|
Національна академія наук України
Інститут математики НАН України
Національний педагогічний університет
імені М. П. Драгоманова
Георгій Вороний.
Вчений, який випередив час на століття
Київ - 2010
Георгій Феодосійович Вороний (1868–1908) є одним з найбільш відомих вчених-математиків, яких дала світовій науці українська земля. Ще за життя його наукові здобутки справляли на сучасників враження геніальних спалахів думки, він був визнаний фахівцями одним з найяскравіших талантів у галузі теорії чисел на межі ХІХ-ХХ століть. За своє коротке життя Георгій Вороний встиг започаткувати кілька нових напрямків у сучасній теорії чисел: аналітичну теорію чисел, алгебраїчну теорію чисел, геометрію чисел, проте, справжнє значення його наукового доробку розкривається лише в наш час.
Сім'я Вороних, основним принципом виховання в якій, за твердженням доньки вченого – Марії Василенко, було: не дбати про себе, про багатство, навіть не про славу, а лише про славу України, – дала нашому народу ряд непересічних особистостей. Досить згадати батька вченого – Феодосія Вороного, філолога за фахом, професора Ніжинської та директора Прилуцької гімназій, який ще за часів свого навчання у Київському університеті відрізнявся своєю громадянською позицією (цей факт в одному із споминів відзначила О.Пчілка), брав діяльну участь у створенні та роботі недільних шкіл для робітничої молоді. Разом із синами (їх у нього було троє) Феодосій перетворив Журавку у певний осередок культури, побудував школу, відкрив народну бібліотеку.
Один із синів Георгія Вороного – Юрій, – став вченим-хірургом, він першим у світі (у 1933 році) зробив пересадку нирки людині. На жаль, політична ситуація в країні не дозволила вченому продовжити свої дослідження.
Родина Г.Вороного належала до свідомої української інтелігенції і багатьом з них в 30-і роки довелося поплатитися своєю свободою та навіть життям. Над могилою Г.Вороного та його батька було вчинено наругу.
Це видання має на меті не лише у популярній формі відзначити вклад вченого у світову науку, але й привернути увагу широкої громадськості до непересічної особистості вченого-українця та його родинного оточення.
В книзі використано матеріали з книги «Вплив наукового доробку Георгія Вороного на сучасну науку», (2003). – К., Ін-т матем. НАНУ, а сaме: статтю Г.Ситої «Життєвий шлях Георгія Вороного» (стор. 9-22), уривки із Щоденника Георгія Вороного (стор. 23-39), статтю Г.Ситої «Mозаїки Вороного. (1999) у щорічнику: Україна. Наука і культура, Вид-во НАН України, т-ва «Знання» України, вип. 30 (стор. 154-171), а також опубліковану 1885 року в «Журналі елементарної математики» (що видавався у Київському університеті за редакцією В.П.Єрмакова) статтю гімназиста Георгія Вороного. Український переклад статті вперше було надруковано 2008 року в журналі «У світі математики», том 11, вип.3, стор. 24-30.
До книги Георгій Вороний Вчений, який випередив час на століття |
|