ДУШІ КРИНИЦЯ
ЛЬВІВ’ЯНИ ПРОСЛАВЛЯЛИ НОВОНАРОДЖЕНОГО ХРИСТА В СЕВАСТОПОЛІ
Поки маємо час, усім робімо добро.
(Посл. Св. Павла Гал. 6.10)
Група студентів Національного університету «Львівська політехніка» за три дні перед святом Водохреща показали сім вертепів учням школи № 60, курсантам Севастопольського військово-морського інституту ім. П. Нахімова, працівникам військової прокуратури, вихованцям дитячого будинку № 2, учням початкових класів Нахімовського району та глядачам Українського культурно-інформаційного центру в Севастополі.
Брат Тарас Грем, студентський капелан Національного університету «Львівська політехніка», розповів, що у Львові є два центри капеланства – військового і студентського, які тісно співпрацюють. Ідея військових капеланів провести серію вертепів у Севастополі студентами була гаряче підтримана – вони зробили вертеп і ходили з ним по домівках, фірмах, організаціях. Власне, цим вони і забезпечили – «заколядували» – матеріальний бік поїздки – батьки, члени родин, знайомі, керівники фірм зрозуміли, що молодь робить добру справу поширення української традиції і культури і їй треба допомогти. Брат Тарас принагідно згадав випадок, коли вони колядували у Львові для молоді, яка була зі Східної України. «Ой як добре ви це робите – приїжджайте до нас влітку з вертепом, у нас тепло буде!», – запросив студентів вдячний юнак.
Вертеп писався студентами як родинне свято і спирається на історичні факти – у першій його частині лунають ті слова, які говорили пастухи. До класичних персонажів ангелів, царів, царя Ірода додали українку із Заходу і українку зі Сходу, які уособлювали та пропагували єдність України.
Студенти тепло відгукуються про севастопольців: «Дуже гарне місто. Тут тепло, люди хороші. Поки що в місті не орієнтуємось, але нам люди допомагають». Мовних бар’єрів юнаки і дівчата не помітили – а так і буває, коли глядач відкритий до спілкування і сприйняття. А ось і реальний приклад справи поширення українських традицій: у 60-й школі педагоги захотіли зробити аналогічну виставу і студенти лишили їм копію тексту вертепу.
Директор дитячого будинку № 2 Любов Михайлівна Орлова у словах подяки виокремила виступ студентів із великої кількості новорічних і різдвяних культурних заходів і зазначила, що завдяки о. Миколі Квичу діти і вихователі вже вдруге занурюються в атмосферу великого свята. Саме він як настоятель УГКЦ м. Севастополя та військовий капелан Одесько-Кримської Екзархії для Військово-Морських Сил Збройних Сил України був організатором виступів студентів.
А вдячність підприємця, організатора багатьох оригінальних рекордів України, «Людини року» в Севастополі за версією однієї із місцевих газет, директора дитячого містечка «Лукоморье» Миколи Помогалова була не лише на словах. Він провів екскурсію по мальовничому містечку (львів’яни сказали, що у них немає аналогічного місця для масового відпочинку дітей), розпорядився покатати їх на каруселі та пригостив смаколиками.
Вже після повернення додому студентський капелан брат Тарас зазначив, що вони виконали місію прославлення новонародженого Христа. Також важливо, що перші гастролі вертепу – севастопольські – неймовірно згуртували молодих людей, адже далека дорога, пересадки, перебування майже цілий день на ногах – для всіх стали випробуванням. Та всі чотирнадцять студентів повернулись додому із бадьорим духом та ще більшою готовністю творити в ім’я Бога і України.
Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.
Кримська світлиця, 23 січня 2009 р.
Далі