Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРK Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Інформаційному агентству "Інтерфакс-Україна"
Прокурору АРК
Державному комітету з питань інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України
Комітетові з питань свободи слова та інформації Верховної Ради України
Представнику Президента в АРК
Спілці журналістів України
Комісії з журналістської етики

Відкритий лист  

Нещодавно агентство “Інтерфакс-Україна” опублікувало інформацію про те, що три мешканці Криму подали до місцевого суду Сімферополя позов про захист честі, національної гідності і відшкодування морального збитку до газети "Крымская правда" і її редактора Михайла Бахарєва.

Приводом послужила публікація статті відомого кримського мізантропа і україноненависника "Ми повернемося до тебе, Батьківщина! Замітки з конгресу співвітчизників у Москві" ("Кримська правда" 27 жовтня 2001 р.), де стверджується, що ні української нації, ні української мови не існує. У позові до місцевого суду сказано, що згадані твердження "є наклепом на весь український народ", ганьблять Україну, принижують честь і національну гідність позивачів.

Небажання владних органів створити моральну атмосферу, за якої такі нелюдські публікації стали б неможливими, пасивність громадських і професійних організацій щодо існуючої проблеми кримського расизму, призвело до появи чергового паплюження українського народу згаданою газетою.

Користуючись послугами інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна", яке має  репутацію одного з найбільш авторитетних й компетентних постачальників оперативної та об'єктивної інформації, 26 липня ц.р. газета "Крымская правда" опублікувала текст його повідомлення про заклик до відновлення історичної справедливості стосовно борців за свободу і незалежність України - членів ОУН і вояків УПА, під  заголовком “Выродков хотят сделать героями».

На погляд членів Громадського комітету “Український Севастополь”, цим дискредитується репутація інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна", ґвалтується споживач інформації, порушуються моральні і етичні норми суспільної поведінки та кодекс поведінки журналіста. Очевидно, що порушені суто професійні правила про неприйнятність редакційної обробки матеріалів, які приводять до фальсифікації змісту, а також про те, що новини, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного.

На нашу думку, Спілці журналістів України, членом якої досі є п. Бахарєв (!) та Комісії з журналістської етики слід створити прецедент, який унеможивив би появу подібних расистських матеріалів як на шпальтах сумнозвісної газети, так і у інших виданнях України, які повинні були б дотримуватися Законів України, що регулюють діяльність в інформаційній сфері і виключити Бахарєва із свого складу за недотримання професійних норм, тобто за непрофесійність. На наш погляд, це є справою журналістської честі.

Отже, відсутність відповідальності журналістів насамперед перед нашим суспільством та відсутність журналістської корпоративної солідарності призвели розбещених свободою слова журналістів, які все ще сповідують принципи “homo sovetiсus”, до свободи дезінформації, жертвою якої є пересічні слухачі, читачі та глядачі.

Ми свідомі того, що, завдяки невиконанню своїх обов’язків відповідними органами, у нас в державі продовжується інформаційна громадянська війна. Очевидно, що держава повинна контролювати як державні органи, так і власний інформаційний простір задля недопущення фактів незаконного зловживання свободою слова з метою розпалення міжнаціональної та міжрегіональної ворожнечі всередині однієї країни.

Вимагаємо від владних та громадських органів вжиття необхідних заходів задля неприпущення подібних ганебних фактів в українській журналістиці та інформаційній сфері і притягнення до судової відповідальності М. Бахарєва та газети "Крымская правда" розпалення міжнаціональної та міжрегіональної ворожнечі.  

Громадський комітет “Український Севастополь”
1 серпня 2002 р.

До розділу "Вільна Трибуна"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ