Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

ЗНАТИ МОРСЬКУ ІСТОРІЮ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ!

6 липня 2011 року в Українському культурно-інформаційному центрі в Севастополі відбулась презентація нової книги дослідника історії заслуженого журналіста України, капітана 1 рангу запасу Мирослава Мамчака “Чорноморський флот у боротьбі за незалежність України (1917–1921 рр.)”. На обкладинці зображена фотографія маніфестації у Севастополі на честь проголошення Української Народної Республіки 25 листопада 1917 р., що свідчить про безперервність української історії в нашому місті. Дослідження автор присвятив пам’яті екіпажу ескадреного міноносця “Завидний”, який першим підняв Український національний прапор над Чорним морем.

Книга ілюстрована великою кількістю історичних фотографій, подано реєстр кораблів Українського державного флоту України (1917–1921 рр.) та доповнена матеріалом “Мартиролог офіцерів і урядовців Українського державного флоту (1917–1921 рр.)”, у якому зібрані дані про 143 особи. Під час роботи над книгою автором використано 50 архівних джерел та досліджень. Він висловив подяку Андрію Лубенцю за конструктивні поради.

Мирослав Мамчак у передмові стверджує, що “українські моряки позбавлені знань про боротьбу старших поколінь українців за національний флот і Чорне море”. Очевидно, що цю історію необхідно знати не лише морякам, а й слухачам академії, ліцеїстам та широким колам суспільства. Знати прізвища попередників, які залишаться в історії, незважаючи на замовчування та шалену пропаганду.

Автор описав ключові моменти, які стосуються досліджуваної теми – будівництво Українського державного флоту УНР з травня 1917 по квітень 1918 рр., руйнування флоту УНР, більшовицькі репресії, відновлення Державного флоту УНР в Одесі, розвиток ситуації в Криму і в Севастополі німецьку політику стосовно Криму і флоту, державний флот Української Держави з травня 1918 по грудень 1918 р., німецько-український флот в Севастополі, флот Української Держави в Одесі та Миколаєві, зраду Українського державного Флоту та відродження його Директорією УНР, поразку у боротьбі і причини загибелі флоту.

“У англійців є популярним прислів’я: “Флот існує, тому багато чого не трапилося”. Ми ж, українці, мусимо з гіркотою визнати, що у період, коли у нас флоту не існувало, трапилося дуже багато жахливих речей.
Пам’ятаймо історію, бо вона має властивість повторятися”, – закликає читачів автор, завершуючи дослідження.

На презентації були присутні журналісти центральних та севастопольських ЗМІ. Була тепла атмосфера дружнього спілкування. Чомусь, як по команді, не прийшли проросійські журналісти, хоча і були запрошені. Мабуть, бережуть своїх читачів від інформаційного стресу.

Мирослав Мамчак з 2005 року у Снятинському видавництві “ПрутПринт” вже видав кілька книг: “Флотоводці України. Історичні нариси, хронологія походів”, “Україна: шлях до моря. Історія Українського флоту”, “Траверзом історії. Нариси, вірші, бувальщини, притчі”, збірку гумористичних нарисів і віршів “Ой було на флоті, було…”, “Військово-морська символіка України”, “Тарас Шевченко і флот”. Цей історичний нарис побачив світ у Севастополі.

Ближчим часом нове дослідження, як і попередні книги, можна буде прочитати на порталі “Українське життя в Севастополi” в бібліотеці ім. Марії Фішер-Слиж за адресою http://ukrlife.org/main/library.html .

Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

 

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ