Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРK Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Тарас СОБКО
АНАТОМІЯ ХРУНЯ

Мовчання тисменицьких ягнят

Споконвік існує в Тисмениці кушнірський промисел. І воно би нічого, якби не отой «прогрес», котрий приніс нові технології обробки шкіри. Сучасні технології передбачають багато відходів, насичених токсичними хімікаліями. Ті технології з хутрофірми «Тисмениця» легенько і тихенько переповзли в підпільні кушнірські майстерні. Якщо на хутрофірмі відходи хоч частково утилізувалися, то в приватному секторі...
Це виглядає приблизно так: після обробки шкір кушнір виливає, як мінімум, 100-літрову діжку відпрацьованих розчинів. Куди він її виливає? За незначними винятками – хто куди: хто собі під грушку, хто у фосу на вулиці, хто сусідові під паркан. От і рахуйте, по мінімуму: 50 кушнірів, котрі двічі на тиждень обробляють шкіри, виливають за рік приблизно 500 тонн розчину. Це тільки за рік.
І куди ж воно усе ділося? Вітром здуло? На це натякали екологічні комісії, котрі ходили по містечку, показово брали воду з криниць на аналіз... А що потім казали, разом із владою? Відповідь була така: «Ну-у-у... воно... вода не дуже... канєшна... але нічьо... е-е-е... добре б водогін... але... розумієте... и-и-и... наш бюджет...»
Той, хто правильно зрозумів відповідь, швиденько робив повторний аналіз води, але вже приватно. І які результати? У хіміка-лаборанта очі ставали квадратовими, коли він чув, що ця вода вживається як питна: «Та тут же хрому стільки, що...»
Що ж воно таке, отой хром, важкий, для Тисмениці, метал. Заглянемо в інтернет: «...встановлено, що такі відходи виробництва, як хром... є канцерогенами, тобто викликають ракові захворювання. Ще в минулому столітті рак у дітей був невідомий, а зараз він зустрічається все частіше й частіше...» .
«...Важкі метали мають яскраво виражену мутагенну і канцерогенну активність. Контакт з ними осіб дітородного віку збільшує імовірність виникнення мутацій у жіночій і чоловічій статевих клітинах, зниження дітородної здатності. Це проявляється безплідністю, викиднями, мертвонародженнями, вродженими каліцтвами у дітей...»
«... Важкі метали в організм людини надходять по харчовому ланцюжку: ґрунт – рослина – тварина – молоко, м’ясо, яйця...»
Ось так. І не тільки вода, як собі думали, але й на ринку і в магазині. Ну як враження?
Думаю, що листівки з цією інформацією повинні б висіти у Тисмениці на кожному паркані. Влада повинна казати людям правду.
Для «повного щастя» на тисменицькі городи, в якості добрива, було вивезено тони обрізків шкірок і струганої мездри. Воно б нічого, якби оте «добриво» не було насичене токсичними солями натрію. А скільки того «добрива» вивезли? 1000 тонн, чи 100 000 ? Попри все інше у воді звідкись узявся ще й марганець у недопустимих концентраціях і фенол, і формальдегід. А це звідки? Хто дасть відповідь? Коли після дощу тисменицька земля отруйно парує, то ті випари хтось брав на аналіз?

"ТисменЕцка влада" (з затрасканими штанками) води в рот набрала. Виплюньте ту воду, шановні! Вона отруєна! Виплюньте і скажіть народу відкритим текстом: «Люди! Цю воду пити не можна! Хоч дітям не давайте!»
Мовчок. Мовчить і цілий кагал державних структур, котрі зобов’язані це зробити.

А що тисменичани? Мовчать, немов ягнята. Чи то кругова порука, чи страх, чи то мафія, чи "дєньгі ляжку жгут", чи думають, що якось пронесе. Це як в тій історії, коли малолітня завагітніла і думала, що воно само якось «розсосеться»?
...Місько-кушнір виливав відпрацьовані хімікати сусідам під паркан. Як класифікувати його дії? Він повільно убивав своїх сусідів. А що місцеві правоохоронці? Мовчать. «Грають вар’ята», що нічого не чули і нічого не знають. Їм не подобається термін «убивав»? Добре, а «повільно отруював» підходить?
Що ж постраждалі сусіди? Мовчать, ягнята. Мовчать і думають, що, може, само «розсосеться». А може, мовчать тому, що з тих міськових шкірок шили шуби? Можу їм популярно пояснити термін «мутагенна дія». Шановні, це коли ваш онучок або правнучок народиться з двома головами. Вибачайте за некоректне пояснення, але це так, щоб зрозуміліше було.
А що каже про тисменицький Чорнобиль наша славна Партія зелених (на роверах)? Їм не до цього! Мабуть, готують експедицію по рятуванню «гавайських хом’ячків».
Промисел зараз трохи занепав, але отрута у воді, грунті і в повітрі залишилася. Одягли у шуби пів-Союзу, а собі лишили хвороби, доляри і отруєну землю для нащадків. Та і в сусідніх селах освоїли вичинку шкір. Як там з екологією? А що робиться на знаменитому «Тикаферлюксі»? Які там технології? А хто його знає, але, виходячи з того, що Європа інтенсивно і нагло переселяє отруйні технології в країни СНД, – є серйозне підозріння. Добре би було, щоб я був неправий, та перевірити нікому... Якби в Тисмениці була атомна станція, то усі б мали прилади для виміру радіації, а отруту у яблуках чи у молоці чим міряти? Які райони Тисмениці найбільше забруднені? Чи залишилася хоч одна чиста криниця? Питання, питання... Хто ж дасть відповідь ?
Хто дасть тисменичанам рекомендації, як з цим жити і що робити, щоб послабити згубну дію хімікатів?

Хто відділить «агнців від козлищ»? Хто!? Бо правоохоронці "гають вар’ята", що нічого про це не чули.
Часи змінилися, і хтось таки відповість за сотворене, і тисменицький SOS таки буде почутий і міжнародними екологічними організаціями. Не знаю, чи будуть рятувати, але сміятися будуть. Щоб ціле містечко, на чолі з керівництвом і правоохоронними органами, так дружно і мовчки пиляло гілку, на якій сидить, – це вже феномен, достойний статті у Всесвітній Історії.
Як на мене, то головною причиною того, що сталося в Тисмениці, є тотальний, поголовний атеїзм. Про «Не убий» десь чули, але на себе не приміряли. Ті, хто не мав відношення до промислу, але мовчали, «аки агнці», – також злісно порушили цю заповідь.
Подейкують, що до Колумба в Америці побували «тисменецкі крутелики». Америці дуж-же пощастило, що вони там не залишилися.

2003 р.

До змісту Тарас СОБКО АНАТОМІЯ ХРУНЯ

Далі

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ