Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Видання Історичного клубу "Холодний Яр"

Роман Коваль
Багряні жнива Української революції

100 історій і біографій учасників Визвольних змагань

Бій під Станишівкою

22 березня 1919 року близько 10-ї ранку неподалік Житомира (з боку села Станишівки) почулися рушничні постріли. Це вступили у бій проти більшовиків застави 3-го Сумського куреня 4-го пішого полку Січових стрільців та 3-го куреня 2-го Залізничного полку.
З кожною хвилиною рушнична стрілянина ставала густішою. Незабаром до неї приєдналося цокотіння кулеметів. На залізничному вокзалі Житомира враз все ожило й заметушилося: адже було зрозуміло, що то пішли в наступ більшовики – в надії знову відбити губерніальне місто.
Ось загуркотіли колеса і до перону наблизився імпровізований панцерник 2-го Залізничного полку, що охороняв лінію Житомир – Кодня – Бердичів. Усі кинулися до нього за новинами. Ще не встиг потяг зупинитися, як із нього залунало:
– Большовики наступають! У нас води немає. Швидше вперед!
Заклик було звернено до команди іншого потяга, який належав 4-му пішому полку Січових стрільців. І той одразу ж рушив у бік Кодні й невдовзі зник на повороті за садом.
Пройшовши під мостом шосе, він вигулькнув на широку долину. Он вже й Тетерів. За мостом через річку, де колія зникла у вузькому проході, який творили круті стіни розрізаного горбка, піднімався білий димок: там очікував свого противника грізний більшовицький панцерник, у народі прозваний “черепахою”.
Праворуч від колії, між нею та лісом, що майже від самого Житомира тягнувся темною смужкою у напрямку на Бердичів, розкинулося село Станишівка. За нею і клекотів бій.
Постріли помалу віддалялися.
– Наші женуть! – радісно загукали на бронепотязі.
Стрільці показували один одному на крапки на небосхилі: темна смужка тих крапок маліла, за нею посувалася інша лава, теж зменшуючись у розмірах.
– Але чого ж це ми не їдемо вперед?! – захвилювалися козаки. – Що ж це наш полковник заснув?!
Та полковник мав рацію: адже далі колія завертала, а підставляти бік суворій “черепасі”, що спокійно чекала помилки з боку “петлюрівців”, було вкрай необачно. Надто небезпечний противник очікував український “бронепотяг”, змонтований із звичайних “теплушок”.
Залишалося спостерігати. Несподівано звуки бою, що вже були затихли, з новою силою спалахнули і наблизилися.
Стрільці застигли. Серця їхні наче обірвалися: стало ясно, що за горбком, де сховалися обидві лави, ситуація різко змінилася.
І справді... Відступ 19-го совєтського полку був маневром, щоб затягнути у пастку 3-й курінь і підставити його фланговій атаці з лісу, де зосередився 21-й червоний полк.
Важко передати, що робилося в серцях козаків, коли на них із лісу навалився ворог, а 19-й полк, що досі відступав, раптом перейшов у наступ. Великої праці коштувало командиру 3-го Сумського куреня полковникові Ф-чу, чоловікові хороброму і спокійному, щоб привести до порядку лаву.
Відступали без поспіху, відстрілюючись і втоптуючи залишки звірячого страху в мокру від талого снігу ріллю.
А сумський реаліст Микола Лівенців, попри смертельну небезпеку, навіть фотографував ворожу лаву, що насувалася. Микола був закоханий у фотографію, і ця любов перемагала страх.
Поруч нього строчив із “Люїса” Володимир Лівенців, даючи можливість братові зафіксувати небезпечну мить.
Одна світлина зроблена.
– Відступаємо? Он де наші вже.
– Ні, хочу ще одну...
Пристрасть до фотографії виявилася фатальною: замість другої світлини Микола отримав кулю. Володимир Лівенців жбурнув кулемет і з бинтом у руці кинувся виручати брата.
А лава козацька відходила... А лава більшовицька наближалася...
Он новоявлений козак-китаєць із рівчака поливає розпеченим залізом червоних. Він так захопився і знавіснів, що висунув свій “Максим” вперед – за рівчак. Його жовтувате обличчя зблідло і настільки скривилось від люті, що важко було пізнати чоловіка. Скажено блукаючи “одиноким оком”, він на всі боки поливав із “Максима”.
З лави, що віддалялася, йому кричали:
– Ходя! Назад!
– Моя назад не хаді, моя стреляй! – коротко відповів ходя і з ще більшою люттю наліг на кулемет...
Он падає з перебитими ногами поручник К-в. Козаки, що були поруч, підхоплюють і на шинелі тягнуть його за собою.
– Панове, киньте, – каже шляхетний поручник, – все одно загину, а так, може, ви втечете.
Козаки не відповідають, лише сопуть і тягнуть далі.
Ось на курінного Ф-ча насіло кілька червоних. Він холоднокровно розстрілює їх із браунінга, але й сам падає, поранений трьома кулями. І його козаки підхопили та на шинелі намагаються врятувати від лютої розправи.
Втрата командира позначилася відразу: лава безладно побігла. З відстані ста кроків розстрілювали її червоні...
А тут ще заговорила “черепаха”.
– Бу-у-у!.. Ба-а-ах! – гримала шестицальовка.
Жах опанував стрільців – хоч і гатила “черепаха” не по них, а по їхньому “бронепотягу”. Його командир, полковник К-ко, що виконував й обов’язки машиніста, ухиляючись від більшовицьких гостинців, пересував ешелон із місця на місце – то вперед, то назад.
Двері вагонів українського потяга були розчахнуті навстіж: команда з великою напругою і болем у серці намагалася зрозуміти, що діялося за горбком.
– Бу-у-у!.. Ба-а-ах! – рвалися над нашим “панцерником” ворожі стрільна.
– Ж-ж-ж-ж-ж! – свистіли осколки і кульки шрапнелі.
Стрільці потяга не ховалися – настільки заворожив їх бій.
Ось між крайніми будинками Станишівки замаячили фігури.
Полем все ясніше розлягався ординський крик: “Ура-ра-а!” Вже можна було розгледіти січовиків в однакових сірих шинелях та касках, які тікали з села в бік залізничного мосту через річку Тетерів – якраз туди, де стояла “черепаха”. Їх переслідував натовп різноманітно одягнених червоних... Долю втікачів неважко було передбачити.
А тут ще розгорівся бій у запіллі – на околицях Житомира...
Раптом стрільці, що купою стояли біля дверей вагонів, побачили, як вздовж лісу в бік Станишівки шалено мчать вершники й тачанки скорострільної сотні їхнього полку. З’явилась надія... Але до бою вже розгортався 5-й “Чертовский” імені Л. Троцького кавалерійський полк. Ще хвилина-друга, і втікачі-січовики будуть посічені й порубані. Їхні очі з надією зверталися до свого бронепотяга. Порятунок міг прийти тільки від нього.
Але він мовчав...
– Пане полковнику, дозвольте стріляти! – почувся голос начальника кулеметної команди.
– Своїх постріляєте! – тривожно відповів командир потяга.
– Ні! Наші ж під горбком, он – у касках. А червоні – на горі, кричать “ура”.
– Берете відповідальність на себе?!
– Беру!
– Беремо! – покривали голос свого начальника кулеметники.
Ще не пролунала команда стріляти, як у бійницях грізно зарухалися люфи кулеметів.
– 18, 20! Вогонь!
– Та-та-та-та-та-та!
Мов скосило червоних. Стала й кіннота 5-го “Чертовского” ім. Троцького полку, яка вже була почала переслідувати січовиків.
– Цик, цик! – застукали кулі по колесах і металевих частинах вагонів.
Кулеметники не звертали на них уваги.
Двері широко відчинені. Хто не має кулемета, стріляє з рушниць. Ось у відкритих дверях встановлюють “Кольт”, знятий із протилежного боку вагона.
– Ха-ха-ха-ха-ха-ха! – дико заливаються “Максими”.
Люто сміється й “Кольт”.
Кулі залили верх горбка, накривши червоних. Таку зливу витримати було неможливо, і москалі побігли назад, залишивши купу забитих і поранених.
Червоні зникли в селі. Замовкли кулемети, лише наша трьохцальовка била по ворожій кінноті. Кілька снарядів послали й у бік “черепахи”. Вони розірвалися прямо перед нею, засипавши її панцир землею.
“Черепаха” відповіла, але, побачивши, що український “бронепотяг” рушив уперед, завбачливо почала задкувати і зникла за горбком. А з Житомира линув дзвін: бум-бум-бум-бум-бум...
Очі стрільців повернулися у бік міста. Здивуванню їхньому не було меж: від міста лава за лавою йшли його жителі!
“Старі, молоді, міщани, учні, торгівці, – згадував учасник бою Василь Афанасієвський, – все без ріжниці віку та стану... Ось іде в потертій чорній “шинелі” з міністерськими ґудзиками високий, стрункий, із довгою сивою бородою дідусь, а поруч із ним навіть без рушниці (крокував) його син-гімназист. Але й частина передостаннього ряду і ввесь останній ряд – теж не мають рушниць. “Може, заб’ють кого чи ранять – і дістану рушницю!” – гадає кожний. Далі мерехтять хустки жіноцтва, що зі старою білизною поспішає допомогти раненим. Дивне почуття при погляді на таку картину охоплює навіть тих, що у безупинних боях втратили людське почуття”.
На очах у багатьох виступають сльози. “Вперед на ворога! Бийте катів!” – наче вистукує серце у грудях...
На вулицях Житомира бій вже згас. Звідти бахкають у бік 5-го червоного кавалерійського полку дві гармати.
Зачулася стрілянина й у Станишівці: це хлібороби з-за хат і тинів розстрілювали червоних, які намагалися сховатися в селі. Кулі сипалися чи не з кожної брами, чи не з-за кожної хати.
Червоні в паніці тікали, лишаючи десятки поранених товаришів. А за втікачами вже неслися озброєні месники. Напереріз окупантам вибігали й хлібороби інших сіл.
– Держи, держи! Коміса-а-ар!!! – лунають крики.
І комісар, який серед інших виділявся доброю одежею, вмить опинився в палких селянських руках. Його довго не мучили – не було часу. Кинувши бездиханне тіло, хлібороби вже мчали за іншими.
– Лови, лови його! Стій, сучий сину! – звідусіль розкочувалися вигуки.
Ненависть до червоних катів була такою, що ворогів у полон не брали... Все ж дехто вів бранців до бронепотяга.
Тим часом до Станишівки підходила лава житомирян. Дорогою в неї вливалися селяни. Хлібороби суттєво продовжили її ліве крило, і воно сховалося за обрієм.
Лава йшла мовчки, не стріляючи – бо не було в кого.
Червоні розбіглися.
Ось житомиряни насунулися на місце ранішнього бою. Жінки шукали поранених січовиків, але таких не виявилося: всіх їх добили червоні.
Он лежить фотограф-аматор. Руки його застигли, ніби він ще тримав перед очима фотокамеру. На крок від нього впокоїлося інше тіло. Верхньої частини голови немає – вона збита разом із каскою прикладом рушниці. Залишилося лише підборіддя, до якого наче приріс вузький ремінь від каски. В холодних руках вояка біліє бинт. Оцей бинт і посвідчення, яке мав кожний січовий стрілець, дають змогу пізнати загиблого – це Володимир Лівенців, брат фотографа.
А он проколотий кількома багнетами ходя...
У Житомирі ще не знали результату бою. Тож, коли до вокзалу приїхала за набоями дрезина, до неї кинулися люди:
– Ну як там?! Далеко більшовики?!
На вокзалі вешталися збуджені учні та гімназисти. Вони чіплялися до козаків:
– Де б мені дістати рушницю?.. Пане добродію, дайте патронташа – всі кишені подерті, не маю куди покласти набої...
Вмить наповнена набоями дрезина рушила назад. За нею спостерігали уважні очі козаків, які стояли вздовж колії з великими шматками хліба та сала в руках.
– Козаче! Де дістав їсти?
– А ось на фірах вивезли в поле селяне й роздають!..

“Бронепотяг” чекав дрезину на роз’їзді 28 версти. Завантаживши набої, він рушив далі – на станцію Кодню.
У Кодні більшовиків вже не було. Тож снаряди полетіли на станцію Рею.
Тим часом підключились до телефонної лінії і почали слухати розмову між Реєю і Бердичевом I.
– На что вам паровози? – питав якийсь москаль.
– Как на что?! Грузиться: нас уже абстрєлівают! – відповідав інший.
– Паровозов нєт.
– Что ж дєлать?! Полки растьопани совєршенно...
– Да что там случілось?! Бой же шол уже на уліцах Житоміра!
– Да бранєвік проклятий! Убілі таваріща камісара, ранілі в живот таваріща камандіра...
Розмова ця зайвий раз переконала, що наступ треба продовжувати – ворог деморалізований. Але від отамана Беня надійшла команда припинити наступ і відтягнути війська, залишивши тільки застави.
Наказ цей обурив козаків. Вони рвалися вперед...
Та що робити? Мусили підкоритися.
На ранок у штаб групи зголосилося понад дві тисячі добровольців-селян.
Охочі все прибували й прибували...
Вони зіграли важливу роль у боях, що розгорілися за кілька днів на шосе Житомир – Коростишів – Київ.

до змісту книги Роман Коваль Багряні жнива Української революції

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ