Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Лінки

ДИВНІ ЗВИЧКИ ВИДАТНИХ ЛЮДЕЙ-7

***

Один з основоположників квантової теорії Макс Планк у молодості прийшов до 70-річного професора Філіпа Жоллі і сказав йому, що вирішив займатися теоретичною фізикою.
- Юначе, - сказав маститий учений, - нащо ви хочете зіпсувати собі життя, адже теоретична фізика вже в основному закінчена?.. Чи варто братися за таку безперспективну справу?

***

Цікавий приклад того, як можна використовувати слова для кількісного опису наслідків вимірів, навів професор Чікагського університету Гейл.
Професор працював у лабораторії з одним своїм студентом, і вони не знади, під якою напругою - 110 чи 220 вольт - перебували клеми, до яких вони мали підключити свою апаратуру. Студент зібрався збігати за вольтметром, але професор, порадив йому визначити напругу навпомацки.
- Але ж мене просто смикне - і все, - заперечив студент.
- Так, але якщо тут 110 вольт, то ви відскочите і вигукнете просто "О чорт!", а якщо 220, то вислів буде міцнішим. Коли про цю історію розповіли студентам, одна з них зауважив:
- Сьогодні вранці я зустрів одного хлопця, так він, напевне, якраз веред цим підключився до напруги 440!

***

На початку наукової кар'єри Ейнштейна один журналіст спитав пані Ейнштейн, що вона думає про свого чоловіка.
- Мій чоловік - геній! - сказала пані Ейнштейн. - Він уміє робити все, крім грошей.

***

Автор третього закону термодинаміки Вальтер Нернст в години дозвілля розводив коропів. Одного разу хтось глибокодумно зауважив:
- Дивний вибір. Курей розводити і то цікавіше.
Нернст спокійно відповів:
- Я розводжу таких тварин, які перебувають у термодинамічній рівновазі з оточуючим середовищем. Розводити теплокровних - це значить зігрівати на свої гроші світовий простір.

***

Ернст Резерфорд користувався таким критерієм при виборі своїх співробітників. Коли до нього приходила вперше, Резерфорд давав завдання. Якщо після цього новий співробітник питав, що робити далі, його звільняли.

***

Одна знайома просила Альберта Ейнштейна подзвонити їй по телефону, але попередила, що номер дуже важко запам'ятати: 24361.
- І що ж тут важкого? - здивувався Ейнштейн. - Дві дюжини і 19 у квадраті.

***

Одного разу під час свого навчання в Геттінгені Нільс Бор погано підготувався до колоквіуму, і його виступ був слабкий. Бор, одначе, не знітився і на кінець з посмішкою сказав:
- Я вислухав тут стільки поганих виступів, що прошу розцінювати мій теперішній як помсту.

***

Ліза Мейтнер - перша в Німеччині жінка-фізик - змогла одержати вчений ступінь на початку 20-х років. Назва її дисертації "Проблеми космічної фізики" якомусь журналістові здалась неможливою, і в газеті було надруковано "Проблеми косметичної фізики".

***

Ейнштейн був у гостях у своїх знайомих. Почався дощ, коли Ейнштейн зібрався йти, йому запропонували взяти капелюх.
- Для чого? - сказав Ейнштейн. - Я знав, що буде дощ, і саме тому не надів капелюха. Адже він сохне довше, ніж моє волосся. Це ж очевидно.

***

На столі у Периста стояла пробірка з органічним з'єднанням дифенілметаном, температура плавлення якого 260 С. Якщо в 11 ранку препарат танув, Нернст говорив:
- Проти природи не попреш! - І вів студентів займатися веслуванням і плаванням.

***

Далі

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ