Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Сергій ПЛАЧИНДА
СЛОВНИК ДАВНЬОУКРАЇНСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ

II. СЛОВНИК ДАВНЬОУКРАЇНСЬКОЇ МІФОЛОГІЇ

C

САРАЙНИК - домашній бог давніх українців, який оберігав господарчі будівлі від хвороб, злодіїв та дикого звіра. (За О. Афанасьєвим).

СВАРОГ - бог неба, заліза, ковальства і шлюбу. Один з найголовніших богів давньоукраїнського язичницького пантеону. За народними и уявленнями, навчив людей варити і кувати мідь та залізо, будували. домниці, кузні і т. ін. Викував першого плуга і першу шлюбну золоту обручку. (За П. Трощиним).

СВІТОВИД (СВІТ, СВІТЛО). 1. За космогонічними поглядами стародавніх українців, первісна матерія чоловічої статі, що, поєднавшись з первісною матерією жіночої статі (ВОДА, ДАНА), утворила всі речі . на землі. (За Я. Головацьким).

2. Бог гостинності у наддніпрянських українців. У прибалтійських українських племен бог неба і світла; у давніх поляків - бог війни. Образ С. дійшов до нас у вигляді кам'яного "збруцького ідола". (За О. Фамінциним).

СВОБА - богиня волі, заступниця бранців, які тікали з-під неволі, з полону на свою батьківщину. (За О. Фамінциним).

СВЯТИБОГ-бог лісів, син ДАЖБОГА. Священний ліс і капище С. містилися під Києвом (за велінням церкви було спалено 1008 р.). (За П. Трощиним).

СЕМЕНОВЕ СЛОВО (СВЯТО СВІЧКИ) -давньоукраїнське язичницьке свято врожаю, що відзначалося в ніч з 1 на 2 вересня. Приносили жертви (у вигляді страв) родючим деревам та дубам. (За О. Афанасьєвим).

СИВА - богиня вагітних жінок. Скульптурне зображення С., як правило, було вкрите маленькими фігурками дітей. (За П. Трощиним).

СИМАРГЛ - бог вогню. Один з найголовніших персонажів української міфології. На думку вчених, ім'я С. - іранського, тобто - оріанського, походження. (За В. Демидчиком).

СІВЕР (СІВЕРКО) - бог холодних північних вітрів, син СТРИБОГА. Зображувався у вигляді білявого похмурого юнака. (За О. Афанасьєвим).

СЛАВА - богиня воєнної перемоги та мисливської удачі. Одне з найголовніших і найдревніших божеств у наддніпрянських українців. З її зображенням на щитах роси ішли в бій. За припущенням деяких учених, від імені С. походить назва слов'ян. (За П. Трощиним).

СЛАВІЯ -- легендарна земля давніх українців. Згадується в працях арабських географів-мандрівників Ал-Балхі, Ал-Істархі, Джайхані та ін. як одне з трьох царств України-Русі. На думку вчених, С. займала територію сучасного Переяслав-Хмельницького району на Київщині. Є припущення, що С. -сучасна Чернігівщина.

СОБАКИ - священні тварини в давніх українців, найпопулярніші персонажі давньоукраїнської міфології. Міф про С. один з найдавніших. В ньому розповідається про печеру на кам'янистому березі річки, де мешкало плем'я мисливців на мамутів. Одного разу, розповідає міф, коли зимового дня все доросле населення пішло на кількаденне полювання за мамутом, огнищанами в печері лишилися підлітки, діти та старі. Цим скористалися людоїди й підступно напали на стійбище в печері. Підлітки мужньо боронилися, але людоїди ввірвалися в печеру, стали хапати дітей, поїдати їх. Крики й моління розбудили богів Вирію, що перетворили підлітків-огнищан у дивовижних тварин - С., котрі пошматували людоїдів, погнали їх геть і врятували стійбище. (За М. Кожухар-Плачиндою).
Про популярність міфа свідчить той факт, що собака був символом давньоіранського (давньооріанського) бога вогню

СИМАРГЛА - одного з найголовніших богів давньоукраїнської міфології. Водночас собака став персоніфікованим образом огнищанина, котрий оберігає вогонь і дім свій. (За В. Демидчиком).

СОКІЛ - Першоптах і Першобог Світу, птиця-тотем у найдавніших українців. У С. перевтілювався, згідно з легендою, РОД. Впливав на долю богів і людей. (За Д. Зеленіним).

СТОДОЛЬНИК - божество, що охороняє стодолу, сприяє багатству і добробуту українців. (За О. Афанасьєвим).

СТРИБОГ (СТРИБАЙЛО, ПОСВИСТАЧ) - бог вітрів. За поетичною уявою давніх українців - неврівноважений літун з бородою та батогом, яким він поганяє свої вітри. У широчезних шароварах, що служать йому за вітрила. Згідно з повір'ям, його подих - вітер. (За П. Трощиним).

СТРИГА - богиня східних вітрів, суховіїв, повені. За повір'ям - донька СТРИБОГА. У деяких українських племен - богиня чвар і війни. Заступниця знахарів. (За П. Трощиним).

До змісту

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ