Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Iван Боднарук
МIЖ ДВОМА СВIТАМИ
Вибранi статтi про українських письменникiв

МАЙСТЕР ЗАЛІЗНОГО СЛОВА

Один із найвизначніших сучасних поетів і есеїстів Євген Маланюк святкує цього року 70 — літній ювілей. Його ім'я добре відомо не тільки широкому загалові українського громадянства, але теж у літературних колах Європи. З п'ятьох визначних поетів, що їх мав колись львівський "Вісник" Донцова, Маланюк єдиний, якому вдалося вийти живим із виру війни та повоєнної скитальщини. Як відомо, Олена Теліга і О.Ольжич були замордовані гітлерівцями, Ю.Клерн помер на еміграції від недоїдання, а Л.Мосендз у туберкулічній санаторії. Залишився Маланюк, що є однією з найбільших постатей сьогоднішньої української культури.

Провідний колись поет у плеяді "вісниківців", Є.Маланюк народився 1 лютого 1897 року у степовій Україні, на Херсонщині, в сім'ї козацько — чумацького походження. Закінчив у Єлисаветі реальну школу, а потім учився в Петербурзі та на інженерсьому факультеті Господарської Академії в Подєбрадах. Закінчивши політехнічний інститут, був покликаний до війська в час I-ї світової війни й закінчив Київську військову школу. Як старшина армії УНР брав участь у визвольних змаганнях народу й боровся за українську державу. З нашою армією пішов 1920 року на еміграцію. Жив спочатку в польському таборі для інтернованих країнських частин у Каліші, звідки вдалося йому дістатися до Чехії, де закінчив 1923 року Подєбрадську Академію. Потім працював інженером у Польщі, переважно у Варшаві. Під кінець II-ї світової війни поселився в Німеччині, звідки з транспортом скитальців переїхав до ЗСА.
На чужині проживаючи, почав шукати причин нашої поразки в боротьбі проти Москви. Дійшов до висновку, що одною з причин є наші безмежні простори, які своїм спокоєм приспали чуйність народу. Шукаючи засобів рятування народу, сягає Маланюк зором до славних часів княжої Руси й козацької держави. І в цьому треба шукати генези державницької тематики Маланюка. Українському степові він протиставить сталевий кулак, маючи перед очима здисциплінований і бойовий Рим. Він благає в Бога: "Вчини мене бичем твоїм — ударом, вистрілом, набоєм, щоб залишивсь хоч чорний дим над неповторною добою!"
На еміграції поет тужить за Україною, називає її Земною Мадонною і степовою Гелладою, які має за собою гарні традиції, а перед собою — славну могутність. Українці в нього "високі й русяві", що не хочуть бути рабами Москви. Пізніше ми бачимо в поезії Маланюка вияви щирого гуманізму. В постійній боротьбі між Любов'ю і Ненавистю він підносить до вершин Любов.
Проживаючи на чужині, Маланюк пильно слідкує за подіями на покиненій батьківщині, тому його творчість пов'язана духовно з нашим ренесансом 1920 — х років на Україні та його розгромом у 1930-х роках. Большевицька преса його постійно атакує, як "українського фашиста". Свій гнів за наші поразки звертає поет не тільки проти зовнішніх ворогів, але й проти нашої внутрішньої слабости. Як волюнтарист, він бажає нового типу сильної людини. Його поезію характеризує динамізм і патетичний профетизм. Він цікавиться особливо творчістю і постаттю П.Куліша та його ролею в нашій літературі.
Його перша збірка поезій це "Стилет і стилос". В нього виступає переважно регулярна строфа й різноманітна ритміка, з перевагою ямбу. В.Державин сказав, що Маланюк "лише почасти причетний до клясицизму, а в переважній більшости своїх творів хитається між символізмом і барокко, чи романтизмом, з вельми значною перевагою цього останнього". Маланюк увів у нашу поезію державний напрям. Як історіософ, він розробив чітку візію майбутньої України. "Варязька сталь і візантійська мідь" мають, за його поглядом, стати наріжними каменями нашої держави.
Розпочав свою творчість як романтик і новатор. Давав наснажені волюнтаристичні поезії, в яких виступає сильна любов до батьківщини й полум'яний гнів до Москви:

Даремно, вороже, радій,
Не паралітик і не лірник
Народ мій...

Ще засилатимеш,на жаль,
До Києва послів московських,
І по паркету наших заль
Ступати лаптю буде сковзько.

Не знайдемо вже в поезії Маланюка традиційних вишневих садків, зітхань соловейків і подібних ідилій. У його "рвучих і ярких віршах" виступає сила, його образи дуже сміливі й завжди влучні. Сл.п.Микола Фоменко скомпонував музику до слів Маланюка "Гірка весна", яка дуже глибоко проникає і відтворює дух творчости Маланюка. Перша збірка поезій Маланюка появилася 1924 року в Чехії і відразу здобула йому славу великого поета.
Друга збірка, "Гербарій", появилась 1926 року в Гамбурзі, третя, "Земля і залізо", вийшла 1930 року в Парижі, четверта, "Земна Мадонна", найбільша об'ємом з усіх, була надрукована у Львові 1934 року. До неї увійшов і "Перстень Полікрата". В час війни, 1943 року, вийшов один том "Вибраних поезій" Маланюка у Львові в "Українському Видавництві". Потім — вірші, зібрані в кільканадцяти збірках, що виходили у Львові й на чужині. Слід згадати ще збірку поезій "Влада" і 2 книги: "Книга битія" і "Книга спостережень" у 2 частинах. В 1951 році вийшла "Влада", 1954 року "Поезії" в одному томі, 1959 року "Остання весна", 1953 року поема "П'ята симфонія".
Літературну діяльність розпочав поет у Каліші, заснувавши там, разом з Ю.Драганом, журнал "Веселка" (1922 — 1923). Окремі поезії Маланюка перекладено на німецьку, чеську, російську, польську і французьку мови. Найбільша їх збірка в перекладі польського поета Чеслава Ястршембца-Козловського вийшла перед II-ою світовою війною у видавництві Гебетнера — Вольфа у Варшаві під назвою "Hellada Stepowa". "Книга сростережень", якої вже друга частина недавно появилася, це низка історичних і літературних есеїв, які відтворюють духовне обличчя нашого народу. В цікавому есеї "Малоросійство" каже автор, що малоросійство — це наша історична хвороба, хвороба хронічна. Москвофільство ж чи інше фільство було пов'язане з напрямом нашої політики. Мсквофільство бачить автор у політиці Б.Хмельницького та І.Мазепи (протягом кількох десятиліть), туркофільство в П.Дорошенка, польськофільство у иговського й Петлюри. Малоросійство — це повна капітуляція, це параліч політичної думки й волі. Політика Центральної Ради була наснажена малоросійством тому, що людям того покоління бракувало "найелементарнішого національного інстинкту". Малоросійство вирощують "впорскуванням комплексу меншевартости". Це систематичне висміювання наших звичаїв, обрядів, мови, літератури тощо. Пісні й танці вульгаризують. Коли ж появиться український дуже вартісний твір, то москалі його присвоюють собі; давніше називали його "русским", а тепер — "совєтським". Наш славний мистець Довженко став "совєтським", а для англосаксів він "русскій писатель". Те саме з Богомольським, Айвазовським. Геніяльний український графік Юрій Нарбут викреслений з історії. Театр Курбаса перетворено на побутовий.
Крім того, Маланюк є автором праць з ділянки мистецтва й культури, він теж знаний як літературний критик. У 1931 році редактор одної з виданих у Харкові антологій української поезії сказав, що "таких, як Маланюк, ми не розглядаємо критично, а розстрілюємо". На совєтській Україні ім'я Маланюка стало символом усього протибольшевицького в поезії. Для большевиків він "найгірший і найнебезпечніший буржуазний націоналіст, якого колинебуть носила земля". Тому, коли 1939 року прийшли большевики до Львова, вони зразу кинулися нищити твори таких письменників, як Маланюк. Його твори глибоко національні, в них ясний ідейний зміст і незламна бойова снага. Зміст його творів має високомистецьку, часто досконалу поетичну форму. Його поезія — це поезія гніву, що звертається однаково проти ворогів, як і проти наших національних хиб, це апотеоза героїзму боротьби за волю.

Детройт, 1967 р.

До змісту Iван Боднарук МIЖ ДВОМА СВIТАМИ

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ