Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Ренат ПОЛЬОВИЙ
КУБАНСЬКА УКРАЇНА

Кубанські враження

Влітку 1997 року, після п’ятирічної перерви, довелося мені побувати в Темрюцькому районі на Кубані. Дуже прикре враження на мене справив стан національного питання в Краснодарському краї, людність якого з часів заселення запорозькими козаками (кінець XVIII сторіччя) вважалася українцями.
Ще перепис населення 1926 року засвідчує в Чорноморії (західна частина краю) до 100% українців. У 1933 р. московсько-більшовицька влада шляхом терору й голодомору переписала українців Кубані росіянами. Від того часу понад півстоліття цьому населенню неухильно, на державному рівні, втовкмачувалося в голови, що вони росіяни. І в цьому досягнуто чималих успіхів.
Думалося, що розвал совєтської імперії створить умови для відродження в місцевої людності самоусвідомлення своєї приналежності до українства. Цьому б насамперед сприяв розвиток культурних зв’язків. Все нібито йшло до того. Пам’ятаю, як браталося кубанське козацтво з українським на святі 200-ї річниці переселення запорожців на Кубань – початку колонізації українським етносом земель Північного Кавказу.
Але від того часу нічого на краще не змінилося. Здавалося б, українським національно-культурним відродженням мусила б передовсім перейматись Кубанська козацька рада. Але, очолена ставлениками Москви, вона послужливо підтримує московську антиукраїнську політику. В її друкованих виданнях оспівуються заслуги козацтва в служінні петербурзьким монархам, велич московської імперії, пропагується ідея об’єднання українців та білорусів в одній слов’янській державі з росіянами, героїзуються “подвиги” сучасних козаків-добровольців, що загинули в “гарячих точках” колишньої совєтської імперії (зокрема в Придністров’ї), постійно нагнітається істерія навколо питання “законного” повернення Криму (разом із Севастополем) до складу Росії (в розмовах зі мною мої кубанські родичі – прості люди, задурені російською пропагандою, – щиро обурюються: “Відколи це наш Крим став українським?”).
У виданнях Кубанської козацької ради трапляються й “наукові” праці, в яких стверджується, що кубанські козаки, як і їхні предки-запорожці, ніякі не українці, бо походять від особливого степового народу – бродників, а тепер стали росіянами. На позиції російськості теперішнього кубанського козацтва стоїть і рада. Отже, цей напрямок її політики цілком протилежний справі зближення з єдинокровною Україною.
А тим часом поодинокі носії української ідеї, як голова товариства “Чорноморська Січ” Олег Голуб, зазнають утисків. У станичних школах, як і раніше, вчителі ганьблять українську мову (а нею ж досі розмовляють люди старшого й середнього віку); вчителі перед учнями називають її неоковирною, грубою, “топорной”. Про таку позицію вчителів розповідали вдома діти моїх родичів.
Я добре пам’ятаю кубанські станиці 1950 – 1960-х років: вони були всуціль українськомовними. За повної відсутності українських навчальних закладів діти шкільного віку розмовляли лише українською мовою. Це було проблемою для російської школи. Скаржився тоді мені директор станичної освітньої установи: “Нічєво нє можем падєлать с етім хахлацкім язиком. Урок єщьо атвєчают па-рускі, а на любой битовой вапрос – на мєстном діалєктє. Іной раз і сам нєвольно перєходішь на нєво. А ведь ми – педаґоґі – абязани єво іскоренять”.
Та поступово зросійщення поширювалось. Прискорювалось впровадження у станицях російськомовних дитячих садків “со строгім язиковим рєжімом”. Отоді не стало в станицях українськомовних дітей (цей найдієвіший русифікаційний захід було запроваджено й в Україні за часів брєжнєвщини).
Проголошена радою російсько-козацька ідея в народі не вельми популярна. Чисельність тих, хто записався в козаки, зокрема в нашій станиці Ахтанизівській, дуже невелика. Молоді серед них мало. Серед простих людей побутує переконання, що козацький рух – це провокація влади, аби виявити прихильників цієї ідеї і при нагоді всіх знищити. Та воно й не дивно, бо ще багато живих свідків жахіть здійснюваної більшовиками ліквідації козацького стану, так званого розкозачування, коли слово “козак” стало означати “ворог народу”.
Люди й досі цураються свого козацького походження. Пам’ятаю, як обурилася моя теща Олександра Денисенко, коли мій приятель, бажаючи зробити комплімент, назвав її козачкою (це відбулося під час її приїзду до нас в Україну в гості у 1970-х роках). Вона запально вигукувала: “Так, ми козаки! Ну то й що, що ми козаки? А хіба козаки не люди?! Мій чоловік загинув на фронті в козацьких військах!” Довго її заспокоювали, пояснюючи, що нічого образливого в цьому слові не вбачалося. Тещу можна було зрозуміти, адже вона за свою приналежність до козацтва зазнала з малими дітьми тяжких поневірянь, коли її чоловік, втікши з-під арешту,  від 1933 року до початку війни переховувався по кубанських плавнях, а енкаведисти, полюючи за ним, робили на їхньому обійсті засідки.
З цієї ж причини моя родичка Марія Штригиль у моїй присутності ганила свого сорокарічного сина Миколу, коли той знічев’я сказав, що отаман станичного козацького осередку Семеняка вже вкотре пропонує йому записатися в козаки. Вона люто закричала: “Я тобі покажу козаків! Ще нам “козачества” не вистачало!..”
А дід її чоловіка був шанованим козаком і останнім станичним отаманом, що в 1920 р. емігрував за кордон, де і помер. Нащадки ж усе життя прожили в страху, чекаючи, як віл обуха, помсти від влади. Отакі невтішні кубанські враження.
Попри все, навіть бажання самих кубанців, дух український витає над Кубанню. Дасть Бог, коли материнська земля в Україні рясно заплодиться справжніми українцями, згадаємо ми своїх кровних родичів-кубанців і возз’єднаємося в одній родині і в одній господі.

До змісту книги


Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі Бібліотека "Українського життя в Севастополі"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ