Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

З ДУМКАМИ ПРО УКРАЇНУ
До ювілею українського лікаря-мецената Марії ФІШЕР-СЛИЖ

Марія Фішер-Слиж – доктор медицини, лікар-педіатр, довголітній член Головної управи УЛТ Північної Америки, меценат в Україні, Канаді і США– відзначає ювілей – 85 років з дня народження.

Народилася Марія 13 вересня 1922 року в м. Коломия на Станіславівщині в сім’ї судді Адольфа й Ольги (з родини Жолкевичів) Слижів. Дитинство провела з двома сестрами й двома братами в Белзі. У 1933 році родина переселилася до Львова. Марія навчалася в Українській академічній гімназії. У вересні 1939 року, коли в Західну Україну прийшли більшовики, родина Слижів опинилася у списку "ворогів народу", призначених на депортацію. їм вдалося виїхати до Белза, що був тоді під німецькою окупацією (в Генеральному губернаторстві). У Холмі Марія закінчила гімназію.
Коли у Львові під час німецької окупації у 1942 р. почали працювати Медично-природничі фахові курси (фактично медичний інститут) Марія Слиж почала тут студіювати медицину і навчалася до закриття курсів. У цей час разом із нею здобували медичні знання Павло Пундій, Богдан Надрага, Роман Рудий, Лонгін Січкоріз, Дмитро Макар, Юліян Коморовський та інші відомі лікарі, професори, особистості.

З наближенням фронту родина Слижів виїхала до Німеччини. Марія закінчила вишкіл медицини у Мюнхенському університеті 1949 року. Під керівництвом професора патології Буркгарта виконала докторську працю "Про наявність туберкульозу в лімфатичних залозах легенів за відсутності туберкульозу легенів" (1950 р.).

Того ж 1950 року д-р Марія Слиж емігрувала з родиною до США. Тут відбула лікарський вишкіл (інтерншип) у шпиталі св. Марії в Брукліні (Нью-Йорк), а пізніше – трирічну резидентуру з педіатрії ( 1951-1954 рр.). Працювала у шпиталях Ньюарка, Нью-Йорка, в Брукліні була начальним резидентом. 1954 року склала відповідні іспити та отримала ліцензію на практику в штаті Іллінойс.

Продовжувала свою спеціалізацію: 1955 року склала іспити перед Національним об’єднанням медичних екзаменаторів, 1960 року – іспити зі спеціалізації з педіатрії, 1962 року – іспити для зарубіжних докторів медицини та іспити в штаті Нью-Йорк. Тоді ж отримала право провадити приватну практику. У 1959 році Марія вийшла заміж за доктора Рудольфа Фішера (помер 1982 року).

Понад 30 років д-р Марія Фішер-Слиж працювала лікарем-педіатром в одному з міст за 60 кілометрів від Чікаго. Після виходу на пенсію (1987 р.) переїхала в Торонто (Канада), яке називають столицею українства західного світу.

***

Марія Фішер-Слиж підготувала і опублікувала низку наукових і науково-популярних статей у "Лікарському віснику", виступала з доповідями на лікарських сходинах і з’їздах. Автор праць про цукровий діабет, анемію, астму у дітей, покази для оперативних втручань на мигдаликах тощо, а також низки біографічних статей. Очолювала Торонтський відділ УЛТПА (1995-1998 рр.), постійна учасниця з’їздів УЛТПА. На з’їздах виступала, зокрема, з доповідями "Діти і телевізія" (1993 р.), "Знущання над дітьми і нехтування ними" (1996 р.). Була організатором XXV з’їзду УЛТПА в Торонто (1993 р.). На останньому з’їзді на Союзівці в червні 2007 року нагороджена Почесною грамотою.

Брала участь майже в усіх конгресах СФУЛТ в Україні. На конгресі в Полтаві у серпні 2006 р. виступила з доповіддю "50-ліття УЛТПА, історія і діяльність".

* * *

Її зв’язки з Україною стали особливо активно розвиватися після проголошення незалежності: за ці роки д-р Марія Фішер-Слиж відвідала Україну понад 40 разів! Вона стала одним із відомих меценатів, представлена в книзі М. Слабошпицького "Меценати України" (Київ, 2001).

У Марії Фішер-Слиж почалося неначе друге життя. Хоча вона і раніше була причетна до багатьох благодійних справ в українській діаспорі, то тепер стала душею ряду українських організацій, і насамперед Товариства приятелів України, де її обрано членом управи. Щороку навесні Товариство переправляє в Україну тисячі томів для створення Канадсько-українських бібліотечних центрів. Відкриття таких центрів вже провела пані Марія у Луганську, Донецьку, Харкові, Севастополі, Сімферополі, Одесі, Чернігові, Сумах, Дніпропетровську. Від 1991 року Марія Фішер-Слиж спонсорує 14 бібліотек на Сході України; останню з них відкрито у серпні 2006 року в Запоріжжі. При відкритті центру в цьому сильно зрусифікованому місті із забутими традиціями Запорізької Січі лікар-меценат звернулася до українців Запоріжжя з проханням спілкуватись українською мовою, не лише на роботі, а й удома. Крім того, Марія Фішер-Слиж з власних коштів надає премії кращим учителям української мови і літератури, підтримує їх матеріально – в Україні нараховується кілька десятків її стипендіатів.

Від 1947 року Марія Фішер-Слиж – членкиня "Пласту", нагороджена відзнакою св. Юрія у сріблі. Український "Пласт" – це особливий її біль і постійна турбота. Дитина, яка пройшла пластовий вишкіл, не може не стати патріотом країни, – вважає пані Марія. І фінансово підтримує пластові організації у Києві, Львові, Сімферополі.

Марія Фішер-Слиж є членом Української ліги меценатів у Києві. Вона надає фінансову підтримку виданню київських журналів "Смолоскип", "Всесвіт", "Соняшник", а також видань "Сіверщина" (Чернігів), "Лікарський збірник НТШ" (Львів); підтримує археологічні розкопки професора Коваленка в Батурині; надає допомогу школам у Львові, Севастополі, Феодосії; очолює комітет Академічної гімназії (Львів) у діаспорі; спонсорує літературний конкурс "Ми діти твої, Україно" (Сімферополь). І зараз вона продовжує дописувати до газет і журналів, друкується у багатьох виданнях в Україні та діаспорі.

* * *

Свій 85-річний ювілей д-р Марія Фішер-Слиж зустрічає сповнена енергії, з думками про Україну, про Львів, де пройшла частина її юності, про Львівський медичний університет, де розпочала студіювати медицину.

Українське лікарське товариство у Львові, редакція часопису "Народне здоров’я", колишні колеги по навчанню, громадськість України та української діаспори сердечно вітають Марію Фішер-Слиж з ювілеєм, зичать їй міцного здоров’я і довгих років життя, подальшої успішної благородної меценатської діяльності, сповнення ще багатьох добрих справ!

Многая літа Вам, пані Маріє!

Ярослав ГАНІТКЕВИЧ, Павло ПУНДІЙ.

Медичний часопис "Народне здоров’я" , Львів,
вересень 2007 року

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ