Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

СУНЬ-ЦЗИ
МИСТЕЦТВО ВІЙНИ

СУНЬ-ЦЗИ

1. Початкові розрахунки

Сунь-цзи сказав:

"Війна — це велика справа держави, основа життя і смерті, Шлях до виживання або загибелі. Це потрібно ретельно зважити й обміркувати".

***

"Тому визначай її у [відповідності] з наступними п'ятьма явищами, вимірюй її розрахунками і шукай її справжню природу. Перше називається Дао, друге — Небо, третє — Земля, четверте — Полководець і п'яте — Закон [військової організації і дисципліни].
Дао змушує людей бути у повній гармонії з правителем. [Тому], вони будуть помирати разом з ним, вони будуть жити разом з ним і не боятися небезпеки.
Небо містить в собі Інь і Ян, холод і спеку і порядок сезонів.
Земля містить в собі далеке та близьке, важке та легке, розлоге та стиснуте, смертельну та надійну місцевість 4.
Полководець містить в собі мудрість, довіру, гуманність, мужність і суворість.
Закон [військової організації і дисципліни] містить в собі організацію і розпорядження, Дао командування і постачання.
Немає таких полководців, які б не чули про ці п'ять речей. Ті, хто розуміє їх, будуть перемагати; ті, хто не розуміє – отримає поразку".

***

"Тому, вимірюючи за допомогою розрахунків, шукаючи справжню природу, запитай:

Хто з правителів володіє Дао?
Хто з полководців має найбільші здібності?
Хто знайшов [переваги] Неба і Землі?
Чиї закони і накази виконуються більш ретельно?
Чиї війська сильніше?
Чиї командири і воїни краще навчені?
Чиї нагороди і покарання зрозуміліші?

Після цього я зрозумію, що таке перемога і що таке поразка!

***

Якщо полководець додержується моїх розрахунків і ти використовуєш його, він обов'язково здобуде перемогу і тому його потрібно стримати. Якщо полководець не додержується моїх розрахунків і ти використовуєш його, він обов'язково буде розбитий, тому, прибери його.

***

Засвоївши ці розрахунки, склади їх зі стратегічною міццю [ши], доповнену бойовою тактикою, що відповідає зовнішнім обставинам. Що стосується стратегічної потужності, [вона] керує тактичною нерівновагою сил [цюань] у відповідності з користю.яку треба придбати. Війна-це Дао облуди. Тому, навіть якщо [ти] здатний, виказуй супернику свою нездатність. Коли треба ввести в бій свої сили, скидайся бездіяльним. Коли [мета] поруч, виказуй, начебто вона далеко; коли ж вона дійсно далеко, створюй враження, що вона поруч.

***

Зображуй користь, щоб затягти його. Створи безладдя [у його силах] та захопи його.
Якщо він повен, приготуйся; якщо він сильний, уникай його.
Якщо він у гніві, турбуй його; будь шанобливий, щоб він уявив себе непереможеним.
Якщо ворог відпочив, примусь його напружити сили.
Якщо він об'єднаний, роз'єднай його.
Нападай там, де він не приготувався.
Або йди туди, де він не очікує.
Такі шляхи, якими військові стратеги перемагають. Але про них не можна говорити наперед.

***

Той, хто ще до бою визначає в храмі предків, що здобуде перемогу, знаходить, що більшість обставин на його користь. Той, хто ще до бою визначає в храмі предків, що не здобуде перемогу, знаходить небагато обставин на свою користь.
Якщо той, хто знайшов, що більшість обставин говорять на його користь, переможе, а той, хто знайшов, що небагато обставин говорять на його користь, буде розбитий, то що говорити про того, хто не знаходить ніяких обставин на свою користь?
Якщо я подивлюся на це таким чином, перемога і поразка будуть очевидні."


2. Ведення війни

Сунь-цзи сказав:

"Стратегія використання сил така: якщо є тисяча колісниць нападу, кожна запряжена чотирма конями, одна тисяча колісниць підтримки, покритих шкіряною збруєю, сто тисяч воїнів у кольчугах, а провізія постачається на тисячу лі, то тоді витрати внутрішні і зовнішні на прийом радників і гостей, на матеріали, такі як клей і лак, а також на забезпечення колісницями і зброєю складуть тисячу золотих у день. Тільки тоді можна зібрати військо в сто тисяч.

***

Якщо використовуєш воїнів у битві, але перемога довго не приходить, їхня зброя затупляється, а завзяття — слабшає. Якщо міста береш у облогу, їхні сили виснажуються. Якщо піддаєш військо тривалій війні, запасів держави не вистачить.
Якщо зброя затупилася, а дух — пригнічений, якщо наша міць виснажена, а припаси — витрачені, тоді удільні князі скористаються нашою слабістю і піднімуться. Навіть якщо в тебе є мудрі полководці, вони не зможуть нічого вдіяти.
Тому я чув про успіх швидких військових походів, і не чув про успіх затяжних. Жодна з держав не отримала вигоди з довготривалої війни.
Ті, хто недостатньо розуміють небезпеки війни, не можуть зрозуміти і вигоду від війни.

***

Той, хто досяг успіху у використанні армії, не набирає людей двічі і не перевозить провіант тричі. Якщо отримуєш спорядження зі своєї держави і спираєшся на захоплення провіанту у ворога, то запасів буде досить.
Держава виснажується війною, якщо провіант поставляється здалеку.
Коли провіант поставляється здалеку, народ розорений.
Ті, хто ближче до армії, будуть продавати задорого свій крам. Коли товари високі у ціні, достатки народу вичерпаються. Коли достаток вичерпається, надзвичайно важко змусити виконувати військові повинності.
Коли сили виснажені, а засоби вичерпалися, помешкання на центральних рівнинах спорожніють. Витрати народу будуть складати сім десятих від того, чим він володіє. Витрати правителя — зламані колісниці,павші коні, зброя, шоломи, стріли й арбалети, [великі рухливі] щити з алебардами і списами, сільська худоба і великі вози — складуть шість десятих його достатків.
Тому досвідчений полководець повинний віднімати провіант у ворога. Один торба збіжжя супротивника коштує двадцяти наших; одна одиниця фуражу коштує двадцяти наших.

***

Те, що [спонукує людей] знищувати ворога — це лють, те, що [спонукує їх] збагачуватися — це багатства. Якщо при битві на колісницях захопили десять чи більше колісниць, винагороди того, хто зробив це першим. заміни прапори ворога на наші, змішай його колісниці зі своїми та скористуйся ними разом. Добре поводься з бранцями, щоб їх [можна було] використовувати. Це називається "перемогти ворога і стати сильніше".
Армія любить перемагати і не любить затяжної війни. Тому, полководець, який розуміє війну, є господарем долі людей, охоронцем безпеки держави."


3. Планування нападу

Сунь-цзи сказав:

"Засіб використання військ наступний: найкраще — зберегти столицю держави [ворога], в іншому випадку — зруйнувати його столицю. Найкраще — зберегти його армію, в іншому випадку — розбити її.

Найкраще — зберегти з'єднання ворога, в іншому випадку — знищити їх. Найкраще — зберегти підрозділи ворога, в іншому випадку — знищити них.

Найкраще — зберегти "п'ятірки" ворога, в іншому випадку — знищити їх. Тому одержати сто перемог у ста битвах — це не вершина переваги. Підкорити армію ворога не доводячи до битви — ось справжня вершина переваги.

***

Тому вище мистецтво війни — зруйнувати плани ворога; потім — зруйнувати його союзи; потім — напасти на його армію; і наостаннє — напасти на його укріплені міста.
Облога міста застосовується тільки тоді, коли це неминуче. Підготовка великих рухливих оборонних щитів, укріплених облогових візків та інших підручних засобів і пристроїв зажадає три місяці. Будівля земляних укріплень до повного завершення зажадає ще три місяці. Якщо полководець не може перебороти нетерпіння і змусить бійців повзти по мурах, як мурахів, вїн загубить третину своїх командирів і солдат, а місто не буде узяте. У цьому згубні наслідки облоги міста.
Тому той, хто досяг успіхів у військовій справі, підкоряє чужі армії, не вступаючи в битву, захоплює чужі міста, не осаджуючи них, і руйнує чужі держави без тривалого битви. Він повинен боротися під Небом з вищою метою "збереження". Тоді його зброя не затупиться і плоди перемоги можна буде утримати. У цьому стратегія наступу.

***

Стратегія ведення війни така: якщо сил у десять разів більше, ніж у ворога, оточи його; якщо в п'ять разів більше, атакуй його; якщо в два рази більше, поділи свої сили. Якщо сили рівні, можеш з ним битися. Якщо сил менше, перехитри його. Якщо тебе ворог перевершують, уникай його. Тому малочисельне військо яке вперто тримається буде бранцем великого.

***

Полководець — це підтримуюча опора держави. Якщо його знання міцні, держава обов'язково буде сильним. Якщо в опорі з'являться тріщини, держава неминуче послабиться.

***

Тому, є три випадки, коли армія поставлена у скрутний стан своїм правителем:
Він не знає, що три армії не повинні просуватися, але вимагає, щоб вони наставали, або не знає, що три армії не повинні відходити, і наказує відступати. Це зветься"заплутуванням армії".
Він не розуміє військових справ трьох армій, але [вказує їм] за аналогією з [цивільним] керуванням. Тоді командири будуть розгублені.
Він не розуміє тактичної рівноваги сил у трьох арміях, але бере на себе відповідальність за командування. Тоді командири будуть у сумніві.
Коли три армії в розгубленості і сумніві, виникає небезпека, що удільні князі [скористаються ситуацією]. Це називається "зруйнована армія наближає до перемоги іншого".

***

Ось п'ять ознак, по яким можна пізнати перемогу:

Той, хто знає, коли можна битися, а коли не можна, отримає перемогу.
Той, хто розуміє, як використовувати великі і малі сили, отримає перемогу.
Той, у кого верхи та низи палають тим самим бажанням, отримає перемогу.
Той, хто будучи цілком готовий, чекає непідготовленого, отримає перемогу.
Той, у кого полководець здатний, а правитель не заважає йому, отримає перемогу.

Таких п'ять шляхів, щоб упізнати перемогу.

***

Тому мовлено, що знаючий ворога та знаючий себе, не виявиться у небезпеці навіть у ста битвах. Той, хто не знає ворога, але знає себе, буде те перемагати, те програвати. Той, хто не знає ані ворога, ані себе, неминуче буде розбитий у кожнім битві."


4. Бойова диспозиція

Сунь-цзи сказав:

"У стародавні часи ті, хто досяг успіхів у війні, насамперед робили непереможними себе, щоб чекати [моменту, коли] можна підкорити ворога.
Непереможність міститься в самому собі; можливість перемоги залежить від ворога.
Тому той, хто досяг успіхів у війні, може зробити непереможним себе, але не обов'язково може примусити ворога підкоритися.
Тому мовлено, що стратегію перемоги над ворогом можна узнати, але не завжди можна застосувати.

***

Той, хто не може перемогти, займає оборонну позицію; хто може перемогти — атакує. При цих обставинах, якщо займати оборону, то сил буде більш, ніж досить, у той час, як при нападі їх буде бракувати.

***

Той, хто вміє приймати оборону, заглиблюється у самі глибини Землі. Той, хто вміє нападати, навалюється із самих височінь Неба. Так вони можуть зберегти себе та досягнути повної перемоги.
Передбачення перемоги, яке не перевершує того, що можуть бачити багато людей, не є вершиною переваги. Добитися перемоги, після якої в Піднебесній зроблять тобі хвалу, ще не є верхівкою переваги.
Так, вміння підняти осінній лист не може вважатися великою силою; здатність бачити місяць і сонце не може вважатися гострим зором; здатність чути гук грому не може вважатися тонким слухом.
Ті, кого стародавні вважали досягнувшими успіхів у війні, підкоряли тих, кого можна було підкорити. Тому перемоги досягнувши успіхів у війні, не вимагали мудрості або мужності. Тому їх перемоги були вільні від помилок. Той, хто вільний від помилок, відправляється перемагати тих, хто вже переможений.
Тому той, хто досяг успіхів у війні, першою справою обирає позицію, де він не може бути розбитий, разом з тим не ґаючи [будь-якої можливості] розбити ворога.
Тому, непереможна армія спочатку усвідомлює умови перемоги, а потім шукає битви; армія, яка програла, спочатку б’ється, а потім шукає перемогу.

***

Ті, хто досяг успіху у використанні військ, культивує Дао та зберігає закони; тому він може керувати перемогою і поразкою.

***

Що стосується військових методів: перший називається виміром; другий — оцінкою [сил]; третій — розрахунком [кількістю людей]; четвертий — виваженням [відносних сил]; п'ятий — перемогою.
Місцевість породжує вимір; вимір виробляє оцінку [сил]. Оцінка [сил] породжує розрахунок [кількості людей]. Розрахунок [кількості людей] породжує виваження [сил]. Виваження [сил] породжує перемогу.

***

Тому переможна армія подібна тонні у порівнянні з унцією, а переможена армія подібна унції у порівнянні з тонною. Битва переможної армії подібна раптовому звільненню стисненого потоку, який падає у прірву з висоти тисячі сажнів. У цьому міститься стратегічна диспозиція сил."


5. Стратегічна потуга

Сунь-цзи сказав:

"Керування багатьма подібно керуванню небагатьма. Це питання розподілу сил. Задіяння у битву багатьох подібно задіянню у бій небагатьох. Це питання форми та назви.

***

Те, що дозволяє силам трьох армій стійко протидіяти ворогу, не будучи переможеними — це незламність дій у бою і гнучкість у маневрі.
Коли б армія не йшла б у наступ, це подібно удару точильного каменя об яйце, це подібне порожнечі та повноті.

***

Загалом, у битву вступають зі звичайними військами, а отримують перемогу за допомогою незвичайних. Тому той, хто спрямовує у бій незвичайні війська, невичерпний як Небо, безмежний, як ріки Хуанхэ та Янцзи. Сонце та місяць досягнуть кінця та з’являються знову. Чотири пори року вмирають і відроджуються.
Тонів не більш п'яти, але всі зміни п'яти тонів неможливо почути. Кольорів не більш п'яти, але всі зміни п'яти кольорів неможливо побачити. Смаків не більш п'яти, але всі зміни п'яти смаків неможливо покуштувати. У війні стратегічна потуга вичерпується вірним і незвичайним, але зміну вірного і незвичайного неможливо вичерпати. Вони породжують один одного, подібно нескінченному циклу. Хто може вичерпати їх?
***

Стратегічну потуга [можна побачити] у натиску стримуючої води, що перевертає камені. [Дію] можна бачити у нападі хижого птаха, який розбиває кості [своєї жертви].
Тому, стратегічна потуга тих, хто досяг успіху у війні, гранично загострена, їх розрахунки ретельні. Їх стратегічна потуга подібна натягнутому до межі арбалету, їх розрахунки подібні натисканню на спусковий гачок.
***

Несамовиті битви здаються безладними, але їх не можна привести в безладдя. У метушні і розгубленості їх побудова — кругова, і перемогти їх неможливо.
***

[Удаваний] безлад породжується з порядку; наочне бачення страху народжуються з мужності; [уявна] слабість народжується із сили. Лад та безладдя — це питання кількості; мужність та боягузство — питання стратегічної потуги; сила і слабість — питання розгортання [військ].
Тому той, хто вміє керувати ворогом, розгортає з'єднання так, що ворог повинен відгукнутися. Він пропонує те, що ворог може схопити. Користю він заманює його, зі своїми військами він чекає його.
***

Той, хто досяг успіху у війні, шукає опертя в стратегічній потузі, а не в людях. Тому він може вибирати воїнів і використовувати їхню стратегічну потугу.
***

Той, хто використовує стратегічну потугу, командує людьми у битві так, начебто вони були колодами та каміннями, що котяться. Природа дерев та каменів є такою, що вони нерухомі, якщо лежать, та котяться на крутому схилі. Якщо вони квадратні, вони зупиняються, якщо круглі, продовжують котитися. Так, стратегічна потуга того, хто досяг успіху у веденні людей у битву, подібна круглим валунам, що котиться вниз з гори висотою у тисячу сажнів. Така стратегічна потуга армії."


6. Порожнеча і повнота

Сунь-цзи сказав:

"Тому, хто першим приходить на поле битви й очікує ворога, буде легко; той, хто приходить після і повинен поспішати у бій, буде стомлений. Тому той, хто досяг успіху у війні, підкорює інших і не дає підкорити себе.

***

Для того, щоб змусити ворога поступити проти його бажання, заманюй його будь-якою [очевидною] користю.
Для того, щоб запобігти виступ ворога, покажи йому [можливу] шкоду цього.

***

Тому, якщо супротивник свіжий, можеш втомити його; якщо він ситий, можеш змусити його голодувати; якщо він відпочиває, можеш турбувати його. Вийди вперед на позиції, до яких він повинен поспішати. Поспішай вперед туди, де він не очікує цього.

***

Щоб пройти тисячу лі і не втомитися, перетинай вільні території. Щоб забезпечити досягнення мети при нападі, спрямуй удар по незахищеним позиціям. Щоб бути упевненим у міцності оборони, зміцнюй позиції, на які супротивник не може зробити напад.
Тому, коли хтось уміє нападати, ворог не знає, де організувати оборону; коли хтось вміє захищатися, ворог не знає, де робити напад. Незбагненно! Незбагненно! Це зближує до безформного. Піднесене! Піднесене! Це досягає безгучності. Тому він може бути володарем долі ворога.

***

Щоб здійснити наступ, якому неможливо перешкодити, завдай удару по незахищених позиціях. Щоб здійснити відступ, якому не можна перешкодити, йди з неперевершеною швидкістю. Тому, якщо я хочу вступити у битву, навіть якщо в супротивника високі вали і глибокі рови, він не зможе уникнути битви, тому що я нападаю на об’єкти, які він повинен рятувати.
Якщо я не хочу битися, то навіть якщо я просто прокреслю лінію на землі та стану її захищати, ворог не зможе затягнути мене у битву, тому що ми заважаємо його рухові.

***

Тому, якщо я визначаю розташування сил [сін] супротивника, у той час як мої війська нерозбірливі, я можу зібрати [їх], якщо сили ворога поділені. Якщо ми зібрані в єдину силу, а супротивник поділений на десять частин, то ми робимо на нього напад з переважаючої у десять разів потугою. Тоді нас буде багато, а ворогів — обмаль. Якщо ми зможемо напасти такими великими силами на малу кількість ворога, то ті, хто вступлять з нами в битву, будуть стиснуті з усіх боків.

***

Місце, де ми будемо битися з ворогом, не повинне бути відомим йому. Якщо він не знає про нього, він буде змушений підготувати безліч вузлів оборони. Якщо вузлів оборони, підготовлених ворогом, буде багато, тоді сил, з якими він вступить у бій, буде мало. Тоді, якщо він буде готовий попереду, то позаду буде мало воїнів. Якщо вони захищають тил, спереду буде мало сил. Якщо він готується оборонятися ліворуч, то праворуч буде мало воїнів. Якщо він готується оборонятися праворуч, то тоді ліворуч буде мало воїнів. Якщо в нього не буде незахищених позицій, то тоді в будь-якому місці воїнів буде небагато. Небагато готуються проти багатьох; багато змушують багатьох готуватися проти них.

***

Тому, якщо знати місце і день битви, можна пройти тисячу лі і зібрати разом сили для битви. Якщо не знати ані місця, ані дня битви, тоді ні той, який ліворуч не прийде на допомогу тому, який праворуч, ні тому, який праворуч не прийде на допомогу тому, який ліворуч; ті, хто спереду не зможуть допомогти тим, хто ззаду, а ті, хто ззаду не зможуть допомогти тим, хто спереду. Тим більше, коли дальні знаходяться на відстані в десятки лі, а ближні відстоять на декілька лі. Як я розумію, навіть якщо армія Юе багаточисельна, як цим можливо досягти перемоги? Тому я стверджую, що перемога можлива. Навіть якщо ворог перебільшує нас числом, йому можна не дати вступити у битву..

***

Тому, оцінюють супротивника, щоб розрахувати успіх і втрати.
Підштовхують його, щоб знати його пересування та зупинки. Визначають його розташування [сил], щоб знати смертельні і надійні території. Випробують його, щоб знати, де в нього надлишок, а де — недолік. Тому, військове розгортання в найвищій точці наближається до безформного. Якщо воно безформне, то навіть самий таємний шпигун не зможе розпізнати його, мудрий не зможе скласти план проти нього.

***

Відповідно до форми ворога, ми змінюємо свою армію, але армія не в змозі осягнути ці зміни. Усі воїни знають форму [сил], завдяки якій ми перемагаємо, але ніхто не знає тієї форми [сил], за допомогою якої ми керуємо перемогою. Тому переможна бойова [стратегія] не повторюється, шляхи протистояння ворогу — незліченні.

***

Форма сил армії подібна воді. Форма води — уникати висот і прагнути вниз. Форма сил армії — уникати повноти і завдавати удару по порожнечі. Вода створює потік відповідно до місцевості, армія йде до перемоги відповідно до ворога. Тому в армії немає якогось постійного стратегічного розташування сил; у води немає постійної форми.
Той, хто здатен змінюватися і перетворюватися відповідно до ворога та виривати перемогу, зветься піднесеним! Тому [жоден з] п'яти циклів не панує постійно; чотири пори року не зберігають постійно своє місце; сонце світить більш тривалий і більш короткий час; місяць убуває і прибуває."


7. Битва

Сунь-цзи сказав:

"Стратегія використання армії: [відтоді, як] полководець отримує наказ від правителя, об’єднує армії та збирає війська аж до зіткнення з ворогом та розбивкою табору, немає нічого більш важче, аніж бойова битва. У бойовій битві найважче — це перетворити обхідний шлях у прямий, перетворити несприятливу обстановку у перевагу.
Тому, якщо примусити ворога піти обхідним шляхом і заманити його користю, навіть якщо виступив після нього, то прийдеш раніше нього. Це — розуміння тактики обхідного та прямого.

***

Тому, битва між арміями може бути вигідна, битва між арміями може бути небезпечною. Якщо вся армія змагається за перевагу, не прийдеш вчасно. Якщо обмежити армію задля переваги, обоз і спорядження дуже постраждають.
Тому, якщо скинеш зброю, для того, щоби іти наперед , як удень так і уночі, не зупиняючись на відпочинок, проходячи за день удвічі більше звичайного, і перейдеш сто лі, для того щоби змагатися за користь, полководці трьох армій будуть захоплені у полон. Першими прийдуть сильні, а виснажені — останніми. З такою тактикою тільки один з десяти досягне [поля бою]. Коли за користь б’ються за п'ятдесят лі, командуючий верхньою армією буде у скрутному становищі. З такою тактикою половина людей дійде [до мети]. Якщо борються за користь за тридцять лі, то дві третини армії дійдуть [до мети].
Тому, якщо в армії немає обозу і спорядження, вона загине; якщо немає провіанту, вона загине; якщо немає запасів, вона загине.

***

Так, той, хто не знає задумів удільних князів, не може наперед укладати союзи. Той, хто не знайомий з горами та лісами, міжгір’ями та западинами, формою багновищ та низин, не може вести військо. Той, у кого немає місцевих провідників, не може використовувати переваги місцевості.

***

Тому, армія облаштовується облудністю, просувається задля переваги, та змінюється через розподіл та з'єднання. Тому її швидкість схожа вітрові, її повільність схожа лісовій хащі; її вторгнення і грабунок схожі полум’ю; її нерухомість подібна горам. Її важко усвідомити, як і темряву; у русі вона схожа громові.

***

Коли грабуєш будь-яку місцевість, поділи здобич з військами. Коли поширюєш свою територію, поділили користь. Тримай під контролем стратегічну рівновагу сил та просувайся. Той, хто першим зрозуміє тактику обхідного та прямого, отримає перемогу. Така стратегія бойової битви.

***

У "Керуванні армією" мовлено: "Тому що вони не могли чути один одного, винайшли гонги та барабани, так як не могли бачити один одного, винайшли стяги та прапори. Гонги та барабани, стяги та прапори – це засіб злити разом очі та вуха людей. Коли люди об'єднані, мужні не будуть наступати на самоті, полохливі не будуть
відступати наодинці.

Ось правило керування великими силами.
Тому в нічній битві зроби гонги і барабани багаточисленними, а при денних битвах зроби багаточисленними стяги та прапори, щоб змінити очі та вуха людей.

***

Ци трьох армій можна вирвати з коренем, розум полководця можна відняти. Тому ранком ци ворога — палаюча; у плині дня ци стає млявою; до сутінок ци виснажується. Той, хто вміло використовує армію, уникає палаючої ци супротивника і завдає удару, коли ци млява або виснажена. У цьому шлях керування ци.

***

Перебуваючи в порядку, очікуй безладдя; у спокої очікуй гучного. У цьому шлях керування розумом.

***

З тими, хто поруч, очікуй далекого; з відпочилими очікуй втомленого; із ситими очікуй голодуючого. У цьому шлях керування силою.

***

Не перешкоджай прапорам, коли вони в порядку; не нападай на добре організоване військо. У цьому шлях керування змінами.

***

Стратегія ведення війни така: не наближуйся до високих гір; не стикайся з тими, позаду кого пагорби. Не переслідуй уявних відступаючих. Не нападай на війська, у яких натхнення. Не змушуй армію бути принадою. Не перешкоджай армії, яка йде додому. Якщо оточуєш армію, повинен залишатися вихід. Не тисни на виснаженого ворога. Така стратегія ведення війни."


8. Дев'ять змін

Сунь-цзи сказав:

"Загалом, стратегія ведення війни така. Після того, як полководець отримав накази від правителя, об’єднав армії та згуртував війська, він дотримується наступним правилам:
Не розбивай табір на облудній місцевості.
Гуртуйся із союзниками на зручній місцевості.
Склади стратегічні плани для довколишньої місцевості.
Бийся на місцевості смерті.
Є шляхи, якими не ходять.
Є армії, на які не нападають.
Є укріплені міста, які не штурмують.
Є місцевості, за які не змагаються.
Є накази правителя, які не виконують.
Тому полководець, який володіє розумінням переваг дев'яти змін, знає, як використовувати армію. Якщо полководець не має розуміння переваг дев'яти змін, то, навіть будучи знайомим з місцевістю, він не зможе використовувати переваг.
Той, хто командує армією, але не знає способів дев'яти змін, навіть, якщо він знайомий з п'ятьма перевагами, не зможе керувати людьми.

***

Тому мудрі роздумують над взаємопрониканням користі та втрати. Якщо вони оцінюють користь [у скрутному стані], зусилля можуть бути виправдані. Якщо оцінюють шкоду [у можливій користі], труднощі можуть бути дозволені.
Тому, підкоряй удільних князів погрозою шкоди; зацікав їх багаточисельними справами; і нехай удільні князі поспішають за користю.

***

Стратегія ведення війни така: не покладайся на те, що ворог не прийде, покладайся на засоби, які маєш у своєму розпорядженні, щоб зустріти його. Не покладайся на те, що ворог не нападе; покладайся на те, щоб наші позиції були невразливі для нападу.

***

У полководця п'ять небезпек [рис характеру]:

Прагнучий померти може бути убитий.

Прагнучий жити може бути полонений.

Той кого[легко] опановує лють і нерозважно [діючий] може бути ображений.

Бажаючий бути сумлінним і чистим може бути зганьблений.

Той хто любить людей може опинитися у скрутному становищі.

Ці п'ять небезпечних якостей — крайності для полководця, можливе нещастя при веденні війни. Знищення армії і смерть полководця неминуче виникають від цих п'яти, тому їх потрібно вивчити."


9. Маневрування армією

Сунь-цзи сказав:

"Що стосується розташування армії і розуміння ворога:
Перетинаючи гори, рухайся долинами, шукай надійну позицію і займай висоти. Якщо ворог утримує висоти, не дряпайся нагору, щоб вступити у битву. Таке розташування армії в горах.
Перейшовши річку, тримайся на відстані від ворога. Якщо він переходить річку, щоб напасти, не зустрічай його у воді. Коли половина його сил переправилася, це зручний момент, щоб завдати удару. Якщо хочеш вступити з ворогом у бій, не розташовуй свої війська біля річки, щоб зустріти його, а шукай зручну позицію та займи висоти. Не ставай проти плину. Такий шлях розташування армії там, де є річки.
Коли переходиш через солоні багновища або трясовину, зроби все можливе, щоб якнайшвидше піти звідси, не барися. Якщо вступиш у битву на багновищі, займи трав'янисте місце, і нехай ліс буде позаду. Такий шлях розташування армії в багновищах і трясовинах.
На рівнинах розташовуй сили на зручній місцевості, праворуч нехай будуть височини, спереду — небезпечна місцевість, позаду — надійна місцевість. Таке правило розташування на рівнинах.
Ці чотири [розташування], корисних для армії, забезпечили Хуан-ди перемогу над "чотирма імператорами".

***

Армія любить висоти та ненавидить низини, цінує сонячне [ян] та нехтує темне [інь]. Вона любить життя і займає повноту. Армія, яка перемагає сто хвороб, отримає перемогу.

***

Там, де пагорби і височини, необхідно зайняти сторону ян, так, щоб вони були позаду і праворуч. Це вигідно для армії і [використовує природну] допомогу місцевості.

***

Коли у верхів'ях дощі, ріка піниться. Якщо хочеш переправитися, почекай, поки річка заспокоїться.

***

Необхідно швидко піти з небезпечних місць, таких, як стрімкі міжгір’я з гірськими проходами, "небесна криниця", "небесна в’язниця","небесна мережа", "небесна яма" і "небесна ущелина". Не наближуйся до них. Коли ми тримаємося від них на відстані, супротивник [змушений] залишити їх у своєму тилу.

***

Коли армія зіштовхується з ярами та міжгір’ями, заболоченою місцевістю з очеретом і високою травою, гірськими лісами або густим і поплутаним чагарником, необхідно ретельно обслідувати їх, тому що там можуть бути заховані засідки і шпигуни.

***

Якщо [ворог] неподалеку від нас поводиться тихо, він спирається на допомогу ярів. Якщо, здалеку, він викликає на битву, отже він хоче, щоб ти наступав, [тому що] займає вигідну і зручну рівну місцевість.

***

Якщо заворушилися дерева, ворог наближається. Якщо в густій траві багато [помітних] перешкод, це для того, щоб викликати нашу підозру. Якщо злітають птахи, там засідка. Якщо тварини перелякані, ворог готує раптову атаку.

***

Якщо пил піднімається догори стовбуром, це означає, що йдуть колісниці. Якщо він стелиться низько та широко, це робить наступ піхота. Якщо він розсіюється тонкими цівками, отже збирають хмиз.
Якщо він рідкий, та то наближається то віддаляється, отже розбивають табір.
Той, хто говорить шанобливо, але підсилює приготування, буде наступати. Той, хто говорить войовничо та просувається поспішно, відступить.
Той, чиї легкі колісниці першими розгортуються віялом у сторони, готується [до битви].
Той, хто шукає миру, не ставлячи ніяких попередніх умов, [наслідує] стратагемі.
Той, чиї війська шарпаються, але [хто] розташовує свою армію у бойовий порядок, виконує заздалегідь намічене.
Той, [чиї війська] то наступають, то відходять, готує пастку.

***

Ті, хто стоять, спершися на зброю, голодні. Якщо ті, хто носить воду, п'ють першими, отже вони відчувають спрагу. Якщо вони бачать ясну користь, але не знають, чи наступати чи ні, отже вони втомилися.

***

Там, де птахи збираються в зграї, нікого немає. Якщо супротивник перегукується вночі, він наляканий. Якщо армія хвилюється, отже у полководця недостатньо жорсткості. Якщо стяги та прапори пересуваються з місця на місце, супротивник розгублений. Якщо його командири у люті, отже ворог стомлений.

***

Якщо вони убивають коней та їдять м'ясо, отже в армії мало збіжжя. Якщо вони розвішують черпаки та глечики і не повертаються у табір, отже вони готуються до запеклої сутички.

***

Той, у кого воїни постійно збираються малими групами у різних місцях та розмовляють між собою пошепки, загубив владу над армією. Той, хто часто роздає нагороди, знаходиться у великій скруті. Той, хто часто накладає покарання, знаходиться у складному становищі. Той, хто спочатку жорсткий, а потім боїться людей, являє собою зразок дурості.


***

Той, хто направляє посланців із пропозиціями, хоче перепочинку.

***

Якщо війська супротивника підняті та наближаються до наших сил тільки для того, щоб зайняти позиції і не вступати у битву, за ними потрібно уважно спостерігати.

***

Для армії багаточисельність — не найголовніше, тому що малочисельність тільки значить неможливість погрожувати та нападати. Досить оцінити власні сили, оцінити стан ворога та захопити його. Тільки той кому не вистачає розуму та хто зневажливо ставиться до ворога обов'язково потрапить у полон.

***

Якщо накладаєш покарання на війська до того, як вони стали віддані тобі, вони не будуть підкорятися. Якщо вони не підкоряються, їх буде важко використовувати. Якщо не накладаєш покарання після того, як війська стали віддані тобі, їх не можна використовувати.

***

Тому, якщо командуєш ними за допомогою цивільних заходів та об’єднуєш їх військовими методами, це називається "упевнено схопити їх".

***

Якщо накази постійно застосовуються для настанови людей, люди будуть коритися. Якщо накази застосовуються для настанови людей не постійно, люди не будуть коритися. Той, чиї накази постійно виконуються, установив взаєморозуміння між людьми."


10. Форми місцевості

Сунь-цзи сказав:

"Основні форми місцевості наступні: доступна, висяча, тупикова, стиснута, стрімчаста та
простора.

Якщо ми можемо йти вперед і супротивник теж може просуватися, це називається "доступною місцевістю". На такій місцевості, першою справою займай висоти і [сторону] ян, а також забезпеч шляхи для підвозу провіанту. Тоді, якщо ми вступимо у битву, за нами буде перевага.

Якщо ми можемо просуватися вперед, але повернутися буде важко, це називається "висячою місцевістю". У цій ситуації, якщо супротивник не підготовлений, йди вперед та перемагай його. Якщо супротивник підготовлений, а ми безуспішно почали вилазку, повернутися назад буде важко і користі не буде.

Якщо ні нам, ні супротивникові не вигідно йти вперед, це називається "тупиковою місцевістю". У цьому стані, навіть якщо супротивник намагається заманити нас користю, ми не йдемо вперед. Відведи [наші сили] та відходь. Якщо ми завдамо удару тоді, коли половина військ супротивника просунулася вперед, це буде вигідно.

Що стосується "стиснутої" місцевості, якщо ми заходимо на неї першими, необхідно зайняти її всю і чекати супротивника. Якщо супротивник займає її першим і всю, не йди за ним. Якщо він займає її не всю, тоді йди за ним.

Що стосується стрімчастої місцевості, якщо ми займаємо її першої, ми повинні тримати висоти і сторону ян, щоб чекати супротивника. Якщо супротивник займе її першим, відведи [наші сили] та іди. Не переслідуй супротивника.

Що стосується розлогої місцевості, то якщо стратегічні сили рівні, буде важко викликати [супротивника] на бій. Вступити у битву не буде корисно.

Такі є шість Дао місцевості. Полководець, який несе відповідальність за командування, не може не вивчати його.

***

Тому, є [шість типів нещасливих] армій: тої що біжить, та яка , розпущена, потопаюча, та яка руйнується, безладна та розгромлена. Ці шість не від Неба і Землі, а від помилок полководця.
Коли стратегічні сили рівні, а один нападає на десятьох, це називається "бігуча".
Якщо війська сильні, а командири — слабкі, це називається "розпущена".
Якщо командири сильні, а війська — слабкі, це називається "потопаюча".
Якщо вищі командири в люті і не підкоряються, самовільно, не стримуючи гніву, вступають у бій, а полководець не знає їхніх здібностей, це називається "саморуйнуюча".
Якщо полководець слабкий та недостатньо суворий, не стійкий у своїх розпорядженнях та керівництві; якщо командири і війська не виконують постійних [обов'язків], а розташування військ у бойовий порядок йде абияк, це називається "безладна".
Якщо полководець, нездатний оцінити супротивника, вступає в бій з малими силами проти багаточисленних; нападає зі слабкими на сильних, а в армії немає перевірених добірних частин, це називається "розгромлена".
Такі шість Дао поразки. Полководець, який несе відповідальність за командування, не може не вивчати їх.

***

Форми місцевості — це допомога армії. Спостереження за ворогом, організація перемоги, вивчення ярів та ущелин, далекого та близького — усе це складає Дао головнокомандуючого. Той, хто знає і використовує все це в бою, неодмінно отримає перемогу. Той, хто не знає цього або не використовує у бою, неодмінно буде розбитий.

***

Якщо Дао війни виразно [говорить] про перемогу, то навіть якщо правитель вимагає уникати битви, битися дозволено. Якщо Дао Війни говорить про те, що не здобудеш перемогу, то навіть якщо правитель вимагає вступити у битву, уникати битви дозволено.
Тому [командуючий], який не наступає тільки для того, щоб здобути славу і не [утримується від бою] тільки для того, щоб [уникнути смертного вироку] за прорахунки і відступ, але бажає тільки зберегти людей і принести правителеві користь — скарб для держави.

***

Коли полководець дивиться на війська, як на своїх дітей, вони підуть за ним у найглибші долини. Коли він відноситься до військ, як до своїх улюблених дітей, вони будуть жадати померти разом з ним.
Але якщо з ними добре поводяться, але їх не можна використовувати, якщо їх люблять, але ними не можна командувати, або, коли вони в сум'ятті, ними не можна керувати, то їх можна порівняти із зарозумілими дітьми. Таку армію не можна використовувати.

***

Якщо я знаю, що з нашими військами можна нападати, але не знаю, що на ворога не можна нападати, це тільки півшляху до перемоги. Якщо я знаю, що супротивника можна атакувати, але не знаю, що наші війська не можуть нападати, це тільки півшляху до перемоги.
Знати, що на супротивника можна напасти, і знати, що наша армія здатна зробити напад, але не знати, що місцевість для битви незручна, це тільки полшляху до перемоги. Тому той, хто дійсно знає армію, ніколи не буде введений в оману, коли він виступає, і ніколи не буде доведений до крайнощів, починаючи дії.
Тому мовлено: якщо знаєш ворога і знаєш себе, твоя перемога буде безсумнівна. Якщо знаєш Небо і знаєш Землю, твоя перемога буде повною."


11. Дев'ять місцевостей

Сунь-цзи сказав:

"Стратегія ведення війни така: існують місцевості, що розпорошують, ненадійні місцевості, суперечливі місцевості, пересічні місцевості, вузлові місцевості, важкі місцевості, місцевості-пастки, оточені місцевості та смертельні місцевості.
Коли удільні князі б’ються на власній землі, це " розпорошуюча місцевість".
Коли вони вступають на чужі землі, але не глибоко, це "ненадійна місцевість".
Якщо, коли ми займаємо місцевість, це корисно нам, а коли її займає супротивник — корисно йому, тоді це — "суперечлива місцевість".
Коли ми можемо просунутися і супротивник теж може йти назустріч, це — "пересічна місцевість".
Земля удільних князів оточена з трьох сторін так, що хто б не прийшов першим, отримає вигоду в Піднебесній; це — "вузлова місцевість".
Коли хто-небудь заходить усередину чужої землі, обходячи багаточисельні міста, це — "важка місцевість".
Де гори та ліси, яри та міжгір’я, драговини та болота, а по дорозі важко тримати зв'язок, це — "місцевість-пастка".
Коли вхід стиснутий з усіх боків, а повернення можливе тільки обхідним шляхом, і супротивник може напасти на нас невеликими силами, це — "оточена місцевість".
Коли, самовіддано борючись, виживають, а якщо не б’ються, то гинуть, це — "смертельна місцевість".

***

Тому не вступай у бій на розпорошуючій місцевості.
Не зупиняйся на ненадійній місцевості.
Не атакуй на суперечливій місцевості.
На пересічній місцевості не допускай, щоб війська виявилися відрізаними.
На вузловій місцевості об’єднуйся та укладай союзи [із сусідніми удільними князями].
На важкій місцевості відбирай провізію.
По місцевості-пастці проходи [швидко].
На оточеній місцевості використовуй стратегію.
На смертельній місцевості вступай у битву.

***

У стародавності ті, хто умів вести війну, могли перешкоджати тому, щоб передні формування супротивника і тил підтримували зв'язок один з одним; щоб великі і дрібні частини спиралися один на одного; щоб знать та люди низького походження приходили один одному на допомогу; щоб вищі і нижчі чини довіряли один одному. Вони вміли сприяти тому, щоб війська були розділені і не могли з'єднатися, а якби навіть з'єдналися, ними не можна було б керувати. Вони виступали, коли було вигідно; коли не вигідно, зупинялися.

***

Якщо я запитаю: коли супротивник багаточисельний, зібраний та збирається іти у наступ, як ми повинні відповісти на це? Я скажу, спершу захопи те, що він любить, і тоді він буде слухати тебе.

***

У цьому природа армії: швидко просуватися; використовувати відсутність супротивника; йти несподіваним шляхом; атакувати там, де він не підготувався.

***

У цілому, Дао наступальної війни полягає в тому, щоб, проникнувши глибоко [на чужу землю], тримати сили в єдності, тоді ті хто захищається не зможуть перемогти тебе.

***

Якщо добувати харчі в родючій місцевості, у трьох армій буде досить їжі. Якщо уважно піклуватися про них та не перевантажувати їх, то ци [війська] збереться воєдино, а сили його будуть неперевершені.

***

Коли збираєш армію та вибудовуєш стратегію, ніхто не повинен проникнути в її таємницю.

***

Кидай їх туди, відкіля немає виходу, і вони будуть помирати, не відступаючи. Коли немає можливості уникнути смерті, командири та солдати віддадуть усі свої сили.

***

Коли командири і солдати проникнули всередину [чужої землі], вони будуть триматися один одного. Коли немає виходу, вони будуть битися.
Тому, навіть якщо солдати не попереджені, вони підготовлені; без усяких зусиль вони підтримують один одного; без усяких сумнівів вони близькі один одному; без усяких наказів на них можна покластися. Заборони пророкування, усунь сумнів, і вони помруть без коливань.

***

Якщо у наших воїнів немає великого майна, це не тому, що вони нехтують багатством. Якщо вони не живуть довго, це не тому, що вони ненавидять довголіття. У день, коли віддані накази, сльози тих солдатів, хто сидить, намочать рукава, а сльози тих, хто лежить, скотяться по щоках. Однак, якщо поставити їх у безнадійний стан, вони виявлять мужність Чжу чи Гуя.

***

Тому той, хто вміло веде війну, подібний шуайжань[змії]. Шуайжань живе на горі Чан. Якщо вдарити її по голові, відгукнеться хвіст; якщо вдарити по хвосту, відгукнеться голова. Якщо вдарити по середині, відгукнеться і хвіст, і голова. Якщо запитаю, чи можемо ми зробити армію подібній до цієї змії, я скажу — можемо. Наприклад, люди У та Юе ненавидять один одного; але якщо вони перетинають річку в одному човні, і раптом налетів сильний вітер, вони будуть допомагати один одному, як ліва та права рука.

***

Тому, недостатньо зв'язати коней і зарити в землю колісниці по самі осі, [щоб запобігти втечі солдатів]. Згуртуй їхню мужність, щоб вони стали як одне ціле, за допомогою Дао керування. Здійсни правильне з'єднання твердого та легкого за допомогою форми місцевості.

***

Тому той, хто досяг успіхів у веденні війни, веде військо за руку, начебто це одна людина, так, що воно беззаперечно кориться.

***

Для полководця важливо бути спокійним і незбагненним для інших; прямим та дисциплінованим, здатним притупляти слух та зір солдатів і командирів, тримаючи їх у невіданні. Він вносить зміни в керування та задуми, щоб люди не довідалися про них. Він приховує свій стан та йде обхідним шляхом, щоб інші не могли передбачити його дії.

***

Та мить, коли полководець призначений командувати військами, подібна до того, неначе вони піднялися на висоту та залишили драбини. Полководець просувається разом з ними всередину земель князів і потім спускає гак. Він командує ними, начебто веде отару овець — уперед, назад, але ніхто не знає, куди вони йдуть.

***

Зібрати сили трьох армій, кинути їх у небезпеку — у цьому призначення полководця.

***

Дев'ять змін місцевості — переваги, що виникають із стискання та розтягування, з форми людських відчуттів. Все це всі потрібно вивчити.

***

В цілому, Дао наступальної війни міститься у наступному:

Коли війська зайшли далеко, вони будуть об'єднані, а коли недалеко, вони [будуть схильні] розпорошуватися.
Коли [армія] залишила державу, перетнула кордон [ворога] і веде війну, це "відрізана місцевість".
Коли чотири сторони відкриті, це "вузлова місцевість".
Коли просунувся далеко, це "важка місцевість".
Коли просунувся недалеко, це "ненадійна місцевість".
Якщо позаду тебе — фортеця, а попереду — вузький простір, це "оточена місцевість".
Якщо йти нікуди, це "смертельна місцевість".
Тому на розпорошуючій місцевості, я збираю разом їх волю.
На ненадійній місцевості я наказую їм зібратися.
На суперечливій місцевості я висуваю тилові частини вперед.
На пересічній місцевості я приділяю увагу обороні.
На вузловій місцевості я зміцнюю наші союзи.
На важкій місцевості я забезпечую постійне постачання продовольством.
У місцевості-пастці я [швидко] просуваюся уздовж доріг.
На оточеній місцевості я перекриваю всі проходи.
На смертельній місцевості я показую ворогові, що ми готові загинути.

***

Так, природа армії у тому, щоб захищатися, коли вона оточена; щоб люто битися, коли немає іншого виходу; щоб додержуватися наказів при змушених [обставинах].

***

Тому той, хто не знає задумів удільних князів, не може укладати наперед союзів. Той, хто не знає розташування гір та лісів, ярів та ущелин, трясовин та боліт, не може керувати армією. Той, у кого немає місцевих провідників, не скористається перевагами місцевості. Той, хто не знає одного з цих дев'яти правил, не може командувати армією гегемона або справжнього правителя.

***

Коли армія гегемона або справжнього правителя нападає на велику державу, вона не може зібрати свої сили. Коли вона направляє на ворога свою лякаючу силу, його союзи розпадаються. Тому вона не бореться ні з якими союзами у Піднебесній. Вона не зміцнює владу інших у Піднебесній. Вір у свої сили, зверни на ворога свою лякаючу силу. Тоді його міста можуть бути здобуті, його держава може бути підкорена.

***

Роздавай нагороди, які не вимагає закон, віддавай виняткові накази. Керуй силами трьох армій, начебто командуєш однією людиною. Давай їм завдання, не пояснюй їм причин. Підкорюй їх [майбутньої] користю, але не повідомляй про [можливий] нещастя.

***

Став їх у безнадійний стан, і вони будуть невразливі; веди їх усередину смертельної місцевості, і вони будуть жити. Тільки коли війська зайшли у таку [місцевість], вони зможуть створити перемогу з поразки.

***

Ведення воєнних дій ґрунтується на відповідності та докладному [вивченні] задумів ворога. Якщо в такому випадку хто-небудь направляє [свою силу] на супротивника, завдає удару на відстані в тисячу лі тисячу та вбиває полководця, про нього говорять як про "вправного та здатного завершувати військові справи".

***

Тому в той день, коли правитель збирає армію, закрий проходи, знищ бирки і не дозволяй посланцям ворога пройти. Проводь обговорення стратегії у верхній залі храму, щоб справи були виконані.

***

Якщо ворог відкриває двері, варто ввірватися.

***

[Нападай] у першу чергу на те, що він любить. Не затверджуй заздалегідь час для битви; оцінюй ворога та реагуй на його зміни, щоб визначити стратегію битви.

***

Тому спочатку будь як цнотлива дівчина [у себе дома]; потім — коли ворог відчиняє двері — будь подібний зайцеві, що втікає. Супротивник не зможе протистояти.


12. Вогневі атаки

Сунь-цзи сказав:

"Існує п'ять видів вогневих атак: перший, коли спалюють людей; другий, коли спалюють провіант; третій, коли спалюють обози; четвертий, коли спалюють арсенали; п'ятий, коли спалюють бойові порядки.

***

Застосування вогневих атак залежить від відповідних умов. Оснащення для вогневих атак потрібно цілком приготувати до того, коли вони будуть потрібні.
Проведення вогневих атак має свою сприятливу пору року, а розпалювання вогню — у відповідні дні. Що стосується пори року, то це сухі періоди; що стосується дня, то це коли місяць знаходиться в цзи, бі, чи/або чжень. Коли місяць у цих чотирьох фазах, піднімається вітер.

***

В цілому, у вогневій атаці необхідно відповідати на п'ять змін вогню:
Якщо вогонь виник у [таборі ворога], необхідно негайно відповісти [атакою] ззовні.
Якщо вогонь пущений, але армія супротивника спокійна, почекай, не нападай.
Коли полум'я досягло апогею, якщо можеш, нападай; якщо ні, утримайся.
Якщо атаку вогнем можна почати ззовні, не покладаючись на [сприяння] зсередини, вибери підходящу мить та починай.
Якщо вогонь пущений за вітром, не атакуй з підвітреної сторони.

***

Вітер, що піднявся вдень, збережеться; той що піднявся уночі, припиниться.

***

Армія повинна знати п'ять змін вогню, щоб протистояти їм у сприятливий для їхнього використання час. Тому, допомога полум’я при нападі очевидна, допомога води при веденні атаки також значуща. Водою можна відрізати, але не можна захопити.

***

Тому, якщо будь-хто перемагає в битві й успішно нападає, але не використовує цих засобів, це лихо, а його самого називають "марнотратним та повільним". Тому сказано, що мудрий полководець обмірковує їх; розумний полководець використовує їх.

***

Якщо немає користі, не виступай. Якщо мети не можна досягти, не використовуй армію. Доти, доки не буде загрожувати небезпека, не вступай у війну. Правитель не може зібрати армію тільки через свій гнів. Полководець не може вступити в битву тільки через крах своїх надій. Коли корисно, просувайся; коли корисно, зупинися. Обурення може обернутися у щастя, роздратування може обернутися в радість, але знищену державу неможлива відродити; мертвого не можна повернути до життя.
Тому просвічений правитель обережний з війною, розумний полководець шанобливий до неї. У цьому Дао забезпечення безпеки держави і збереження армії у цілості."


13. Використання шпигунів

Сунь-цзи сказав:

"Коли посилають у похід армію в сто тисяч на відстань у тисячу лі, витрати народу і витрати правлячого будинку будуть складати тисячу золотих у день. Тих, кому заподіють занепокоєння і збиток усередині та зовні, хто буде лежати виснажений на шляхах і не зможе займатися сільськогосподарською працею, буде......... сімсот тисяч родин.
Армії знаходяться у віддаленні протягом декількох років, щоб на протязі одного дня битися за перемогу, і при цьому [полководці] скупляться на ранги і винагороди у сто золотих і, тому, не знають положення ворога. Це межа негуманності. Така людина — не полководець над людьми, не помічник правителеві, не вершитель перемоги.

***

Засобом, завдяки якому просвічені правителі та мудрі полководці виступали і підкоряли інших, а їхнє досягнення перевершували багатьох, було випереджуюче знання.
Випереджуюче знання, не можна отримати від демонів та духів, не можна одержати з явищ або небесних знамень; воно повинно бути отримане від людей, тому що воно є знання справжнього стану супротивника.

***

Тому існує п'ять видів шпигунів, яких треба використовувати: місцеві шпигуни, внутрішні шпигуни, обернені [подвійні] шпигуни, мертві [неповернуті] шпигуни та повернуті шпигуни. Коли використані всі п'ять видів і ніхто не знає їхні шляхи, це називається "таємничим засобом". Вони — скарб для правителя.
Місцеві шпигуни — використовуй людей, які мешкають у відповідних областях.
Внутрішні шпигуни — використовуй людей, які займають посаду в державі ворога.
Подвійні агенти — використовуй шпигунів супротивника.
Неповернуті шпигуни — використовуються для поширення дезінформації поза державою. Споряди наших [неповернутих] шпигунів [брехливими повідомленнями] та нехай вони передадуть їх агентам ворога.
Повернуті шпигуни — повертаються з інформацією.
Тому з усіх справ у трьох арміях немає більш близьких полководцю, аніж відносини зі шпигунами; немає нагород більш щедрих, аніж ті, які надають шпигунам; немає справ більш таємничих, аніж ті, що стосуються шпигунів.

***

Не володіючи мудрістю наймудрішого, не можна використовувати шпигунів; не будучи гуманним та справедливим, не можна задіяти шпигунів; не будучи незбагненним та вдумливим, неможливо упіймати суть розвідувальних повідомлень. Це незбагненно, незбагненно! Немає місця, де б не використовували шпигунів.

***

Якщо ще до початку місії вона була розкрита, шпигун і ті, кому він передав повідомлення, повинні бути страчені.

***

У цілому, що стосується армій, по яких хочеш завдати удару, міста, на які хочеш напасти, людей, яких хочеш знищити, першою справою довідайся імена командуючого обороною, його помічників, членів штабу, особистої охорони та челяді. Нехай наші шпигуни довідаються про це.

***

Необхідно шукати шпигунів ворога, які прийшли шпигувати проти нас. Спокуси їх користю, підпусти їх до себе та утримай. Так можна придбати і використовувати подвійних агентів. Завдяки отриманим від них повідомленням, можна придбати місцевих та внутрішніх шпигунів. Завдяки отриманим від них повідомленням, неповернуті шпигуни можуть поширити хибні думки, тим самим ошукуючи ворога. Завдяки отриманим від них повідомленням, можеш використовувати повернених шпигунів, коли буде потрібно.
Правитель повинен знати ці п'ять правил роботи зі шпигунами. Це знання залежить від обернених шпигунів: тому, необхідно бути щедрим відносно подвійних агентів.

***

У стародавності, коли піднімалося царство Інь, у них був І Чжи в державі Ся. Коли піднімалося Чжоу, у них був Люй Я [Тай-гун] у Інь. Тому просвічені государі та мудрі полководці, які були здатні роздобути розумних шпигунів, обов'язково досягнуть великих результатів. У цьому — утаємничений шлях воєнних дій, те, на що, виступаючи у похід, покладаються три армії."


Примітки

1. У і Юе – царства, що знаходилися до півдня від Янцзи і які вважалися жителями Серединної рівнини найбільш варварськими.

2. У Цзи-сюй – стратег, що відіграв велику роль у посиленні царства У. Деякі коментатори пояснюють відсутність згадувань про Сунь-цзы в "Цзо чжуань" тим, що У Цзи-сюй був настільки впливовою фігурою і, на додаток, прямим начальником Сунь-цзи, що просто затьмарив свого підлеглого.

3. Даний текст, можливо, являє собою автентичний запис першої бесіди правителя У з Сунь-цзи і підтверджує, що споконвічно "Мистецтво війни" складалося з тринадцяти глав, як про цьому і сказано в "Шицзи".

4. Класифікація місцевостей – один з наріжних каменів концепції Сунь-цзи. Цьому питанню спеціально присвячені кілька глав.

5. Дао можна розуміти тут у двоякому змісті: як наслідування конфуціанським чеснотам (гуманності і справедливості) або ж як здійснення військових принципів, що ведуть до перемоги.

6. Мається на увазі не розташовуватися нижче ворога за течією, щоб уникнути небезпеки бути затопленим, якщо ворог спорудить греблю.

7. Мається на увазі скорення Жовтим Імператором чотирьох злих правителів, що знаходилися по чотирьох сторонах світла (Чорний Імператор – на півночі, Білий Імператор – на заході і т.д.). Ці бої вважалися міфологічним початком військових зіткнень у Китаї.

8. "Небесний колодязь" – долина, із усіх чотирьох сторін оточена горами або високими пагорбами.
"Небесна темниця" – долина, оточена горами або пагорбами з трьох сторін. Армію, що необачно зайшла в неї, легко заблокувати.
"Небесна мережа" – місцевість з густою і пишною рослинністю, що утрудняє рух людей і колісниць.
"Небесна яма" – болотиста місцевість, де загрузнуть люди і вози.
"Небесна ущелина" – територія, де є сховані проходи, ворог може скористатися ними і підійти непоміченим.

9. Місцевість, де перетинаються дороги і транспортні шляхи.

10. Аналогія зі спусковим гачком арбалета. Командуючий звільняє стримувані сили військ.

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ