Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
ВАЛЬКО КРАВЧЕНКО
УКРАЇНСЬКИЙ СЕВАСТОПІЛЬ
СЛАВЕТНА РОДИНА ЛЕБЕДИНЦЕВИХ

Першу оборону Севастополя очолювали двоє родовитих українців - військовий керівник адмірал Павло Степанович Нахимів і духовний провідник отець Арсеній Лебединцев.

 Саме про останнього і його братів слід згадати. Бог покликав до себе Петра Гавриловича Лебединцева, українського історика, археолога, церковного діяча, журналіста, автора низки праць з стародавньої історії та археології Києва. Він обіймав посаду голови Київської консісторії і брав найактивнішу участь в роботі Церковно-історичного і археологічного товариства в Києві, досліджував архіви і зробив низку наукових доповідей, 15 років був редактором “Киевских епархиальных ведомостей”. Петро Лебединцев брав активну участь в спорудженні багатьох нових церков, а також реставрації старих, сприяв відкриттю та діяльності церковних шкіл у Києвській єпархії. В травні 1861 року отець Петро в Києві на Подолі в церкві відслужив панахиду над труною Тараса Шевченка, а потім  написав спомини про поета, якого він добре знав.

    Видатним українським істориком був і брат Петра Лебединцева Феофан  (1828-1887) - засновник, перший видавець і редактор журналу “Київська старовина”. У цьому журналі за роки його існування (1882-1906) було опубліковано чимало цінних історичних пам’яток і статей з історії України. Феофан Лебединцев прислужився вивченню життя і творчості Тараса Шевченка, з котрим він, як і його брат, був знайомий. У своєму журналі він опублікував багато матеріалів, що стосувались поета, значну частину його листів, листи до нього Михайла Максимовича. Жоден журнал тодішньої Росії не зробив такого внеску в шевченкознавство, як цей.

    Феофан Лебединцев був професором Київської духовної академії, працював у Церковно-історичному та археологічному товаристві в Києві.

Андрій Лебедицев був священиком у м. Корсуні і в Києві, друкувався в “Київській стьаровині”. Данило Лебединцев понад 50 років вчителював в Кишинівській духовній семінарії, надрукував чимало історичних спогадів в “Київській старовині”.
    Членом цього наукового товариства був також старший з п’я тьох братів Лебединцевих Арсеній (1818-1898), життя і діяльність якого були пов’язані з Севастополем. Як відомо, військовим керівником оборони Севастополя в 1854-1855 рр. був адмірал Нахимів. Але в часи, коли всі вірили в Бога, особливе значення мало церковне керівництво. Духовний провідник оборони Севастопіля в літературі атеїстичного Совєцького Союзу ніколи не згадувався. Був ним протоієрей Арсеній Гаврилович Лебединцев - благочинний Севастопольської округи, настоятель Петропавлівського собору, духовник Хрестовоздвиженської громади сестер-жалібниць у Севастополі. В 1859 р. він освятив відновлену після Кримської війни церкву Всіх Святих (1822).

    Брати Лебединцеви були нащадками осавула Війська Запорозького Семена Лебединця, котрий згадується в одному з документів Коша Запорізького під 1752 р. Його син Григорій прийняв сан священика, і відтоді духовне звання в родині Лебединцевих стало спадковим. Отака славна українська козацька родина!

До змісту книги "УКРАЇНСЬКИЙ СЕВАСТОПІЛЬ"


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ