Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Сергій ПЛАЧИНДА
СЛОВНИК ДАВНЬОУКРАЇНСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ

II. СЛОВНИК ДАВНЬОУКРАЇНСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ

T

ТАБУННИК - божество, що охороняло табуни коней від звіра та хвороб. Жило, згідно з повір'ям, в хащах побіля випасів. (За О. Афанасьєвим).

ТЕРЕН - дерево-тотем. За легендою, юнак, якого розлучили з коханою дівчиною, перетворився в Т. Волхви заборонили зрубувати Т. (За Я. Головацьким).

ТЕРНОВІ ЯГОДИ - згідно з повір'ям, очі дівчини, яка загинула через свою безрозсудливість, нешанобливість до матері тощо. (За Я. Головацьким).

ТОПОЛЯ - міфічний образ-тотем давніх українців. Свято Т. провадилося наприкінці весни. Обирали найстрункішу дівчину, якій зав'язували Над головою руки. На підняті руки навішували стрічки, хустки, намисто і т. ін. Дівчину водили селом, полем, лугом, співаючи:
Стояла Тополя край чистого поля,
Стій, Тополенько, стій, не розвивайся,
Буйному вітроньку не піддавайся...
Свято Т. було розповсюджене на околицях стародавнього Києва. Т. вважалася священним деревом і рубалася для жертовних вогнищ. Зі свята Т. народилася російська ГОСТЕЙКА та білоруський КУСТ. (За М. Слободянюком).

ТРАВА - рослина-тотем давніх українців. За легендою, Т. утворилася від кіс вродливої дівчини, яка загинула через свою безрозсудливість, нешанобливість до матері чи до старших родичів. (За Я. Головацьким) .

ТРИБОГ (ТРИГЛАВ) - верховний бог неба і світла в укрів (західних українських племен). (За П. Шеппінгом).

ТРОЯН - бог місяця, ночі і будівництва. Згідно з повір'ям, навчив людей теслярству, різьбярській справі. Уночі володар трьох стихій - неба, землі і підземелля (тому зображувався триглав). (За П. Трощиним).

ТРЯСОВИЦЯ (ПРОПАСНИЦЯ) -міфічна потвора, що несла людям гарячку, смерть. За повір'ям - одна з тринадцяти доньок МАРИ. (За П. Трощиним).

ТУР - бог сили, лицарської честі, заступник воїнів і чередників. У деяких українських племен - бог Сонця. Зображувався багаторогим биком з золотою шерстю; туром-оленем; золотим барилом з рогами і т. п. Культ Т. встановився з розвитком скотарства. Згідно з деякими легендами, ТУР-БИК мав десять рогів, на одному з яких містився золотий терем, а в ньому - чарівна діва. З образом Т. волхви
пов'язували єднання неба й землі. Під Києвом існувала велика "Турова божниця". (За П. Трощиним).

У

УКРИ. 1. Одна з першоназв давніх українців.

2. Давньоукраїнське плем'я, що займало північно-західну територію Оріани-України. Зокрема, територія укрів пролягала від річки Лаби (нині Ельба) і Данії, тягнулася понад Балтійським морем до "Ливов, Чуди й Корси" (О. Чертков). Стародавні німці називали цю територію искегтагк-Земля укрів. (За О. Чертковим).

УР (ОР) - найголовніший бог орачів, хліборобства, родючості за часів трипільської культури (IV-III тисячоліття до н. е.). Згідно З повір'ям - творець плуга; на честь У. орії - переселенці з Дніпра до Месопотамії - збудували однойменне місто. (За Л. Силенком).

До змісту

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ