТОВСТУХА
Фітоетнологія українців

Розділ VI

Ч е р в е н ь

Замовляння літа

Літо наше, літечко. Ніченьки короткі, а дні довгі-предовгі. Мало спимо, багато працюємо. Багато й матимемо. Літечко наше!.. Ти наші турботи і клопоти, наші недоспані ночі. Наша праця, праця, праця і наш добробут. Наші болі і жалі, наше щастя та радість, наш ріг достатку для родини, добрих людей, скривджених та знедолених. Літечко красне! Пошли ж нам погодоньки ясної. І дощиків рясних на збіжжя, і на садовину та городину, і на цілюще зілля, і на купелі у річках та озерах, і на холодну водицю в старицях та криницях. І на поля та лани, і на карасі та лини. І на чарівну вроду, щонайкращу погоду
Літечко красне! Ти наша доля турботлива та працьовита. Замовляємо тебе. Не неси нам смертоносних суховіїв, градобоїв та смерчів. Вітрюганів та руйнівних злив нестримних. Хай твої дні та тижні, місяці червень, липень та серпень – три місяці у триєдності з теплом, водою та святою землею – поєднують у собі злагоду, гармонію та добро. Для людей і всього живого. Для кожної травинки і комахи, кожного струмочка і кожної деревинки.
Літечку, літечку! Вроди нам повні льохи садовини та городини, стоги сіна в обори, тонни збіжжя в комори. Дай нам його зберегти та в доброму здоров’ї спожити. Для себе і добрих людей, для живності свійської та дикої. Для природи і її неповторної краси.
Лелеки-лелеченьки! Клекотіть над хатами, кружляйте у безхмарній блакиті. Посилайте добрі голоси вічності. Хай благословляють вони нашу працю щоденну, наш прадавній рід і родовід, нашу святу землю.
Лелеченьки-пелазги! Ви наша прадавня і загадкова історія, легенди, вірування, щастя. Ви наш прапор літа. Наше світле небо, наповнене дивними барвами, неповторними чарами, магічною силою сонця, добра, щастя, гармонії, вічності. Лелеченько-лелеко, чи ще до осені далеко?
Літечко красне. Тебе ми замовляємо і в червні, і в липні, і в серпні. Ми благаємо сонце, небо, воду і землю, усе живе на землі до суголосності та вічної гармонії. Без катаклізмів, румовищ, зла, землетрусів та пожеж. Слава тобі, літечко красне! Слава твоїм барвам, твоєму урожаєві, твоїй красі і нашому добробуту! Слава твоїм місячним та зоряним ночам, твоїм легендам, твоєму коханню, твоїм радощам і твоїм велетенським клопотам!..

Поліфонічні чари купальського дивосвіту

Свято Купайла!.. Воно відзначалося в ніч з 23 на 24 червня (7 липня н.ст.) день літнього сонцевороту, сонцестояння і вбирає до своєї загадкової тканини величезні духовні поклади народу, напрацьовані тисячоліттями. Характеризуючи назване свято, фольклористи виділяють у ньому переважно етнографічні дійства: співи, ігрища, плетіння вінків, запалювання вогню, спалювання опудала Мари, освячення вогнем тощо.

Ми поставили собі за мету розглянути це свято як наріжний камінь давніх елементів звичаєвого права, міфокосмогонії та елементів здорового способу життя, пильнування здоров'я, пошанування екоетноспадкових традицій.

Хто ж такий Купайло і завіщо йому такі всенародні почесті? Купайло – давньоукраїнський бог добробуту, лікарських рослин (правдивіше – буйноцвіття зела, родючості, врожайного літа). Що ж відбувається з природою напередодні свята Купайла? Цього дня та наступного тижня природа стає особливою, зачарованою. Вона розправляє по-справжньому казкові рамена. Земля, Вода, Небо заховують у своїх незчисленних надрах незбагненні загадковості. Цього дня наші далекі пращури пошановували не лише свято Купайла, а й урочисте весілля бога світла Ора та богині води Дани.

Отже, проступає на повну силу та велич "синергізм" тих незвичайних подій, які міфопоетична творчість народу пошано-вує та передає нащадкам і "вилучає" з них великі духовні та лікувальні скарби для тіла і душі.

Це свято молодості, краси, закоханих сердець, численних замовлянь як закоханих, так і явищ природи. Дівчата причаро-вують хлопців. Замовляють озера, річки, гаї, переліски, луки, щоб вони оберігали "милого чорнобривого", його здоров'я, силу та його вірність. Вони збирають розквітлу м'яту, підмаренник, деревій, парило, чебрець, материнку. Стелять на ті стежки, де ходить милий. Кидають до тих криниць, з яких він п'є воду. Розкидають на пасовиськах – де він пасе товар. Дівчата готують численні напої, кроплять ними хлопців, дають їм пити перед тим, як, узявшись за руки, перестрибуватимуть купальське багаття. Вважається великим щастям для закоханої пари, коли вона перестрибує високе багаття, і руки її не роз'єднались. Цієї неповторної миті закохані очищають святим вогнем помисли душі, вірність та велич устремлінь.

Дивна ніч доносить голосні співи. Легкий вітерець ледве шепоче у верховіттях затінених дерев. Усюди вогні, вогні, вогні. Вогні у гаю, на полі, пагорбах, узліссях, біля річок. А на воді пливуть вінки. З двома чи переважно з трьома свічками як уособлення триєдності світу: земля, вогонь, вода, – чи святої триєдності родини: мати, батько, діти.

Та мудрість народна не застигає і не зупиняється лише на солодких та вибагливо-поетичних любощах. Вона величними пластами проникає глибоко до серця та душі й опікує як душевну, так і тілесну виняткову бездоганність. Хоч у святі беруть участь не лише дівчата та хлопці, а й літні чоловіки та жінки, але основною дійовою особою Купайлівських свят на повен зріст випростовуються дівчата. Дівчина – це майбутня мати, господарка і господиня. А материнство – свята і священна таємниця. Народження дитини – народження новї Зірки, нового Сонечка на високому, безхмарному, повному таємниць небі. Така спадкоємна філософія наших далеких пращурів.

Отже, цього дня дівчата ставали особливо уважними до свого тіла. Власне, вони на нього задивлялися, як на щось вельми особливе, як на витвір світу та Всесвіту, і готували себе для Всесвіту. І переконані ставали, що людина, її духовна велич, праця ратая-хлібороба, її щирі і душевні замовляння впливають позитивним чином на той загадковий і повний таємниць Всесвіт, у якого з опікування Білобога панує добро, а Чорнобога – зло, яке уособлює ще й "богиня" чи страшна потвора Мара, яка несе темінь, неміч, недуги та смерть. Збереглося з тих далеких тисячоліть і лиховісне побажання: "Щоб тебе на нарах (марах) понесло!".

Багато створив наш народ легенд про купайлівські купелі дівчат і купайлівську росу Та коли проаналізуємо їхнє значення, то неодмінню доходимо висновку: купелі дівчат мають лікувальне, оздоровчо-профілактичне та магічне значення, як і купайлівська роса.

Настає неповторна хвилина. Особливо вразливі дівчата, з надто розвиненим душевним почуттям самонавіювання, чують голос вічності. Вони усамітнюються, роздягаються, пильнують, щоб їхнє раптове зникнення не помітили хлопці. Хоч і з іншого боку – це солодка нагода хлопцям любувати закоханий зір досконалими співучими рельєфами та гнучкими лініями сфер своїх сучасних чи майбутніх наречених. Отже, хлопці ховаються і слідкують, як дівчата роздягаються, замовляють воду, небо, срібний місяць, рослини, дівочу цноту. Викупавшись та пересвідчившись, що навколо тиша, дівчата починають здійснювати найчарівнішу та найвідповідальнішу "процедуру" Купайлівської ночі. Збираються кількома групами. В кожній групі по дев'ять дівчат. Одна з них, найвродливіша та найвитонченіша тілом, дістає відвар лікарських рослин та лебедину пір'їну і на голому тілі проводить дев'ять магічних ліній своїй подрузі. Ось ці лінії: 1. Щоки. 2. Губи. 3. Шия. 4. Ареоли. 5. Соски. 6. Пуп. 7. Лобок. 8. Стегна. 9. Коліна.
За прадавніми народними віруваннями це ті місця чи зони, куди може доторкнутися злий дух, нечиста сила, відьомське око, Мара. Вони здатні зашкодити святому зачаттю і завдати непоправної шкоди здоров'ю, вроді та інтелекту майбутньої дитини.

Дев'ять магічних ліній тому, що дев'ять місяців перебуває дитина у материнському лоні, поки не з'явиться на білий світ.
Наводимо рецепт лікарських рослин, відваром яких дівчата проводять дев'ять магічних ліній.

471. Листки та квітки гравілату міського 200 г
Листки та квітки м'яти польової 100 г
Квітки гадючника шестипелюсткового 100 г
Трава підмаренника справжнього 100 г
Листки кропиви дводомної 100 г
Корені з кореневищами оману високого 100 г
Трава собачої кропиви серцевої 100 г
Шишки хмелю звичайного 100 г
Плоди шипшини коричної 100 г.

Суміш подрібнюють, розмішують. Для використання беруть 2 столові ложки, заливають склянкою води (200 мл), кип'ятять на малому вогні 5 хв., настоюють 4 години. Наливають відвар до ритуальної чаші і лебединим пером (лебідь – уособлення Білобога у міфопоетичній творчості праукраїнців, який несе світло, добро, щастя) проводять дев'ять магічних ліній.
Цей же відвар п'ють дівчата, у яких порушений менструальний цикл чи не розбрунюються або ледве помітні ознаки жіночої статі. Сучасною мовою – елементи інфантильності чи естрогенної недостатності. Починають вживати по 50 мл 3 рази на добу за 30 хв. до їди. П'ють обов'язково в Купайлівську ніч тому, що цю таємничу та магічну дію благословляє Купайло – бог лікарських рослин. Білобог, в особі білого Лебедя, богиня води Дана та бог світла Ор, які одружуються у Купайлівську ніч і благословляють солодкі любощі, кохання, зачаття. Лікуються дівчата довго: від цього купайлівського дня до названого свята майбутнього року.

Ми ще не зазначали, що купання дівчат в озерах, ставках, річках, старицях найбажаніше там, де плавають білі лебеді, навесні, влітку чи восени. Де вони тимчасово живуть та виводять пташенят або перепочивають, поспішаючи до вирію чи залишаючи його навесні. Кожна дівчина, чи група дівчат, прагнули купатися у тому місці, де плавали чи гніздилися білі лебеді.

Перелічені лікарські рослини, з точки зору сучасного ліка-ря, сприяють лікуванню запальних захворювань жіночої статевої сфери, стимулюють гормональні процеси, нормалізують діяльність центральної нервової системи та загальний обмін речовин. А ми досить успішно використовуємо цей комплекс для лікування жіночої безплідності, естрогенної недостатності та значного порушення оваріально-менструального циклу.
Та годиться ще навести з десяток рецептів, які успішно застосовуються для згаданої мети. Як правило, вибирають чотири рослини (дія на чотири боки – сторони світу) проти темних сил.

472. Листки шавлії лікарської 15 г
Квіткові кошики нагідок лікарських 25 г
Трава підмаренника справжнього 30 г
Трава медунки лікарської 40 г
Настій.

473. Супліддя хмелю звичайного 20 г
Листки кропиви дводонної 40 г
Трава вересу звичайного 50 г
Листки первоцвіту весняного 10 г
Настій.

474. Листки шавлії лікарської 15 г
Супліддя хмелю звичайного 10 г
Трава бобівника трилистого 25 г
Листки та квітки глоду колючого 30
Настій.

475. Листки кропиви дводомної 30 г
Квіткові кошики нагідок лікарських 40 г
Листки підбілу звичайного 35 г
Квітки ромашки лікарської 25 г
Настій.

476. Корені з кореневищами оману високого 25 г
Кореневища пирію повзучого 40 г
Плоди шипшини коричної 50 г
Плоди глоду колючого 30 г
Відвар.

477. Корені з кореневищами оману високого 20 г
Корені кропиви дводомної 30 г
Корені медунки лікарської 40 г
Корені цикорію дикого 35 г
Відвар.

478. Корені з кореневищами оману високого 25 г
Корені з кореневищами синюхи блакитної 15 г
Корені кульбаби лікарської 15 г
Корені ехінацеї пурпурової 25 г
Відвар.

479. Корені з кореневищами оману високого 10 г
Квіткові кошики цмину піскового 30 г
Стовпчики з приймочками кукурудзи звичайної 35 г
Квіткові кошики нагідок лікарських 25 г
Відвар.

480. Бруньки тополі чорної 30 г
Листки шавлії лікарської 15 г
Супліддя хмелю звичайного 10 г
Листки первоцвіту весняного 20 г
Відвар.

481. Бруньки осики 40 г
Корені з кореневищами оману високого 15 г
Листки кропиви дводомної 25 г
Плоди горобини звичайної 40 г
Відвар.

482. Бруньки тополі чорної 35 г
Корені з кореневищами оману високого 15 г
Листки шавлії лікарської 10 г
Листки кропиви дводомної 40 г
Відвар.

При застосуванні перелічених фітотерапевтичних засобів дотримуються таких правил: за три дні до початку менструацій (якщо вони стали наявними та не порушений їхній цикл), під час перебігу та три дні після припинення останніх лікарські рослини не вживають. Через 1,5-2 місяці роблять перерви у лікуванні на 5-7 днів.

За народними віруваннями інша група дівчат зі шкірними недугами (нейродерміти, екземи, юнацькі вугри, псоріаз тощо) збирається уже не вночі, а на світанку. Вони роздягаються і купаються в росі. Для цього вибирають куртини зі свербіжницею, підмаренником, самосилом гайовим, веронікою лікарською, чебрецем, материнкою, звіробоєм, м'ятою польовою. За недужими вже ніхто не підглядає, їх навіть бояться. Дівчата проводять замовляння, кланяються ранковому Сонцю і благають небо, щоб їхня шкіра стала чистою, як умите Сонце, як кришталева сльоза купайлівської роси. Хворі на шкірні недуги дівчата качаються в росі не лише напередодні свята, а й ще 10-15 ранків після купайлівських вечорів, доки значно не поліпшиться стан їхнього здоров'я. Обов'язково замовляють тіло.

Замовляння тіла

Тілечко моє, тіло. Стужавілі перса, яких жадає майбутнє немовля. Лінії живота, привабливі стегна. Чому на вас так густо погніздилися струпи та вавки? Де ви взялися? З якого лихого боку вас наслали люті вітри-вітровії? Я не ходжу з гордо вис-трунченою поставою. Мій погляд втомлений, обличчя змарніле. Я боюся свого тіла. Я не купаюся з моїми ровесницями. Я боюся хлопців, щоб вони не помітили на оголених персах вавок та струпів. Я стою під місяцем і благаю: місяченьку срібнолиций! Забери мої недуги, кинь їх до урвищ, ярів та темного бездонного провалля. Щоб вони ніколи не повернулися ні до якої живої душі і тіла.
Сонце, Сонечку! Ти лагідне, щире, тепле, уважне, благодатне. Ти даруєш життя всьому живому. Подай же й мені щедре лікувальне проміння. Я роздяглася. Ходжу босою по цілющій купайлівській росі. Я качаюся у свербіжниці, підмареннику, м'яті польовій, вероніці лікарській. Я зробила кропила зі стебел череди трироздільної та листків глоду колючого. Я кроплю своє тіло і своїх недужих ровесниць цілющою водою зі ставка. Отого, де повний місяченько послався золотою хвилястою стежиною. Де літала Мати-Птиця і загубила дюжину золотих пушинок, які звичайну воду перетворили в цілющу рідину Небес.
О, сонячний птаху! Я знаю твої золотаві рослини: квітки, корені, плоди, стебла. Я готую з них чари для вживання всередину.

Рецепти Матері-Птиці

483. Кореневища пирію повзучого 400 г
Трава парила звичайного 200 г
Трава череди трироздільної 100 г
Трава підмаренника справжнього 100 г
Корені з кореневищами оману високого 100 г
Кореневища перстачу прямостоячого 100 г
Корені кульбаби лікарської 100 г
Відвар.

Я вживаю цей відвар щоденно впродовж дев'яти діб, а потім повторюю ще два рази по дев'ять. Я готую купелі для себе і своїх ровесниць. Рецепти мені знову підказала прадавня народна пам'ять, яка зберегла ці скарби як таємниці Матері-Птиці.

484. Кореневища пирію повзучого 200 г
Трава череди трироздільної 100 г
Трава парила звичайного 100 г
Відвар.

485. Корені кульбаби лікарської 200 г
Трава підмаренника справжнього 100 г
Корені з кореневищами оману високого 100 г
Відвар.

486. Кореневища перстачу прямостоячого 200 г
Трава підмаренника справжнього 100 г
Корені кульбаби лікарської 100 г
Відвар.

487. Трава череди трироздільної 200 г
Трава підмаренника справжнього 100 г
Корені з кореневищами оману високого 100 г
Відвар.

Приготування купелів

Рослини подрібнюють, розмішують, доливають 3 л джерельної води. Кип'ятять упродовж 10 хв. на малому вогні, настоюють 4 години; доливають до загального об'єму рідини, в яку занурюється тіло недужої на 15-25 хв. Температура води 30-35 °С. До обличчя прикладають примочки з 4-х шарів марлі.
Купелі я роблю впродовж 4-х днів і щокожного – за новим рецептом. Першого дня – як сходить Сонце. Другого – ополудні. Третього – як заходить. Четвертого – опівночі. І повторюю купелі доти, поки моя шкіра не стане ніжною, рожевою, без плям і лускувань.
Я пильно оглядаю своє тіло і не вірю своїм очам. Шкіра моя лущиться, відпадають струпи. Обличчя стає ніжним, перса рожевими, стегна, як у Венери Мілоської. А руки? Руки білі, без вавок та рубців. Доторк їх ніжний та гарячий. Я відчуваю, як силою та здоров'ям наливається моє молоде відновлене тіло. До мене повертається впевнена надія на повне моє вилікування. Мій погляд пильний, обличчя розчервоніле. Пашить жаданням жити, навчатись, працювати, кохати... Я не боюся свого тіла. Переконана, що його більше не спотворить люта недуга. Відновлені рельєфи мого мальовничого торсу. Вони постають у витонченій гармонії та привабі. Я купаюсь з ровесницями. Я не боюся хлопців. Я впевнена та горда. Сонце, Сонечку! Тобі уклін особливий. Доземний і сердечний. Ти оздоровило моє тіло і вселило величезну віру та надію до душі. Я стала новою людиною. Здоровою, бадьорою, життєрадісною та веселою.
Мати-Птице! Уява малює тебе, сонячний легендарний пташе, як давнього і спадкоємного рятівника людей, посланця Сонця у темну ніч зневіри. Посланця здоров'я, щастя, добра, радощів вселюдських. Слава тобі, сонячний пташе! Слава твоєму цілющому золотавому зіллю, яке забрало мої недуги, повернуло дівочі приваби, вроду, надію, життя, щастя!..

Живильні "чари" Матері-Птиці

У ніч на Купайла живильні рослини набираються особливих соків землі, щоб перетворити їх у чари і сповна віддати добрим людям. Цієї хвилі ми проведемо коротеньку їхню систематизацію та визначимо доцільність застосування живильних рослин.

Анацидні, гіпацидні та атрофічні гастрити

488. Квітки та листки алтеї лікарської 40 г
Листки бобівника трилистого 15 г
Трава деревію звичайного 25 г
Настій.

489. Корені кульбаби лікарської 50 г
Листки кропиви дводомної 40 г
Трава меліси лікарської 20 г
Настій.

Стимуляція кровотворення

490. Трава медунки лікарської 50 г
Листки кропиви дводомної 30 г
Трава самосилу гайового 15 г
Настій.

Гепатити, гепатопанкреахолецистити, холангіти, цироз печінки

491. Корені кульбаби лікарської 50 г
Трава материнки звичайної 20 г
Трава парила звичайного 15 г
Відвар.

492. Трава хамеріону вузьколистого 40 г
Кореневища пирію повзучого 30 г
Корені з кореневищами оману високого 15 г
Відвар.

493. Корені цикорію дикого 45 г
Трава медунки лікарської 35 г
Трава сідача коноплевого 40 г
Відвар.

494. Трава м'яти польової 30 г
Трава підмаренника справжнього 25 г
Листки кульбаби лікарської 25 г
Настій.

495. Корені лопуха великого 40 г
Кореневища пирію повзучого 30 г
Плоди шипшини коричної 50 г
Відвар.

496. Корені цикорію дикого 50 г
Трава деревію звичайного 25 г
Трава підмаренника справжнього 30 г
Відвар.

Серцеві засоби

497. Корені з кореневищами валеріани лікарської 40 г
Трава меліси лікарської 25 г
Трава деревію звичайного 20 г
Відвар.

498. Корені з кореневищами синюхи блакитної 30 г
Квітки та листки глоду колючого 40 г
Трава м'яти польової 20 г
Відвар.

499. Трава конвалії травневої 20 г
Трава собачої кропиви серцевої 40 г
Трава підмаренника справжнього 30 г
Настій.

500. Трава собачої кропиви серцевої 50 г
Кореневища пирію повзучого 40 г
Плоди глоду колючого 60 г
Відвар.

501. Трава горицвіту весняного 20 г
Трава деревію звичайного 40 г
Трава м'яти польової 50 г
Настій.

502. Квітки та листки барбарису звичайного 50 г
Квітки та листки глоду колючого 60 г
Трава конвалії травневої 20 г
Настій.

503. Корені барбарису звичайного 40 г
Корені з кореневищами гадючника шестипелюсткового 50г
Корені з кореневищами валеріани лікарської 30 г
Відвар.

504. Трава меліси лікарської 50 г
Трава горицвіту весняного 20 г
Трава підмаренника справжнього 40 г
Настій.

Настої та відвари вживають по 50-100 мл 3 рази на добу за півгодини до їди. Курси лікування 1-1,5 року.

"Переліт-трава"

Упродовж тисячоліть народний інтелект та поетична фантазія прагне виняткової досконалості життя та буття, справедливості, любові, добра і, звичайно, великих знань чи, правдивіше, всезнань. Народ намагається передбачити свою долю, бачити людину наскрізь: її органи, системи, недуги. Відгонити від природи, живності та людини злі сили. І ці всеосяжні бажання – не відсталість та патріархальність, а невідступне бажання зрівнятися знаннями і спроможністю із всемогутніми вищими силами природи. Ці гадки фіксує народна пам'ять у піснях, переказах, легендах як усних, так і в записах фольклористів, істориків, лікарів, народознавців. Суголосно з означеним вище і творились ритуальні дійства на свято Купайла. У природі з настанням названої пори відбувається надзвичайно багато див. Рослини розмовляють між собою. Дерева, кущі, лікарське зілля переходить з місця на місце. Зелений буйноцвіт набирається аж по вінця поживних соків землі, щоб протистояти різноманітним темним силам зла. Зміцнювати добрим людям здоров'я та їхню віру в кра-ще прийдешнє, озеленяти та зміцнювати своїм численним корінням пагорби, схили, яри, що їх розмивають та руйнують талі та дощові води, зливи, градобої, суховії тощо.

Багато лікарських рослин збирає наш народ з настанням цього світлого свята молодості, чародійства та незвичайної краси. Свято Купайла поєднується зі співами, вогнем, водою, ворожінням дівчат про свою долю та коханого, замовляннями рослин про здоров'я, проти зла, недолі, лихих духів. І серед оцього роз-маїтого і справжнього народного лицедійства дівчата збирають для чарів, здоров'я та оберегів особливу рослину – "Переліт-траву". Звичайно, такої рослини ви не знайдете ні в енциклопедіях, ні в ботанічних довідниках. Її створила народна уява як легенду, яка допомагає від численних недуг, повертаючи людині здоров'я та сили.

"Переліт-трава" – це збірна, узагальнена назва понад півтора десятка рослин, які народна мудрість збирає, садить, сіє та використовує і як медоносні рослини, і як кормові для тварин, і як комплекс лікувальних засобів. Назвемо основні з них, які народ використовує з сивої давнини:

505. Астрагал шерстистоквітковий – Astragalus dasyant-bus Pall.
Родина бобові - Fаbaceae.

506. Енотера дворічна – Oenothera biennis L.
Родина онагрові - Onagraceae.

507. Конюшина гірська – Trifolium montanum L.
Родина бобові - Fаbaceae.

508. Первоцвіт весняний – Primula veris L.
Родина первоцвіті - Primulaceae.

509. Тирлич жовтий – Gentiana Lutea L.
Родина тирличеві - Gentianaceae.

Кожна з названих рослин застосовується у народній медицині або як окремий засіб, або у поєднанні з іншими рослинами, що, безперечно, збільшує їхню синергічну дію. Проаналізовано доцільність застосування названих цілющих засобів.

Астрагал шерстистоквітковий. У рослині знайдено флавоноїди, органічні кислоти, тритерпенові сапоніни, сполуки заліза, кальцію, марганцю, молібдену, ванадію, кремнію тощо. Рослина застосовується у народній медицині як потогінний, сечогінний, кардіотонічний засіб. Для лікування заготовляють стебла рослини під час цвітіння. Подаємо кілька рецептів для лікування окремих недуг.

Гіпертонічна недуга. Хронічна коронарна недостатність

510. Трава астрагалу 30 г
Листки омели білої 10 г
Трава сухоцвіту багнового 20 г
Трава вересу звичайного 40 г
Плоди глоду колючого 50 г
Відвар.

Поліпшення функціональної діяльності печінки

511. Корені цикорію дикого 40 г
Плоди шипшини коричної 20 г
Трава астрагалу шерстистоквіткового 20 г
Кореневища пирію повзучого 40 г
Квіткові кошики цмину піскового 15 г
Відвар.

Ниркова недостатність

512. Трава вересу звичайного 40 г
Трава астрагалу шерстистоквіткового 20 г
Квітки глоду колючого 15 г
Трава споришу звичайного 30 г
Трава вероніки лікарської 20 г
Настій.

Ішемічна недуга серця

513. Трава астрагалу 20 г
Корені з кореневищами синюхи блакитна 10 г
Трава собачої кропиви серцевої 30 г
Шишки хмелю звичайного 10 г
Трава меліси лікарської 10 г
Відвар.

Гострі та хронічні захворювання дихальних шляхів

514. Трава астрагалу 30 г
Листки підбілу звичайного 40 г
Листки м'яти перцевої 25 г
Трава вероніки лікарської 30 г
Липовий цвіт 20 г
Настій.

Енотера дворічна. Енотера дворічна містить флавоноїди, пентозани та флабофени. Дубильні, слизові та смолисті речовини. У коренях міститься також слиз та інвсртні цукри. Викопані ранньої весни корені добре миють, кришать і вживають з олією як салати. Енотера дворічна, виходячи з наявності в ній означених фармакологічно активних речовин, досить популярна у народній медицині. Подаємо рецепти її застосування.

Ядуха, ядушні бронхіти

515. Трава енотери дворічної 20 г
Трава чебрецю звичайного 10 г
Листки підбілу звичайного 30 г
Листки подорожника ланцетолистого 40 г
Трава кропиви жалкої 10 г
Квітки глоду колючого 40 г
Квіткові кошики цмину піскового 30 г
Настій.

Кашлюк

516. Трава енотери дворічної 30 г
Трава миколайчиків синіх 25 г
Трава чебрецю звичайного 20 г
Квітки дивини скіпетроподібної 10 г
Листки підбілу звичайного 40 г
Настій.

Виснажливі коліти у дітей та осіб похилого віку

517. Корені енотери дворічної 40 г
Кореневища перстачу прямостоячого 30 г
Корені з кореневищами родовика лікарського 40 г
Плоди шипшини коричної 15 г
Плоди горобини звичайної 20 г
Відвар.

Запальні захворювання сечостатевих органів, нефролітіаз

518. Трава енотери дворічної 30 г
Трава споришу звичайного 50 г
Трава вересу звичайного 40 г
Трава розхідника звичайного 10 г
Шишки хмелю звичайного 15 г
Листки та квітки алтеї лікарської 45 г
Настояти 6 годин.

Хронічні захворювання печінки, підшлункової залози, цукровий діабет, обмінні поліартрити

519. Трава енотери дворічної 20 г
Корені цикорію дикого 40 г
Кореневища пирію повзучого 30 г
Плоди шипшини коричної 40 г
Стовпчики з приймочками кукурудзи звичайної 25 г
Трава материнки звичайної 15 г
Трава парила звичайного 25 г
Відвар.

Конюшина гірська. Вона хоч і зветься гірською, проте поширена по всій Україні. Містить вітамін С, каротин, летку та жирну олії, глікозиди, ізотрифолін, трифолін тощо. Конюшина гірська користується значною популярністю у народній медицині.

Запальні захворювання дихальних шляхів

520. Листки первоцвіту весняного 20 г
Листки підбічу звичайного 40 г
Листки подорожника великого 30 г
Трава конюшини гірської 40 г
Трава материнки звичайної 10 г
Квітки бузини чорної 5 г
Настій.

521. Трава конюшини гірської 40 г
Трава вересу звичайного 30 г
Листки берези бородавчастої 25 г
Трава вероніки лікарської 15 г
Трава розхідника звичайного 10 г
Настій.

522. Трава конюшини гірської 30 г
Бруньки тополі чорної 20 г
Корені з кореневищами родовика лікарського 35 г
Трава чебрецю звичайного 15 г
Листки підбілу звичайного 20 г
Відвар.

Вживають усередину. Фільтрують і застосовують для спринцювання піхви 3-4 рази на тиждень при трихомонадних кольпітах, білях, свербінні вульви, кандидозах тощо.

Первоцвіт весняний. Поширена у природі і популярна в народній медицині лікарська рослина. Містить близько 10% тритерпенових сапонінів, летку олію, каротин, значну кількість вітаміну С (близько 6%), флавоноїди. Найдоцільніше застосовувати препарати первоцвіту весняного при гострих та хронічних захворюваннях дихальних шляхів.

523. Листки первоцвіту весняного 35 г
Листки підбілу звичайного 30 г
Листки подорожника великого 40 г
Квітки бузини чорної 10 г
Трава материнки звичайної 15 г
Настій.

524. Корені первоцвіту весняного 10 г
Корені медунки лікарської 30 г
Плоди глоду колючого 40 г
Кореневища перстачу прямостоячого 35 г
Бруньки тополі чорної 25 г
Відвар.

Тирлич жовтий. Надто рідкісна тепер рослина. Зустріча-ється в Карпатах. Тирлич жовтий занесений до Червоної книги України. Коли виникла легенда про "Переліт-траву" (а це, вірогідно, кілька тисячоліть тому), тоді тирлич жовтий, певно, був досить поширеною і звичайною рослиною. У наш час введений в культуру. З лікувальною метою використовують корені тирличу жовтого, які викопують або рано навесні, або пізно восени. Миють, подрібнюють, сушать. Корені містять гіркі глікозиди амарогентин та генціопікрин, алкалоїди, жирну олію, пектинові та смолисті речовини, аскорбінову кислоту. Наводимо рецепти застосування препаратів тирличу жовтого:

Анацидні, гіпацидні та атрофічні гастрити, хлороз, спастичні коліти

525. Корені тирличу жовтого 5 г
Корені цикорію дикого 40 г
Корені медунки лікарської 30 г
Листки кропиви дводомної 40 г
Корені алтеї лікарської 30 г
Відвар.

526. Корені тирличу жовтого 5 г
Корені барбарису звичайного 10 г
Корені медунки лікарської 40 г
Плоди шипшини коричної 30 г
Листки кропиви дводомної 20 г
Відвар.

527. Корені тирличу жовтого 5 г
Корені з кореневищами синюхи блакитної 10 г
Корені медунки лікарської 40 г
Трава споришу звичайного 30 г
Листки первоцвіту весняного 20 г
Плоди глоду колючого 40 г
Відвар.

528. Корені тирличу жовтого 5 г
Квітки нагідок лікарських 25 г
Листки підбілу звичайного 25 г
Корені кульбаби лікарської 20 г
Листки бобівника трилистого 5 г
Корені алтеї лікарської 30 г
Відвар.

529. Корені тирличу жовтого 5 г
Трава деревію звичайного 25 г
Трава меліси лікарської 30 г
Трава собачої кропиви серцевої 40 г
Листки барбарису звичайного 20 г
Трава кропиви дводомної 50 г
Відвар.

Аналізуючи згадані рецепти композицій сумішей, робимо висновки, що "Переліт-трава" – це комплекс лікарських рослин, захований в таємничу оболонку легенд, який з прадавніх часів використовує наш народ для ефективного лікування багатьох складних і тяжких навіть для нашого часу недуг. Розшифровуючи рослини, які входять до означення "Переліт-трава", та подаючи основні їхні фармакологічно активні речовини, виявлені на основі найсучасніших хімічних досліджень, ми доводимо, що народна мудрість та спадкоємні прагматичні спостереження при лікуванні численних недуг у минулому суголосні з нашими сьо-годенними теоріями, поняттями та науковими висновками у доцільності лікування та профілактики перелічених нами недуг.
На світанку Купайлівської ночі дівчата проводять замовляння зілля.

Замовляння зілля

Зіллячко моє зеленеє! Ростеш ти на горах та долинах. Біля річок, шляхів та галявин. У лісах та перелісках; у садах, полях та городах. Дивишся на ясне сонце своїми багатобарвними рослинними очима, слухаєш мою мову листочками, квіточками та стебельцями. Я ж тебе ростив (ростила), доглядав, пильнував, поливав та полов; звільняв від бур’янів, які заглушували тебе. Я ж тебе збирав та сушив. Готував ліки для себе і своєї родини. Для добрих людей, немічних та болящих, та для запобігання недуг душі і тіла. Готував з тебе природні полівітаміни для зміцнення здоров’я та сил, для непохитного імунітету проти отрутохімікатів, інфекційних недуг та радіонуклідів. Я ж тебе, зіллячку, заливаю окропом та варю і настоюю. Я ж тебе споживаю як ліки та обереги. Щоб ти оберігало мене від недобрих людей та недуг. Від отрут словесних та харчових, від злого ока та лихих намірів.
Я тебе, зіллячку, готую для обличчя та тіла. Я умиваюсь твоїми запашними настоями та відварами. Я приймаю цілющі купелі для тіла, як виснажуються мої фізичні і моральні сили. Я вірю тобі. Ти повертаєш мені здоров’я та бадьорість. Я варю з твоєї зелені борщі та юшки, готую салати та приправи. Моє тіло, мій організм жити без тебе не можуть і не зможуть. Ти дивний і неповторний промінь Всесвіту, який вселяє до моїх клітин і тканин енергію, силу, лікувальний струмінь, надію та красу.
Слава ж тобі, лікувальне зілля! Слава панацеї, що її плекає сонце, повітря, вода і земля для блага людей і життя на землі. Ти даєш мені кисень, ти даєш моєму зору квітки Всесвіту. Без тебе нема гармонії, краси, музики, неповторного сприйняття світу. Я ходжу босим по твоїй заповідній і цілющій росі і відчуваю, як атоми і молекули твого дивовижного подиху зігрівають і бадьорять моє тіло та душу. Оздоровляють все моє єство, наближають до заповітної миті єднання з природою, за якою я знудьгувався і яка для мене, мов мати рідна: уважна, добра, лагідна, тендітна, скорботна. Просить моєї уваги і поваги, чуйного ставлення і душі. Я твоя дитина, природо, як небо, сонце, зірки, вода, земля, Всесвіт. Зіллячко моє цілюще!

Люблю ту пору благовісну,
Коли до тебе, як до пісні,
Свою я голову хилю.

Далі

До змісту Євген ТОВСТУХА Фітоетнологія українців

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ