Українському культурно-інформаційному
центру в м. Севастополі — 15 років!
30 січня 1996 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення на базі Палацу культури рибалок у м. Севастополі Українського культурно-інформаційного центру.
У 2011 році українському культурно – інформаційному центру виповнилося 15 років. За ці роки ми пережили багато яскравих миттєвостей, були й труднощі , але все це тільки згуртувало колектив однодумців, спроможних вирішувати будь-які завдання, виконувати будь-які замовлення, а головне - відданих своєму закладу культури творчих працівників. Наприкінці січня наш колектив відсвяткував свій день народження.
На урочистий вечір до УКІЦ завітали почесні гості – заступник міністра культури України Ліснича В.М., заступник голови СМДА Цокур І.Г., начальник управління культури Зеніна Т.В., заступник голови ГРДА Кожаєва С.О., голова Гагарінської районної ради Романов М.В., а також представники ВМС ЗС України, Асоціації національно-культурних товариств Севастополя, представники громадських організацій міста. Працівники Центру були нагороджені Почесними грамотами. У залі лунало багато теплих слів та привітань, звернених до всіх присутніх , а творчі колективи та солісти Центру подарували яскраві концертні номери.
Так склалося , що кожний день народження УКІЦ – це підведення підсумків , спогади про найвизначніші події у житті закладу культури. Українському культурно-інформаційному центру є чим пишатися.
Сьогодні в Центрі трудиться близько 150 працівників.
Працюють культурно-просвітницький відділ і підпорядковані йому бібліотека та Народний музей історії розвитку рибної промисловості Півдня України, відділ масових заходів та видовищ і відділ мистецтв, відділ роботи з дітьми та підлітками, інформаційно-методичний відділ, що висвітлює роботу УКІЦ у ЗМІ , має методкабінет з великою кількістю методичних матеріалів. Є в Центрі відділ з надання платних послуг населенню та адміністративно-господарчий відділ, працює швацька та художня майстерні. Ці структурні підрозділи охоплюють всю багатогранну діяльність Центру, головна мета якої сформульована Кабінетом Міністрів України : «Сприяння процесу відродження і розвитку української національної культури та культур народів, які проживають у Криму. Всебічна підтримка культурних ініціатив, спрямованих на поширення надбань української культури, міжнаціональне співробітництво у сфері професійного народного мистецтва та культурно-масової роботи.»
П'ятнадцятирічний вік Центру умовно можна розподілити на три п'ятирічки з різними завданнями і пріоритетами. У першій п'ятирічці – відпрацювання структури Центру, пошук кадрів, напрямків та форм роботи, кола наших друзів. Друга - збільшення кількості аматорських колективів, активізація діяльності гуртків за різними напрямками творчості, збільшення обсягів роботи, оптимізація фінансової діяльності, а третя – удосконалення всіх форм роботи, поширення творчих зв'язків як у Севастополі так і за його межами.
Сьогодні УКІЦ міцно увійшов у культурний простір Севастополя, має своїх друзів і прихильників, свого відвідувача. Щороку проводить більше 600 заходів.20 творчих колективів Центру відвідує більш 400 аматорів. 11 колективів мають звання «народний» і « зразковий». Багато з них визнані не тільки в місті, але й в Україні . Тільки за останній 2010 рік аматори УКІЦ брали участь у 16 фестивалях і конкурсах, на багатьох з них посіли призові місця.
На Всеукраїнському фестивалі - конкурсі зі спортивних бальних танців у категорії «сеньйори» вибороли путівку на чемпіонат світу Юрій та Ольга Анастасови, учасники ансамблю бального танцю «Ахтіар».
У фінал ІІІ Всеукраїнського конкурсу народної хореографії ім. П.Вірського пройшов зразковий хореографічний ансамбль «Атлантика». Саме він отримав перше місце на міжнародному фестивалі-конкурсі «Кубок Співдружності-2010».
Диплом І ступеня Всеукраїнського фестивалю дитячих хореографічних колективів «Сонячний зайчик» (м. Дніпропетровськ) виборола молодша група колективу «Танцювальний рай».
Диплом лауреата І ступеня на Всеукраїнському конкурсі «Золота нотка» (м. Дніпропетровськ) виборов зразковий вокальний ансамбль «Маленький принц».
Сприяння розвитку аматорського мистецтва - це одне із завдань УКІЦ , його внесок у розвиток української культури.
Незважаючи на постійну зміну наголосів у проведенні мовної політики в Україні, вивчення української мови і літератури є і буде залишатися складовою частиною шкільних і вузівських програм, а тому УКІЦ має й буде мати зацікавлену аудиторію для проведення заходів з української культури.
Щороку ми маємо можливість спостерігати, як зростає рівень знань української мови у севастопольських школярів і студентів. Частково в цьому є й заслуга працівників Центру. Ми є тією базою, на яку спирається в проведенні масових заходів кафедра української мови та літератури Севастопольського гуманітарного університету та кабінет української мови інституту післядипломної освіти вчителів. Разом за 15 років існування УКІЦ ми підготували і провели більше 30 конкурсів читців творів українських письменників, чимало конкурсів інсценівок творів класиків української літератури, електронних презентацій. УКІЦ є постійним місцем проведення міського етапу всеукраїнського конкурсу з української мови ім. П.Яцика.
Севастопольські школярі і студенти мали змогу відвідати більше 80 літературно-музичних світлиць ,присвячених творчості діячів української культури. Щороку в Центрі проводиться близько 40 заходів з народознавства. Нашою гордістю залишається створена на базі УКІЦ перша в Севастополі українська бібліотека, яка сьогодні нараховує більше 10 000 примірників і має унікальний фонд, який складають не тільки вітчизняні видання, але й надходження закордонних видань завдяки українським діаспорам США, Канади, Австралії.
Саме на нашій базі традиційно проводяться заходи до міжнародного дня рідної мови, під час яких в УКІЦ лунає українська і російська , білоруська і грецька, вірменська, азербайджанська, німецька та інші мови народів, що живуть в Криму. За роки існування Центру тут проводилися Всекримські дні грецької, болгарської, польської, кримчакської культури; щороку збирає друзів кримськотатарський «Наврез –Байрам» і молдавський «Мартішор»,єврейський «Рош-га-Шана», а до 225-річчя Севастополя працівники Центру підготували і провели великий тематичний вечір «Люди різних національностей в історії Севастополя».
Мир у нашому спільному домі залежить від порозуміння , яке починається зі знайомства з культурою різних народів.
Саме такий підхід до виконання своїх уставних завдань збільшує лави наших прихильників. Український культурно-інформаційний центр має багато друзів.
Саме в УКІЦ щороку відбувається форум творчої інтелігенції міста «Громадське визнання», який проводиться за ініціативою фонду імені Г.Черкашина, з яким нас пов'язує взаємна повага.
Тісні зв'язки Центр має з Асоціацією національно-культурних товариств Севастополя, з кримським республіканським центром народної творчості, Спілкою композиторів Криму, севастопольським відділенням Спілки художників, Фондом Рерихів…
А серед відвідувачів наших заходів можна побачити дошкільнят, школярів і студентів, службовців строкової служби і курсантів військової Академії та військового коледжу, ветеранів війни та праці, мешканців району.
15 років в історії – це лише мить, в житті людини – певний проміжок часу, а для закладу культури – час розквіту творчих сил. Вже зроблені перші складні кроки, склався колектив, народилися традиції, але ще є простір для пошуків, нових ідей, немає самозаспокоєності, адже саме це народжує творчість.
Інформаційно-методичний відділ УКІЦ у м.Севастополі.
Фото Людмили Садовніченко