Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
ЗЕМЛЕ МОЯ, КРИМСЬКА!
Володимир ШАХНЮК
 

Літературний цех гумору та сатири називають вогнистим. І мають рацію. Тут кують зброю. Зброю сміху. Уже понад півстоліття у тій зброярні працює український письменник Володимир Шахнюк. Доля розпорядилася так, що він вперше усміхнувся в вогні. То був пекельний вогонь Сталінграда. В газеті повітряної армії було опубліковано гумореску "Швейк-авіатор". А за нею у сатиричному відділі газети з'явилося іще ряд сатиричних замальовок. Як дотепний фейлетоніст рядовий боєць-зв'язківець Володимир Шахнюк здобув пошану в середовищі однополчан.
Володимир Потапович з усмішкою розповідає про свої життєві та творчі путі-дороги: "Народився в м. Славуті Хмельницької області 1920 року. 20-го березня і 20-го сторіччя. В подальшому мені щастило на двадцятки: в двадцять літ одержав книжку червоноармійця, через двадцять - вийшла моя перша книжка, а ще через двадцять вручили пенсійну книжку. Очевидно "чергова моя книжка вийде теж через років 20, якщо мине паперова криза і зникне інфляція".
Дитинство минуло в дитячому будинку. Першу освіту здобув у школі фабрично-заводського навчання. Згодом закінчив Харківське газетне училище, у якому тоді ж вчився Олесь Гончар. У студентські роки з'явилися перші проби пера. В. Шахнюк пробував свої сили в жанрі фейлетону. В наступному творчу роботу поєднував з працею в редакціях обласних газет Вінниці, Рівного, Сімферополя.
1961 року вийшла перша книга В. Шахнюка "Характер не той", яка була прихильно зустрінута критикою. Відомий літературознавець, критик Іван Зуб побачив у особі молодого письменника митця, котрий "входить в сім'ю сатириків, маючи непозичений голос і пристрасну душу войовничого недруга відсталості, рутини, косності. "Молодий сатирик досягає успіху, вдаючись до сатиричної гіперболізації, вдало окреслюючи сатиричні характери.
Перу В. Шахнюка належать збірки сатиричних та гумористичних творів - "Де Макар телята пас" (1964), "Приємні неприємності" (1965), "Жарти жартами" (1968), "Пташине молоко" (1972), "Веселе й сумне" (1980).
Систематично виступає письменник з гуморесками, фейлетонами та нарисами в журналі "Україна", а також на сторінках газети "Кримська світлиця".
Провідне місце у сатиричних та гумористичних творах В. Шахнюка посідають соціальні мотиви. Автор виступає проти деформацій у сфері моралі, посилає сатиричні стріли проти хитрунів-пристосуванців, що вміють знайти теплі місця, обдурити, проти безініціативних горекерівників, проповідників "принципів" - "якось воно буде", проти улесливих підлабузників - цих, за висловом В. Маяковського, "любителей нежного обхождения с начальством".
Творчі пошуки В. Шахнюка розгортаються в руслі сатиричної та гумористичної традиції української літератури. Відчувається позитивний вплив на нього досвіду славетного українського реготуна, "генерала сміху" Остапа Вишні, а також невичерпних джерел національного фольклору. Комічнє і смішне у Шахнюка, як в Остапа Вишні, як і в фольклорі, виростає з контрасту зміщених площин, плідного використання засобів сатирико-гумористичної гіперболізації, народних дотепів, влучних, сповнених комізму неологізмів.
Плідно скористався письменник досвідом М. Гоголя, І. Нечуя-Левицького, Д. Фонвізіна, В. Короленка.
В. Шахнюк автор комедії "Саранчуки", у якій в умовах тоталітаризму виявив сміливість і громадянську мужність, поставивши біля ганебного стовпа номенклатурників, що зімкнулися з кримінальними злочинцями.
В. Шахнюк відомий і як публіцист. Письменник нещадно висміює шовіністичних головотесів, які хотіли б затягти Україну в імперію, тих, що силкуються спаплюжити українську незалежність, приписати їй шкідливість і взагалі всього українського, включаючи мову, культуру, історію. Його гострий сарказм скерований проти вчорашніх партократів, що, проснувшись вранці після проголошення суверенності України, відразу ж стали "демократами", перефарбувалися і знову посіли державні високі посади і паразитують, заганяючи народ все глибше в яму поневірянь, дискредитуючи молоду українську державність. Його бентежать жахи війни у Чечні, у якій гинуть тисячі і тисячі ні в чому не повинних мирних жителів. Митець засуджує цю загарбницьку війну.
Майстер сміху пильно вдивляється в життя, прагне по-своєму осмислити проблеми сьогодення.
 

ВІДРЯДНІСТЬ

Це було в ту епоху, коли наші командири виробництва поклонялися валу, як вогнепоклонники вогню, коли пожежникам платили за кількість пожеж, а витверезникам - за валовий обсяг очманілих клієнтів.
Ось в цю благословенну пору в місті Безводному станція рятування утопаючих тихенько йшла на дно. План не виконувався - не було валу. Рятівники розбіглися, наче пацюки з тонучого корабля. Адже зарплати кіт наплакав, премій ніяких, додому нічого, окрім утопленика не понесеш. Та й утоплеників чортма.
Одне олово, станція мала забулькотіти, та раптом трапилось чудо: рятівники стали одержувати зарплату на рівні космонавтів. Плюс премії, прогресивка. На власні кошти станція збудувала базу відпочинку, кафе "Русалка", навіть стала випускати часопис "Безводненський утопленик".
Секрет відкрився просто: стадія перейшла на відрядність. Чим більше утоплеників - тим більший заробіток. Грошові нагромадження збільшувалися, а населення убувало. Навіть майстри спорту з плавання стали тонути, як ті пудові гирі. Учасники масового запливу з нагоди скасування рибного дня всі до єдиного пішли на дно. Медалі переможцям довелося вручати посмертно. Місто обезлюдніло. Нікого було посилати на картоплю, нікому було нав'язувати квитки в місцевий театр. Правда, черги зникли. Пиво і потрійний одеколон можна було купувати вільно, як уцінені штани.
Невідомо, яких економічних висот досягли б рятівники, коли не фінінспекція. Вона поставила хрест на відрядності і крива росту утоплеників опустилася до нульової позначки. Кадри розбіглися. Станцію закрили.
Залишившись без діла, рятувальники жалкували: - Треба було починати відрядність з фінінспекторів.
 

БУРЯ В СКЛЯНЦІ

Збунтувалися звірі проти свого лідера Лева, який за старого режиму називався царем звірів. Гомоніли на всі голоси:
- Тільки демократом назвався, а який був зажерливий, такий і залишився!
- Як ділити здобич, то лідер, а на полювання нас посилає!
- Від нього слова людського не почуєш: все ричить та ричить!
- Звісно, хижак!
- То що ж будемо робити? - запитав Вовк.
- Нехай іде у відставку, - запропонував Бегемот і звернуся то Чаплі: - Пиши, небого. Слухали: про антидемократичну, авторитарну поведінку Лева. Ухвалили: запропонувати Леву подати у відставку, оскільки стиль його керівництва не відповідає вимогам сучасності.
- Гаразд! - дружно вигукнули збори.
- А тепер оберемо делегата для вручення Левові нашої постанови - сказав головуючий.
- Крокодила!
- Не можу - у мене сьогодні інструктаж з підводного полювання.
- Тигра!
- З радістю виконав би це доручення, - чемно усміхнувся Тигр, - та поспішаю на змагання з стрибків у довжину на першість спорттовариства "Екватор".
- Кенгуру!
- У мене сьогодні фінал з потрійного стрибка.
- Слона!
- Ангіна, - прохрипів Слон.
- Осла!
- Я сьогодні виступаю в складі команди кмітливих і веселих.
- Мавпу!
- Що ви, людоньки, мені ж доручено виступати в суді громадським обвинувачем у справі плагіаторів.
- Зайця!
Сірий не міг вигадати пристойної причини і почимчикував з постановою зборів.
По дорозі зустрів лисицю. Похвалився їй, яке важливе доручення виконує.
Лисиця отетеріла:
- Ви що ж, з глузду з'їхали - на Лева жалітися. Та він всіх нас!..
- Чого ти злякалася? Носишся з своїм Левом, як з писаною торбою! - войовничо настроївся Заєць. - Та ти знаєш, хто такий Лев?..
З цю мить з кущів показалась грива царя звірів. Заєць присів на задні лапки і голосно продовжив розпочату фразу:... Лев - це наш батько рідний, наш заступник і охоронець. Ось хто такий Лев!
 


Бібліотека "Українського життя в Севастополі"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ