Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Туман на півострові

Хоча новий закон про вибори до Верховної Ради України ще не набрав чинності, а аналогічний кримський вибор чий закон перебуває в стадії парламентського розгляду, політичне життя в Криму останнім часом значно активізувалося. Політичні партії і політики ведуть переговори про блокування, уже де факто створили виборчі штаби,шукають виходи на т.зв.адміністративний ресурс і починають піарівські кампанії.

Одною з таких є пропозиція екс прем'єра автономії, лідера кримських народних демократів Сергія Куніцина створити в Криму місцевий блок центристських партій.Як перший крок до цього доцільно "створити Раду, до якої увійдуть, щонайменше, представники п'яти демократичних партій центристського спрямування". На думку С.Куніцина, до складу Ради,крім лідерів чотирьох партій,які створили передвиборчий блок "За єдину Україну",повинні також увійти керівники кримської організації СДПУ(о). Передвиборчий союз між НДП,СДПУ(о) та Аграрною партією на рівні Криму було створено ще торік,регіональні домовленості за лишаються чинними і після створення у Києві виборчого блоку 4 партій.На думку голови Кримської організації НДП,від декларованих угод настав час переходити до практичної роботи.Саме тому до складу "Ради п'яти",– заявив С..Кунсцин,– повинні входити реальні лідери,які правомочні ухвалювати рішення і нести за них відповідальність перед своїми партіями і всіма кримчанами,і серед них – новий кримський прем'єр Валерій Горбатов (висува нець "Трудової України"),колишній представник Президента Ук раїни в Криму Василь Кисельов (лідер "Регіонів України"), соціал демократ Юхим Фікс, та аграрій,нинішній представник глави держави в автономії Анатолій Корнійчук.Рада повинна стати мобільним органом,спрямованим на практичні дії в інтересах перемоги демократичних сил на майбутніх виборах".

Інша політична сила,яка має чималий вплив як у Криму,так і за його межами і до того ж ось уже два роки будує партнерські стосунки з офіційним Києвом і постійний політичний діалог з президентом Л.Кучмою,є меджліс кримськотатарського народу.Залишаючись популярним серед кримських татар,лідер меджлісу Мустафа Джемілєв влітку уклав угоду про політичну співпрацю з Народним Рухом України.На минулих парламентських виборах таке блокування з кримськими татарами дало Руху майже 7 відсотків кримських голосів – нечуваний для Криму результат. Водночас, зараз тут нічого не чути про бодай якусь активність "Нашої України" В.Ющенка,якщо не брати до уваги періодичні заяви від імені цього блоку Олега Фомушкіна – лідера кримського відділення УНР..Втім,ця організація сьогодні є найактивнішою в Криму на правому фланзі.

Решта правих і правоцентристських партій в автономії рахуються лише номінально,не ведучи якоїсь серйозної роботи. Після організаційного розгрому і повної дискредитації так званої "російської ідеї" у 1996 97 рр.лише зараз відновлюють політичну активність колись потужні і впливові проросійські організації Криму.Цей процес дивним чином співпав з відкриттям в Сімферополі Генерального консульства РФ, створенням Російського культурного Центру і початком роботи Фонду "Москва-Крим"(останні дві стуктури фінансуються урядом Москви і бізнесструкурами, близькими до московського градоначальника Ю.Лужкова). Зараз на півострові діють "Конгрес русских общин Крыма","Русское движение Крыма","Русская община Крыма" та деякі більш дрібні організації,які вже намагаються шукати варіанти для блокування на регіональних виборах і підтримки "Русского движения Украины"на виборах до ВР України.Як важливий чинник тут сприймається підтримка такої коаліції з боку найтиражнішої в регіоні газети "Кримська правда",котра має вплив на найактивнішу на виборах частину кримського електорату – місцевих пенсіонерів..

Ще одна політико економічна група,яка буде змагатися за цю ж нішу на електоральному полі автономії – партія ""Союз" та її натхненник,впливовий кримських політик і бізнесмен,народний депутат України Лев Міримський. В останнього – широкі зв'язки в Києві, "свої люди" в кримському уряді і парламенті, великий досвід політичної інтриги,відносно непогане фінансування і гарні політичні іміджмейкери. Все це дозволило регіональній партії "Союз"на минулих парламентських виборах за пропорційною системою в Криму посісти друге місце,отримавши понад 10% голосів. На такий же успіх "союзівці" і Міримський сподіваються і цього разу.

Втім, невизначеність з процедурою регіональних і місцевих виборів не дозволяє зараз робити бодай якісь прогнози.Кожна виборча система для певних політичних сил півострова є більш чи менш корисною і прийнятною. І лише зараз, коли закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради України" уже ухвалено, партійна активність в автономії стане більш цілеспрямованою й конкретною.А поки що кримські передвиборчі перспективи залишаються у своєрідному політичному тумані.

Володимир Притула,
керівник Кримського центру незалежних політичних
дослідників і журналістів, Сімферополь

"УКРАЇНСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ВІСНИК" №26 листопад 2001 р.

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ